Do rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem odniósł się prezydent Andrzej Duda w czasie wizyty w Macedonii Północnej. - Zarysowałem mu wszelkie kwestie związane z ewentualnymi zagrożeniami militarnymi - mówił prezydent. - Mamy nadzieję, że wkrótce dzięki wsparciu politycznemu społeczności europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego hybrydowy atak na polską granicę zostanie zakończony - dodał. Mówiąc o relacjach z Macedonią Północną, zapewnił, że ten kraj ma nieustanne wsparcie strony polskiej w dążeniu do przyjęcia do Unii Europejskiej.
Prezydent Andrzej Duda od wtorku przebywa z wizytą na Bałkanach Zachodnich; od czwartku jest w Macedonii Północnej. W piątek spotkał się z prezydentem tego kraju, Stevo Pendarovskim.
Na konferencji prasowej po spotkaniu Duda zapewnił, że Macedonia Północna może liczyć na stałą solidarność i wsparcie ze strony Polski. Przypomniał, że w styczniu 2022 roku Polska obejmie przewodnictwo Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), a w 2023 roku to przewodnictwo od Polski przejmie Macedonia Północna.
- Dzisiaj zaproponowałem panu prezydentowi wstępnie zasady współpracy pomiędzy Polską a Macedonią Północną w tym zakresie i wierzę w to, że także rok 2023 to będzie rok rozwijającej się kooperacji pomiędzy państwami na drodze politycznej w tej bardzo ważnej międzynarodowej organizacji - poinformował prezydent RP.
Duda o rozmowie z szefem NATO: poruszyłem kwestie związane z ewentualnymi zagrożeniami militarnymi
Andrzej Duda był pytany na konferencji prasowej o sytuację na polsko-białoruskiej granicy, a także o szczegóły rozmowy, jaką kilka dni temu odbył z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. Prezydent wyraził wdzięczność i zadowolenie z tego, że Stoltenberg "w tak zdecydowany sposób przedstawił swoje stanowisko" w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
Poinformował także, że podczas tej rozmowy zarysował mu również "wszelkie kwestie związane z ewentualnymi zagrożeniami militarnymi", jakie mogłyby wystąpić. - Mówię ewentualnymi, ponieważ na razie ich nie zaobserwowaliśmy - dodał. Ponadto, jak relacjonował, prosił szefa NATO również, by sojusz "w sposób szczególny" obserwował terytorium granicy polsko-białoruskiej.
Prezydent przypomniał, że w ostatnich dniach rozmawiał także z prezydentami Francji Emmanuelem Macronem oraz Litwy Gitanasem Nausedą. - Mamy jednakowe obserwacje, jednakową wiedzę i jednakowe zdanie na ten temat: jest to atak hybrydowy reżimu białoruskiego na granicę Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego - zaznaczył Duda.
Jens Stoltenberg po rozmowie z Andrzejem Dudą napisał na Twitterze, że "wykorzystywanie przez Białoruś migrantów jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne. NATO solidaryzuje się z Polską i wszystkimi naszymi sojusznikami w regionie" - dodał.
Duda o ataku hybrydowym na polską granicę: mamy nadzieję, że wkrótce zostanie zakończony
Andrzej Duda mówiąc o sytuacji na granicy, podziękował prezydentowi Stevo Pendarovskiemu za solidarną postawę wobec Polski oraz za zrozumienie i wsparcie w tej trudnej sytuacji.
- Jest faktem, że reżim białoruski podjął hybrydowy atak na granicę Unii Europejskiej i granicę NATO. To są trzy państwa zarówno Unii Europejskiej, jak i państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego: Polska, Litwa i Łotwa. Dzisiaj najmocniej atakowana jest granica polska - mówił Duda.
- Bronimy w związku z tym z całych sił zarówno obszaru Unii Europejskiej, jak i NATO przed nielegalną migracją - dodał. Ocenił, że jest to sytuacja trudna i przykra, gdyż siły reżimu pchają migrantów na naszą granicę. - Mamy nadzieję, że wkrótce dzięki wsparciu politycznemu społeczności europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego ten atak zostanie zakończony, władze białoruskie tego ataku na polską granicę zaprzestaną - powiedział prezydent Duda.
Prezydent o Macedonii Północnej: ma nieustanne wsparcie Polski w dążeniu do przyjęcia do Unii
Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej mówił, że jego wizyta w Skopje pokazuje żywotność wzajemnych relacji Polski i Macedonii Północnej. - Ze strony polskiej mogę zapewnić o tym, że Macedonia Północna ma nieustanne wsparcie strony polskiej w jej dążeniu do przyjęcia do Unii Europejskiej - zaznaczył.
Zadeklarował też, że w przypadku gdyby ze strony władz Bułgarii, które są w tej chwili wyłaniane w wyborach, były problemy związane z akcesją Macedonii Północnej, to on, jako prezydent RP, jest gotów "także włączyć się w to, aby uzyskać takie rozwiązanie, które będzie pozwalało Macedonii Północnej do Unii Europejskiej na normalnych zasadach członkowskich przystąpić".
Bułgaria, ze względu na spór dotyczący kwestii tożsamościowych, w 2020 roku zablokowała rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną. Rząd Bułgarii oczekuje od władz w Skopje wprowadzenia poprawek do konstytucji, dzięki którym Bułgarzy zostaliby wpisani na listę narodów zamieszkujących Macedonię Północną. Na początku listopada premier Macedonii Północnej Zoran Zaew zgodził się na nowelizację konstytucji, jednak kategorycznie sprzeciwił się "dostosowywaniu historii narodu do bułgarskich oczekiwań".
Duda: Polska może zaoferować Macedonii Północnej konkretne instrumenty
Podczas wystąpienia prezydent Duda podkreślał wagę komponentu gospodarczego w relacjach polsko-macedońskich. Zwracał uwagę na systematyczny wzrost obrotów towarowych między naszymi krajami i ocenił, że istnieje duży potencjał do rozwoju współpracy w tym obszarze. Podkreślał, że gospodarka Macedonii Północnej jest uważana powszechnie za najbardziej konkurencyjną w regionie i że kraj stanowi doskonałe miejsce do lokowania dużych inwestycji zagranicznych.
Prezydent wskazywał, że zagraniczne firmy coraz częściej inwestują w tym kraju, na przykład w wydobycie surowców czy sektor motoryzacyjny. - Polecam to uwadze, zwłaszcza polskich inwestorów z bogatym doświadczeniem w przemyśle, energetyce, górnictwie, turystyce, ochronie środowiska i rolnictwie - mówił.
Duda mówił też, że dostrzega duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój dwustronnej współpracy inwestycyjnej.
Zwracał uwagę, że cechą wspólną naszych krajów jest dominacja paliw kopalnych w miksach energetycznych. Dlatego - dodał - mamy podobne wyzwania związane z niskoemisyjną transformacją energetyczną, rozwojem odnawialnych źródeł energii oraz infrastruktury energetycznej. - Polska może zaoferować Macedonii Północnej konkretne instrumenty przydatne w transformacji energetycznej. Zarówno poprzez projekty inwestycyjne, technologiczne, jak również i doradcze. Polskie przedsiębiorstwa są gotowe do udziału w modernizacji macedońskiego sektora energetycznego - zapewnił Andrzej Duda.
Źródło: PAP