"Jestem dumna, że USA dzielą się najnowszą technologią obronną z kluczowymi sojusznikami"

TVN24 | Polska

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP
Myśliwce F-35 Lightning IIF-35.com
wideo 2/4
F-35.comMyśliwice F-35 Lightning II

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher oceniła we wtorek, że myśliwce F-35, na których zakup umowę w tym tygodniu podpisze minister obrony Mariusz Błaszczak, zwiększą zdolność do współpracy Polski z siłami USA oraz "nasze partnerstwo dla wspólnego bezpieczeństwa". 

"W tym tygodniu Minister Błaszczak podpisze umowę na zakup 32 amerykańskich F-35. Jestem dumna, że USA dzielą się najnowszą technologią obronną z kluczowymi sojusznikami. Myśliwce F-35 zwiększą interoperacyjność Polski z siłami USA oraz nasze partnerstwo dla wspólnego bezpieczeństwa" - napisała we wtorek na Twitterze Mosbacher.

W poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w piątek w Dęblinie podpisana zostanie umowa zakupu od USA 32 wielozadaniowych samolotów bojowych piątej generacji F-35 dla sił powietrznych. Podał też kwotę, jaką Polska ma zapłacić za samoloty - 4,6 mld dolarów.

Pierwsze F-35 mają trafić do Polski w 2026 roku. Zdjęcie z "marszu słoni" w bazie Hill (Utah, styczeń 2019)
DVIDS/ U.S. Air Force, R. Nial Bradshaw

Pierwsze F-35 w 2026 roku

Sfinalizowanie umowy na F-35 do końca stycznia MON zadeklarowało pod koniec ubiegłego roku. W maju 2019 Polska wystosowała zapytanie ofertowe w sprawie 32 samolotów.

Według deklaracji złożonych w ubiegłym roku przez producenta F-35 koncern Lockheed Martin, pierwsze samoloty dla Polski mogłyby zostać dostarczone w 2024 roku, pozostając początkowo w USA, gdzie służyłyby do szkolenia pilotów i personelu naziemnego. Dwa lata później F-35 miałyby wejść do służby w Polsce. Amerykański koncern zapowiadał obniżanie cen samolotów i kosztów jego eksploatacji. Cena godziny lotu - obecnie ok. 44 tys. dolarów - ma zostać zredukowana do 25 tys. dolarów.

Plan modernizacji technicznej na lata 2021-35 oprócz zakupu samolotu bojowego piątej generacji (program Harpia) zakłada uzupełnienie go bezzałogowymi systemami wypełniającymi zadania rozpoznawcze i bojowe.

Jednym z ostatnich nabywców samolotu F-35 jest Belgia, która zamówiła 34 takie maszyny za kwotę 4,25 mld dolarów.

Źródło: PAP

ft/adso