Posłanka Anna Grodzka została kandydatką na prezydenta Partii Zieloni i lewicy społecznej. "Anna Grodzka będzie najlepiej reprezentować wartości lewicy społecznej w wyborach prezydenckich" - napisali Zieloni w komunikacie.
Grodzka w rozmowie z PAP zapowiedziała, że chce być prezydentem, który aktywnie będzie wpływał na realizację interesu społeczeństwa, używając zarówno inicjatywy legislacyjnej, jak i prawa weta. - Mam nadzieję nie dopuścić do przyjmowania niekorzystnych dla Polaków ustaw - powiedziała.Dodała, że jej priorytetem będzie m.in. bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o odnawialne źródła energii.Kandydatkę - jak powiedziała przewodnicząca Partii Zieloni Agnieszka Grzybek - wyłonił Komitet Inicjatywy "Prawybory Społecznego Kandydata na Prezydenta RP".
- Prawybory się nie odbyły, ponieważ inne osoby, które zostały zgłoszone, odmówiły kandydowania z przyczyn zawodowych bądź osobistych - dodała Grzybek.Jak podkreślono w komunikacie, komitet szukał kandydata, który m.in. będzie aktywnie wpływał na realizację interesu społeczeństwa i sprawi, że Polska przestanie być rezerwuarem taniej siły roboczej. Kandydata, który zadba o przestrzeganie praw ekonomicznych i socjalnych Polek i Polaków; stworzy zrównoważoną gospodarkę i solidarne społeczeństwo oraz będzie wspierać transformację energetyczną Polski w kierunku rozproszonej, prosumenckiej energetyki odnawialnej - dodano."Komitet uznał, że Anna Grodzka będzie najlepiej reprezentowała wartości lewicy społecznej w wyborach prezydenckich i aktywnie dążyła do ich realizacji" - napisano w komunikacie.Jak podano, Grodzka ma rozpocząć oficjalnie kampanię 13 lutego.
Pierwsza transseksualna posłanka
Anna Grodzka jest pierwszą transseksualną posłanką w polskim parlamencie. Była też prezesem Fundacji Trans-Fuzja, która pomaga osobom transpłciowym. Grodzka dołączyła do Zielonych w czerwcu 2014 r. Wcześniej należała do Twojego Ruchu, z którego list weszła do Sejmu w 2011 r. Zdobyła mandat w Krakowie, uzyskując ponad 19 tys. głosów.Komitet, który wskazał Grodzką, został powołany przez czternaście organizacji, w tym Partię Zieloni, Stowarzyszenie Społeczeństwo FAIR, Towarzystwo Humanistyczne, Wolny Radom, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Stowarzyszenie Stop Stereotypom, Nowoczesną Lewicę, Fundację Feminoteka, Fundację Suwak, Niezależny Instytut Myśli Społeczno-Politycznej, Polską Unię Lokatorów, Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, Fundację im. A.F. Modrzewskiego i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-Unia.W wyborach - poza Grodzką - mają wystartować m.in.: urzędujący prezydent Bronisław Komorowski, Andrzej Duda (PiS), Adam Jarubas (PSL), Magdalena Ogórek (SLD), Janusz Palikot (Twój Ruch), Janusz Korwin-Mikke (KORWiN), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Jacek Wilk (KNP), Waldemar Deska (Partia Libertariańska).Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.
Wybory prezydenckie 2015
Źródło: tvn24
Całe wystąpienie kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy z 7 lutego 2015 roku
Teraz oglądasz
Ręcznie kaligrafowana konstytucja. To na nią będzie przysięgać Andrzej Duda
Teraz oglądasz
Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na prezydenta już za tydzień
Teraz oglądasz
22.06.2015 | Belweder: spotkanie prezydentów - ustępującego i elekta
Teraz oglądasz
Kopacz: do wyborów zostało 120 dni
Teraz oglądasz
Rzecznik PSL: trzeba odkleić wąsy od tej partii
Teraz oglądasz
"Zupełnie obojętne było mi, kto zostanie prezydentem. Ale teraz nie wolno głosować na PiS"
Teraz oglądasz
"Wyniki Pawła Kukiza są taką wściekłością ludzi"
Teraz oglądasz
"Komorowski podłożył bombę pod system partyjny"
Teraz oglądasz
Ryszard Legutko o skardze PiS na Donalda Tuska
Teraz oglądasz
31.05.2015 | Janusz Palikot wraca do gry pod nowymi hasłami
Teraz oglądasz
"Kaczyński nie śpi po wyborach, bo jest zagrożony w swoim przywództwie"
Teraz oglądasz
"Rząd powinien pracować do końca. Za to mu Polacy płacą" Kopacz odpowiada na "zaskakujący" apel Dudy