Pankowiak: gdyby Watykan miał pełny obraz sytuacji, decyzja mogła być zupełnie inna

Autor:
ads/dap
Źródło:
TVN24
Pankowiak: czuję duży niedosyt po decyzji Watykanu w sprawie polskich hierarchów
Pankowiak: czuję duży niedosyt po decyzji Watykanu w sprawie polskich hierarchówTVN24
wideo 2/7
TVN24Pankowiak: czuję duży niedosyt po decyzji Watykanu w sprawie polskich hierarchów

Czuję duży niedosyt. Oczekiwałem stwierdzenia winy biskupa Janiaka, a to się niestety nie wydarzyło – powiedział w TVN24 Jakub Pankowiak, ofiara księdza pedofila, bohater filmu braci Sekielskich. Skomentował w ten sposób decyzję Stolicy Apostolskiej w sprawie zaniedbań arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia i biskupa Edwarda Janiaka.

Arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź i były ordynariusz diecezji kaliskiej, biskup Edward Janiak zostali ukarani przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawach przestępstw seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. Duchowni otrzymali nakaz zamieszkania poza swoimi diecezjami i zakaz uczestniczenia w celebracjach religijnych na ich terenie. Zostali także zobligowani do wpłaty odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa.

Arcybiskup Sławoj Leszek GłódźTVN

Pankowiak: czuję duży niedosyt

We wtorek gościem programu "Tak jest" w TVN24 był Jakub Pankowiak, bohater filmu "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich, ofiara księdza pedofila Arkadiusza H. Sprawę molestowania chłopców przez tego księdza bagatelizował przez lata bp Edward Janiak.

Pankowiak powiedział, że "przede wszystkim oczekiwał stwierdzenia winy biskupa Janiaka, a to się niestety nie wydarzyło".

- W komunikacie Nuncjatury Apostolskiej możemy zauważyć, że było prowadzone postępowanie i w związku z tym postępowaniem orzeczono takie obostrzenia wobec biskupa Janiaka. Ale to nie jest żadna kara. Żeby była kara, musi być wina, a o winie nie możemy mówić – wyjaśniał.

Przyznał, iż "czuł duży niedosyt ze względu na to, że postępowanie, które było prowadzone przez arcybiskupa (Stanisława) Gądeckiego", przewodniczącego episkopatu. - Kongregacja w Watykanie nie badała sama tej sprawy, tylko na miejscu badał ją arcybiskup Gądecki. Na podstawie dokumentów, które zostały przesłane do Watykanu, Kongregacja podjęła decyzję, którą podpisał papież – mówił gość TVN24.

Biskup Edward JaniakTVN24

"Mając pełny obraz tej sytuacji, decyzja mogła być zupełnie inna"

Pankowiak powiedział, że "w sprawie biskupa Janiaka trzech chyba najważniejszych świadków nie zostało przesłuchanych". - To ksiądz dyrektor Piotr Górski (rektor seminarium – red.), który został usunięty ze stanowiska przez biskupa Janiaka, mój brat Bartłomiej i ja – wyliczał.

Dodał, że ma wrażenie, iż "decyzja Watykanu nie jest oparta na faktach, tylko na informacjach, które zostały przesłane przez arcybiskupa Gądeckiego".

- Czuję duży niedosyt, bo myślę, że mając pełny obraz tej sytuacji, decyzja mogła być zupełnie inna – stwierdził.

Autor:ads/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości