Na dwudniowym posiedzeniu rozpoczynającym się we wtorek, Sejm zajmie się między innymi rządowym projektem ustawy dotyczącym pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Zakłada on, że osoby uciekające przed wojną będą mogły otrzymać numer PESEL, korzystać z opieki zdrowotnej czy edukacji.
We wtorek posłowie zajmą się przyjętym przez rząd w poniedziałek projektem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z trwającą od 24 lutego rosyjską inwazją na teren tego państwa. Według założeń projektu, ukraińscy uchodźcy w Polsce będą mogli otrzymać numer PESEL i korzystać z polskich usług publicznych - opieki zdrowotnej, edukacji, będą także mogli podejmować pracę. Pomoc dla nich będzie zwolniona z podatku, a także otrzymają niektóre świadczenia społeczne. Przepisy uregulują też kwestie związane z legalizacją pobytu Ukraińców w Polsce - ci, którzy przybyli do Polski po rosyjskiej agresji na Ukrainę będą mogli legalnie przebywać w kraju przez 18 miesięcy. Z kolei tym, którzy już wcześniej przebywali w Polsce, przedłużone zostaną wizy.
Przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Wiesław Szczepański (Lewica) powiedział PAP, że jeżeli Sejm nie odrzuci w całości projektu i trafi on do komisji, to jest on gotów zwołać jej posiedzenie na godzinę 14:30 we wtorek, po pierwszym czytaniu projektu.
Drugie czytanie projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przewidziane jest na środę - po pracach w komisji.
Pozostałe projekty
Posiedzenie Sejmu rozpocznie się od sprawozdania Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o wyrobach medycznych (na przykład kołnierzy ortopedycznych, wózków inwalidzkich, opatrunków), który został pod koniec lutego przyjęty przez rząd. Ustawa ma dostosować polskie prawo do prawa unijnego. Projekt wprowadza obowiązek przekazywania między innymi deklaracji zgodności, instrukcji używania oraz oznaczeń i materiałów promocyjnych wyrobów medycznych wprowadzanych do obrotu albo przekazanych do oceny działania lub stosowanych na terytorium Polski. Dotyczy to na przykład wytwórców, autoryzowanych przedstawicieli, podmiotów zestawiających wyroby medyczne czy sterylizujących systemy bądź zestawy zabiegowe.
We wtorek posłowie zajmą się także rządowym projektem zmieniającym ustawę o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Projekt między innymi dostosowuje polskie prawo do dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie emisji obligacji zabezpieczonych i nadzoru publicznego nad tymi obligacjami. W Polsce odpowiednikiem obligacji zabezpieczonych są listy zastawne emitowane przez wyspecjalizowane banki hipoteczne.
Wiceminister finansów Piotr Patkowski tłumaczył w lutym w Sejmie, że nowe przepisy mają upowszechnić zastosowanie listów zastawnych oraz chronić nabywców takich papierów. Listy zastawne to papiery wartościowe emitowane przez banki hipoteczne, które mają na celu pozyskanie wierzytelności opartej na kredytach hipotecznych udzielanych przez przedmiotowy bank.
Kolejnym projektem, którym zajmie się Sejm, będzie rządowy projekt dotyczący emerytur pomostowych. Projekt zakłada możliwość zawnioskowania o emeryturę pomostową jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy. Emerytura pomostowa to świadczenie okresowe, które przysługuje do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Jest ono skierowane do osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, u których wraz z wiekiem bardzo istotnie zmniejsza się możliwość wykonywania pracy, związana z malejącą wydolnością psychofizyczną pracownika.
Sejm zajmie się również projektem nowelizacji prawa wodnego, dotyczącej zarządzania przez wojewodów inwestycjami mającymi za zadanie przeciwdziałać suszy.
Posłowie zajmą się także projektami dotyczącymi ratyfikacji kilku umów międzynarodowych - między innymi umowy z USA dotyczącej rozmieszczenia funkcjonariuszy ochrony lotu, która podpisana została w grudniu 2021 roku, a także umowy o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM (organizacja zrzeszająca państwa obszaru karaibskiego) a Wspólnotą Europejską.
W harmonogramie posiedzenia Sejmu znalazł się również projekt ustawy nowelizującej Kodeks Postępowania Cywilnego. Projekt ten przewiduje zmiany w przepisach dotyczących spraw rozpoznawanych w trybie Konwencji haskiej - chodzi o kwestie związane z uprowadzeniem dziecka za granicę. Zakłada on, że gdy wnoszona będzie skarga kasacyjna, możliwe będzie wstrzymanie z urzędu wykonania prawomocnego postanowienia sądu nakazującego powrót dziecka do państwa stałego pobytu.
We wtorek przedmiotem sejmowej debaty będzie także poselski projekt ustawy o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie.
Projekt zaostrzający kary za najcięższe przestępstwa
Poza tym, Sejm zajmie się również projektem nowelizującym Kodeks karny, który na początku lutego został przyjęty przez rząd. Głównym założeniem projektu jest zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa. Maksymalny wymiar kary pozbawienia wolności ma w myśl projektu wzrosnąć z 25 do 30 lat, okres karalności zabójstwa ma zaś wzrosnąć z 30 do 40 lat. Nowym typem przestępstwa będzie także przyjęcie zlecenia i przygotowanie się do zabójstwa.
Ponadto, nowelizacja kodeksu przewiduje zaostrzenie kary za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej (w tym gwałty), zwłaszcza wobec małoletnich. Wprowadza także między innymi przepadek pojazdu, którym kierował popełniający przestępstwo drogowe w stanie nietrzeźwości lub odurzenia.
W środę odbędzie się również blok głosowań, w tym nad informacją Ministra Sprawiedliwości oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącą działania policji oraz prokuratury w sprawie antysemickich zajść 11 listopada ubiegłego roku w Kaliszu, nad informacją Ministra Zdrowia w sprawie rządowej strategii przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 oraz nad informacją Ministra Klimatu i Środowiska na temat porozumienia końcowego w sprawie zmian klimatu zawartego w trakcie szczytu COP26 w Glasgow oraz planowanych działań rządu w celu wdrożenia jego postanowień.
Ponadto, odbędzie się pierwsze czytanie dwóch poselskich projektów ustaw - projektu "Stop segregacji sanitarnej" oraz projektu "Tanie paliwo".
Źródło: PAP