Rozmawiałem z prezydentem Joe Bidenem na temat rozpoczęcia wspólnej produkcji militarnej, na przykład amunicji - przekazał prezydent Andrzej Duda. Dodał, że "rozmowa na ten temat została rozpoczęta ze Stanami Zjednoczonymi na tym najwyższym prezydenckim poziomie" i że "rozmowy na pewno będą kontynuowane".
Prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego został zapytany o możliwość wspólnej produkcji militarnej z USA.
- Rozmawiałem z prezydentem Joe Bidenem o rozpoczęciu wspólnej produkcji militarnej, na przykład amunicji, więc można powiedzieć, że rozmowa na ten temat, na tym najwyższym prezydenckim poziomie ze Stanami Zjednoczonymi, została rozpoczęta - odpowiedział Andrzej Duda. Zaznaczył, że "na pewno te rozmowy będą kontynuowane". - Ten temat rzeczywiście poruszyliśmy na spotkaniu naszych delegacji tutaj w Pałacu Prezydenckim dwa dni temu - dodał.
Prezydent o dostawie samolotów na Ukrainę: nasze stanowisko w tej kwestii jest jasne
Pytany o ewentualne dostawy samolotów MiG-29 czy F-16 dla Ukrainy, prezydent odparł, że "w kwestii samolotów nie było rozmów z prezydentem USA".
- Natomiast nasze stanowisko w tej kwestii jest jasne: jeżeli rzeczywiście będzie taka inicjatywa, to w pierwszej kolejności jesteśmy gotowi przekazać MiGi-29, które jeszcze mamy, których strona ukraińska jest w stanie użyć właściwie natychmiast, biorąc pod uwagę dzisiejsze umiejętności, zdolności ukraińskich pilotów. Natomiast co do innych samolotów, będziemy wyraźnie obserwowali decyzje, które będą podejmowane, i uczestniczyli w procesach decyzyjnych podejmowanych na poziomie sojuszniczym - powiedział prezydent.
Prezydent USA przebywał z wizytą w Polsce od 20 do 22 lutego. Joe Biden spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.,wygłosił też przemówienie do narodu polskiego w Arkadach Kubickiego. Wziął również udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO, w którym uczestniczył również szef NATO Jens Stoltenberg.
Prezydent: mam nadzieję, że Niemcy będą przekazywały również części zamienne do czołgów
Prezydent został zapytany o przekazanie Ukrainie czołgów oraz wsparcie techniczne. - Jeżeli chodzi o wsparcie techniczne, to największa odpowiedzialność spoczywa na Republice Federalnej Niemiec, na producencie tych czołgów. Bez części zamiennych do tych czołgów, które produkują Niemcy, ich funkcjonowanie z całą pewnością będzie ograniczone w czasie, co do tego nie ma żadnych wątpliwości - zaznaczył.
Mówił, że Polska przez długi czas kierowała w stronę Niemiec apele o włączenie się aktywnie do koalicji czołgowej. - Włączyły się i mam nadzieję, że nie tylko przekażą czołgi, bo do tego się zobowiązały, ale będą przekazywały także części zamienne, z którymi do tej pory był poważny problem - wyjaśnił. Prezydent dodał, że wszyscy, którzy do tej pory dysponowali czołgami Leopard, w ostatnich latach mieli problem z częściami zamiennymi z Niemiec. Jak przekazał, Polska ma ten problem od 2015 roku i właśnie dlatego czas modernizacji polskich Leopardów się znacząco opóźniał.
Prezydent Duda wyraził nadzieję, że te problemy zostaną usunięte i części zamienne będą systematycznie dostarczane na Ukrainę, co pozwoli na dobre funkcjonowanie czołgów przekazywanych przez Polskę, Niemcy, Kanadę czy Norwegię.
Niemcy o zwiększeniu dostaw czołgów
Minister obrony RFN Boris Pistorius podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie kolejnych czterech czołgów Leopard 2 A6 z niemieckich zapasów wojskowych - poinformował w piątek resort obrony w Berlinie. "Niemcy zwiększają tym samym liczbę przekazanych czołgów z 14 do 18" - dodało ministerstwo. Dzięki tej decyzji możliwe będzie dostarczenie Ukrainie batalionu czołgów wraz z portugalskimi i szwedzkimi partnerami - poinformowano.
Trzy czołgi mają pochodzić z Portugalii, a dziesięć ze Szwecji. Razem daje to 31, co odpowiada liczbie potrzebnej dla ukraińskiego batalionu czołgów. Rząd Niemiec zapowiedział w styczniu, że chce wspólnie z Polską wystawić dwa bataliony i sam obiecał 14 czołgów od Bundeswehry - przypomina portal RND.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: KPRP