Przed chwilą skończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrami Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem - podała prezydencka kancelaria. "Ułaskawienie z 2015 roku zostało wykonane zgodnie z prawem, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny i pozostaje w mocy prawnej" - dodano.
Wpis został opublikowany tuż po zakończeniu spotkania z Kamińskim i Wąsikiem, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Taką samą opinię na temat skuteczności ułaskawienia przedstawiła w środę także minister w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka. - W ocenie Kancelarii Prezydenta panowie są ułaskawieni, ułaskawienie jest ważne i w mocy prawnej - oświadczyła w rozmowie z PAP. Dodała także, iż "Sąd Najwyższy nie ma żadnej podstawy prawnej do badania wykonania prerogatywy przez prezydenta RP".
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik prawomocnie skazani
W środę Sąd Okręgowy w Warszawie orzekając w II instancji wymierzył kary po dwa lata więzienia dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, po roku więzienia dla dwóch pozostałych byłych szefów CBA za działania operacyjne podczas "afery gruntowej". Wyrok jest prawomocny.
Wobec oskarżonych zasądzono także "zakaz zajmowania stanowisk w administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, organów kontroli państwowej, organach kontroli samorządu terytorialnego oraz stanowisk kierowniczych w innych instytucjach państwowych na okres pięciu lat".
- Wyrok, którego nie uznajemy i uważamy, że nie ma podstaw do wygaszenia nam mandatów, to wyrok godny pogardy, wpisujący się politycznie w to, co dzieje się w tej chwili w naszym kraju - mówił w środę Kamiński.
CZYTAJ: Co z mandatami Kamińskiego i Wąsika? Hołownia: wszystko wskazuje, że będę zmuszony je wygasić
CZYTAJ TAKŻE W KONKRECIE 24: Kamiński i Wąsik skazani. Kiedy stracą mandaty? Co z ułaskawieniem? Wyjaśniamy
Na początku czerwca Sąd Najwyższy w Izbie Karnej uchylił umorzenie sprawy byłych szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, dokonane jeszcze w marcu 2016 roku przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z zastosowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę prawem łaski wobec skazanych za działania operacyjne podczas afery gruntowej.
Sąd Najwyższy uznał więc, że prezydenckie ułaskawienie z 2015 roku nie było skuteczne, bo zostało zastosowane przed prawomocnym skazaniem i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk / KPRP