Grupa osób niepełnosprawnych, w asyście profesjonalnych grafików, zamalowała jedną ze ścian dworca autobusowego w Krakowie. Cztery murale mają przypominać o równości.
Na jednym z krakowskich malowideł osoba na wózku pokazana jest jako szczęśliwy rodzic. Na innych widać osobę niemą, niewidomą i z niepełnosprawnością umysłową.
Dlaczego dworzec?
Miejsce, gdzie powstały murale, nie zostało wybrane przypadkowo.
- Przepustowość ludzi jest tu bardzo duża. Chcemy, żeby każdy, kto tutaj wjeżdża, zastanowił się nad swoim stosunkiem do osób niepełnosprawnych i zwrócił uwagę, że osoby niepełnosprawne też są wśród nas - mówiła Iwona Opalińska z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.
- To jest bardzo ważne, żeby pokazywać mieszkańcom Krakowa w tak ruchliwym miejscu, że osoby niepełnosprawne funkcjonują razem z nami, należy się im szacunek i godne miejsce w społeczeństwie - zaznaczył Filip Szatanik z urzędu miasta.
- Jestem bardzo zadowolona, że się coś robi, żeby zmienić myślenie o osobach niepełnosprawnych - podkreśliła Alicja Rogozik, podopieczna fundacji.
Aż do remontu
Murale będzie można oglądać do końca stycznia 2013 r. Później, kiedy ruszy remont elewacji dworca, będą musiały zniknąć.
Fundacja ma jednak nadzieję, że uda się je namalować znów, w innym miejscu.
Autor: bpaw/mz / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | Bartosz Pawłowski