200 złotych dla mistrzyni. "Czasami brakuje mi docenienia"

Aktualizacja:
Alicję Tchórz znawcy nazywają następczynią Otylii Jędrzejczak
Alicję Tchórz znawcy nazywają następczynią Otylii Jędrzejczak
UWAGA! TVN
Fragment reportażu "Uwagi!" TVNUWAGA! TVN

O pływaczce Alicji Tchórz - rekordzistce i mistrzyni Polski, medalistce mistrzostw Europy i Świata oraz olimpijce - zrobiło się głośno dopiero wtedy, gdy na portalu społecznościowym umieściła gorzki wpis. Szczerze wyznała, że w Polsce można więcej zarobić roznosząc ulotki, niż wygrywając zawody pływackie. Całość skwitowało słowem "żenada". – Frustracja narastała – przyznaje Tchórz w rozmowie z reporterem "Uwagi!" TVN.

- To przykre, że stałam się znana z powodu tego wpisu, a nie naprawdę światowej klasy wyników – mówi zawodniczka, którą znawcy nazywają następczynią Otylii Jędrzejczak.

Szeroko komentowany wpis umieściła na jednym z portali społecznościowych po zawodach Polskiej Ligii Pływackiej w Ciechanowie.

- Pomimo tego, że to były zawody, gdzie startowała czołówka krajowa, nie dało się tego odczuć. Nie zostaliśmy nawet przedstawieni. Nawet, kiedy płynął Radek Kawęcki, który jest rekordzistą Europy i mistrzem świata, na trybunach była cisza. Brakowało oprawy, choćby poklepania po plecach. Co zawodowy pływak może kupić za 200 zł? Jak dobrze pójdzie, to czepek i okularki – mówi Alicja Tchórz.

Na zakończenie tamtych, zwycięskich zawodów, dostała w kopercie właśnie 200 zł nagrody. Dopiero wtedy, kiedy kwotę tę nazwała żenującą, usłyszała o niej cała Polska. A jest uczestniczką igrzysk w Atenach i Londynie, która – żeby rozwijać pływacki talent – w wieku szesnastu lat opuściła rodzinny Kalisz.

- Do kadry narodowej była powołana, jako 13-latka. Dyplomów nie liczyłam, ale medali ma około 140-150 – nie kryje dumy jej mama, Dorota Tchórz.

A trener, Grzegorz Widanka, komplementuje: - Pracuję ćwierć wieku w pływaniu, ale z taką osobą nie miałem wcześniej przyjemności pracować. Jest ogromnie zdyscyplinowana, zdeterminowana, głodna sukcesu. Dziś niektórzy pomniejszają jej zasługi, a ona naprawdę jest wzorem do naśladowania dla młodych pływaków.

"Czasami brakuje mi docenienia"

Reporter "Uwagi!" TVN rozmawia z Alicją Tchórz tuż po tym, jak kończy trening. Sportsmenka jest tak wykończona, że nie jest w stanie złapać tchu. Po chwili opowiada, jak wygląda jej każdy kolejny dzień.

- Wstaję o 5:15, o 6 wskakuję do wody. O 9 zaczynam zajęcia na uczelni, jestem na zajęciach do 14-15. Prosto stamtąd jadę na basen: tam są ćwiczenia siłowe, potem woda. Około 19 jem kolację – wylicza.

- I umieram – dodaje. Wspomina, że kiedy po raz pierwszy reprezentowała Polskę na międzynarodowych zawodach, miała łzy w oczach. Dziś wciąż traktuje to jak ogromny zaszczyt. – Czasami jednak brakuje mi docenienia – przyznaje.

Kłopoty finansowe

W Polsce jest 25 tysięcy zarejestrowanych pływaczek i pływaków. Związek pływacki, mimo dotacji, jest niezbyt zamożny. Kluby są jeszcze biedniejsze. To rodziny zawodników finansują sprzęt, wynajem pływalni, wyjazdy na zawody, zgrupowania. Trener Widanka przyznaje, że najtrudniejsze momenty w jego pracy to te, kiedy słyszy, że zawodnik nie pojedzie na zgrupowanie szkoleniowe czy zawody.

– Zdaję sobie sprawę, jak ciężko jest rodzicom utrzymać sportowca. Każdy obóz to minimum 1500 zł. Wyjazd na zawody minimum 400 zł. A tych zawodów trochę jest. Kostium i czepek to 1200 zł – wylicza trener. Z jego wyliczeń wynika, że rodzice, którzy finansują dziecko - pływaka, wydają rocznie około piętnastu tysięcy złotych.

W Polsce pływanie jest sportem wyczynowym, ale nie zawodowym. Najlepsi zawodnicy dostają stypendia od władz samorządowych. Czasami związek lub klub funduje im zgrupowania i zwalnia z opłat za basen.

– Znam wiele osób, które przestały pływać, dlatego, że po prostu nie miały pieniędzy na życie. Medal mistrzostw Polski nie dawał im żadnych korzyści finansowych. A bardzo to kochali. Płakali odchodząc – mówi reprezentantka Polski, Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Dodaje, że aktualnie w Łodzi stypendium dla mistrza Polski to 100 zł. – Starczy, być może, na dojazdy na treningi. Takie są realia – uśmiecha się smutno.

"Jest niepoprawną patriotką"

Alicja Tchórz utrzymuje się ze stypendium naukowego. Do tego dochodzą drobne stypendia z miasta czy urzędu marszałkowskiego. - Dzięki kwalifikacji na igrzyska należało nam się też stypendium reprezentacyjne, ale otrzymałyśmy pismo, że to tylko do końca tego roku. Mamy nadzieję, że przedłużą nam to do igrzysk – dodaje zawodniczka.

- Nigdy nie zapomnę, kiedy prasowałam jej pierwszą kadrową koszulkę z orłem, napisem POLSKA. To nam sprawiało radość. I sprawia do tej pory. Wiele osób mówi: "Niech to rzuci, wyjedzie do innego kraju". Alicja miała kilka propozycji. I wciąż ma. Ale ona jest niepoprawną patriotką. Powiedziała, że nie wyjedzie – mówi Dorota Tchórz.

Po swoim proteście Alicja Tchórz otrzymała wiele głosów poparcia, m.in. od Justyny Kowalczyk. Pływaczka uczestniczy teraz w zgrupowaniach kadry, aby walczyć o medal podczas igrzysk w Rio de Janeiro.

CAŁY REPORTAŻ ZOBACZYSZ NA STONIE "UWAGI!" TVN

Autor: red. / Źródło: "Uwaga!" TVN

Źródło zdjęcia głównego: "Uwaga!" TVN

Pozostałe wiadomości

Izba Reprezentantów zajmie się osobnymi pakietami środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela, państw regionu Indo-Pacyfiku, a także ustawą pozwalającą na użycie zamrożonych rosyjskich aktywów - informuje spiker Izby Mike Johnson. Zapowiedź polityka daje nadzieję na uchwalenie pakietu dla Ukrainy przed końcem tygodnia.

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Źródło:
PAP

Bardzo ceniłem profesor Jadwigę Staniszkis za otwartość na innych ludzi, za mądrość, ona wiedziała, co mówi - tak zmarłą socjolożkę i politolożkę wspominał w "Kropce nad i" w TVN24 Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy. Przypomniał też okoliczności powstania słynnej fotografii sprzed ponad 40 lat.

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Źródło:
TVN24

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy. Premier Donald Tusk wyraża intencję, by Polska dołączyła do projektu budowy "kopuły chroniącej nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi". Z kolei prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia.

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 16 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Liderzy koalicji rządzącej nie spotkali się wspólnie po pierwszej turze wyborów samorządowych - przyznał w "Kropce nad i" w TVN24 wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Polityk ocenił też, że żaden z nich "nie jest uśmiechnięty i zadowolony z rzeczywistości".

Czarzasty: od pierwszej tury wyborów samorządowych nie doszło do spotkania z liderami koalicji rządzącej

Czarzasty: od pierwszej tury wyborów samorządowych nie doszło do spotkania z liderami koalicji rządzącej

Źródło:
TVN24

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku spotka się między innymi sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera zapytany w TVN24, czy Duda spotka się z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, powiedział, że w programie takiego spotkania nie ma, "natomiast wykluczanie go jest błędem".

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Prezydent leci do USA. Szef BBN: wykluczanie spotkania z Donaldem Trumpem jest błędem

Źródło:
PAP, TVN24

W wieku 81 lat zmarła Jadwiga Staniszkis - socjolożka, politolożka, profesor nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka i publicystka.

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Jadwiga Staniszkis nie żyje. Rodzina podała datę pogrzebu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Szef sztabu armii Izraela Herzi Halevi poinformował w poniedziałek, że Izrael odpowie na irański atak, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę. W bazie lotniczej Nevatim w środkowym Izraelu Halevi oświadczył, że "wystrzelenie tak wielu rakiet i dronów na terytorium Izraela musi spotkać się z reakcją".

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Szef sztabu izraelskiej armii o odpowiedzi na irański atak

Źródło:
PAP

Nie trzeba mieć dużo wyobraźni, żeby zrozumieć, że Europa jest w strefie zagrożenia - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk po spotkaniu z przebywającą w Polsce premier Danii Mette Frederiksen. Wyraził intencję, by Polska dołączyła do projektu, który buduje "kopułę chroniącą nasze niebo europejskie przed ewentualnymi atakami rakietowymi". Przekazał też, że duńska premier odniosła się pozytywnie do tej inicjatywy.

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

"Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

Źródło:
TVN24, PAP

Hannah Gutierrez-Reed, odpowiedzialna za broń na planie filmu "Rust", została w poniedziałek skazana na 18 miesięcy więzienia w związku ze śmiercią operatorki Halyny Hutchins. W lipcu odbędzie się z kolei proces aktora Aleca Baldwina, który śmiertelnie postrzelił Hutchins.

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Śmierć na planie filmu "Rust". 26-latka odpowiedzialna za broń skazana na 18 miesięcy więzienia

Aktualizacja:
Źródło:
NBC News, ABC News, Reuters, TVN24.pl

783 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. - W 1968 roku widziałem rosyjskie czołgi na ulicach Pragi i nie chcę ich nigdy więcej widzieć - powiedział premier Czech Petr Fiala podczas spotkania z prezydentem USA. Joe Biden stwierdził, że Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Chiny wspierają Rosję w wojnie z Ukrainą, pomagając Moskwie w największej rozbudowie przemysłu zbrojeniowego od czasów Związku Radzieckiego - poinformowali w piątek wysocy rangą urzędnicy amerykańscy, cytowani przez agencję Reutera. Według nich Pekin dostarcza Rosjanom między innymi technologię do dronów i rakiet, zdjęcia satelitarne czy obrabiarki.

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Źródło:
Reuters

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko znalazła się wśród osób, do których Prokuratura Krajowa wysłała list w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. W styczniu Łośko zastąpiła w ławach poselskich Krzysztofa Brejzę, który został europosłem.

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Dostała list w sprawie inwigilacji Pegasusem. Kim jest Magdalena Łośko?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Argentyna zmaga się z największą epidemią dengi w historii kraju. W ostatnich miesiącach z jej powodu zmarło prawie 200 osób. Choroba ta roznoszona jest przez komary i według lokalnych mediów władze z nadzieją czekają teraz na dostawę preparatów owadobójczych z Polski.

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Źródło:
PAP
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Ćottogramie żyje najwięcej: Banglijczyków, Banglów, Bangladeszkijczyków czy Bangladeszów? Na to pytanie za 20 tysięcy złotych odpowiadała Małgorzata Golonka.

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

W Ćottogramie żyje najwięcej? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Jest jedynym odznaczeniem, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata. W wiosennej edycji wśród Dam Orderu Uśmiechu znalazła się Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK ps. "Pączek" i psycholożka.

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Wanda Traczyk-Stawska z Orderem Uśmiechu

Źródło:
PAP

Przeszło miliard dolarów zarobiły już filmy Warner Bros. Discovery ze sprzedaży biletów kinowych na całym świecie - poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Według magazynu "Deadline", to nowy rekord firmy, która zawdzięcza go przede wszystkim dwóm głośnym produkcjom.

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Źródło:
Deadline, tvn24.pl