Arcybiskup nie wydał dokumentów. Pełnomocnik ofiary molestowania wnosi o przeszukanie kurii

Polska

Prokuratorzy mają problem, bo władze kościelne nie chcą wydać dokumentów ze sprawy o molestowanietvn24
wideo 2/35

Minął termin, w jakim metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki miał udostępnić prokuraturze dokumenty dotyczące księdza podejrzanego o czyny pedofilskie. Śledczy w tej sytuacji mogą zdecydować o przeszukaniu kurii. Chodzi o sprawę molestowania przez byłego już księdza. Prokuratorzy mają problem, bo władze kościelne nie chcą wydać dokumentów na jego temat. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Ujawnienia wewnętrznej tajemnicy Kościół notorycznie odmawia sędziom i prokuratorom. Precedensem w kwestii tak zwanego sekretu papieskiego mogłoby być jednak policyjne przeszukanie siedziby poznańskiej kurii w reakcji na odmowę wydania dokumentów.

Właśnie o to wnosi pełnomocnik mężczyzny, który oskarżył księdza o molestowanie.

- Z tego, co wiem, prokurator wysłał pisma do prokuratury krajowej, żeby ona podjęła decyzję w tej sprawie, co ma robić dalej - mówi Artur Nowak, pełnomocnik Szymona Bączkowskiego.

"Wtedy, jak bym to nazwał, poszedł już na całość"

Kiedy ksiądz Krzysztof miał zacząć molestować Szymona Bączkowskiego, nastolatek był ministrantem parafii w wielkopolskiej Chodzieży. O tym, co robi mu wikary, powiedział swoim rodzicom. Wtedy ksiądz przeprosił ich i obiecał, że to się więcej nie powtórzy. Dlatego o następnych spotkaniach Szymon nie mówił już nikomu. Do 2015 roku, kiedy zgłosił się do kurii poznańskiej.

- Kiedy miałem egzaminy gimnazjalne, wtedy po raz pierwszy kazał siebie zacząć dotykać, dotykał mnie też w miejsca intymne. Wtedy, jak bym to nazwał, poszedł już na całość - relacjonuje Szymon Bączkowski, który oskarża Krzysztofa G. o molestowanie.

Po procesie wewnętrznym Watykan wydalił Krzysztofa G. ze stanu duchownego.

- Jak się do wszystkiego przyznał, to był taki przełom z kurią, kiedy przestali już współpracować - dodaje Bączkowski.

Sąd biskupi skazał Krzysztofa G. na najwyższą karę, jaką przewiduje Kodeks prawa kanonicznego. Prokurator, który ma obowiązek zbadać sprawę pod kątem prawa państwowego, bezskutecznie prosił o dokumenty kurii.

Metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki w tej sprawie najpierw powołał się na "tajemnicę zawodową" - z której natychmiast zwolnił go prokurator. Wtedy kuria zaskarżyła postanowienie do sądu - który przyznał rację prokuratorowi. Termin na przekazanie dokumentów minął tydzień temu.

- Nie ma żadnych podstaw, żeby Kościół był traktowany inaczej niż inne podmioty prawa. Ja sobie nie wyobrażam takiej sytuacji, żeby jakieś kuratorium nie wydało na przykład dokumentów nauczyciela. To byśmy mieli od razu rewizję, przeszukania i różnego rodzaju służby. W przypadku Kościoła działa najprawdopodobniej "efekt aureoli" - wskazuje Nowak.

"Akta sprawy znajdują się od dawna w Kongregacji Nauki Wiary"

Wcześniej kuria zasłaniała się tajemnicą zawodową, teraz odpowiada, że nie ma dokumentów.

"Postępowanie kanoniczne wraz z jego rozstrzygnięciem z mocy prawa zastrzeżone jest trybunałowi Kongregacji Nauki Wiary, było prowadzone przez Kongregację i podlega jurysdykcji Państwa Watykańskiego. (...) Akta sprawy znajdują się od dawna w Kongregacji Nauki Wiary" - wskazał ksiądz Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

To, co teraz stara się zrobić prokurator rejonowy w Chodzieży, udało się między innymi prokuratorowi generalnemu stanu Pensylwania w Stanach Zjednoczonych.

- Różnicę między Polską a Pensylwanią czy Illinois stanowi to, że nasi prokuratorzy mieli narzędzia prawne i środki, żeby wejść do kurii diecezjalnych i zabezpieczyć dokumenty. Niektóre z nich zostały odnalezione w samym Watykanie. Inne zdążyły być zniszczone lub nigdy nie powstały. Do ujawnienia dokumentów potrzeba dwóch rzeczy: możliwości prawnych i politycznej chęci - zwraca uwagę James Faluszczak, były ksiądz, ofiara księdza pedofila.

Prokuratura Krajowa w odpowiedzi na pytania reporterki magazynu "Polska i Świat" TVN24 nie wskazała, kto podejmie decyzję o ewentualnym przeszukaniu poznańskiej kurii.

Autor: tmw//now / Źródło: tvn24

Tagi:
Raporty: