Alert smogowy w Polsce. Bardzo zły stan powietrza w wielu miastach

Chmura smogu jest widoczna gołym okiem
Chmura smogu jest widoczna gołym okiem
Źródło: tvn24
Gęsta, toksyczna chmura wisi nad największymi miastami w naszym kraju. Normy stężenia zanieczyszczeń w powietrzu w wielu polskich miastach zostały przekroczone aż kilkakrotnie.

Smog unoszący się nad największymi miastami w Polsce może powodować kłopoty z oddychaniem, ból głowy i znaczne ograniczenie widoczności.

W Warszawie zarejestrowano kilkukrotne przekroczenie norm zanieczyszczenia powietrza.

- Teraz akurat doszło do takiej sytuacji, że mamy mróz. Jest bardzo zimno, a oprócz tego w tej południowo-wschodniej części zwłaszcza - mamy wyż, który utrudnia rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. Po prostu ludzie ogrzewają się cały czas węglem, drewnem, niestety często dorzucają do tego odpady i to powoduje duże zanieczyszczenie powietrza - mówi Tomasz Klech z Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego.

Normy zanieczyszczenia powietrza przekroczone są także w Małopolsce. W Krakowie smog w wielu miejscach widać gołym okiem, jakość powietrza jest tam bardzo zła. Urzędnicy miejscy apelują, by Krakowianie nie wychodzili z domu.

Zagrożone są przede wszystkim osoby starsze i chore, mające problemy z drogami oddechowymi, kobiety w ciąży i dzieci.

Najgorzej w województwie łódzkim z kolei wypadają Pabianice. W pewnym momencie stężenie smogu było tam dwunastokrotnie wyższe od zalecanych norm. Z każdą godziną stężenie pyłów spada, ponieważ zaczął wiać wiatr.

Ze względu na zły stan powietrza w poniedziałek w Warszawie i Krakowie wprowadzono darmową komunikację miejską.

Jak informuje portalu echodnia.eu, również w Kielcach w poniedziałek przejazdy komunikacją miejską będą bezpłatne.

Lekarz przestrzega

Jak mówi Piotr Gryglas, kardiolog, długotrwały kontakt z tak zanieczyszczonym powietrzem może spowodować długofalowe powikłania.

- Osoby wrażliwsze, np. astmatycy, mogą mieć zaostrzenie choroby - wyjaśnia Gryglas i dodaje, że osoby chore na przewlekłe zapalenie oskrzeli mogą mieć zaostrzone objawy choroby po ekspozycji na taki pył.

Lekarz zaznacza, że smogu unikać powinny nie tylko osoby chore.

- Przestrzegamy, żeby nie eksponować w takiej sytuacji małych dzieci - mówi Gryglas i wyjaśnia, że nawet u dzieci zdrowych może dojść do ataku astmy.

- Nawet może dojść do infekcji wirusowych i bakteryjnych u osób, które nie chorowały. Osoby chore na serce są narażone m.in. na zaostrzenie niewydolności serca - mówi

Pytany, co robić, by uniknąć chorób wynikających z zanieczyszczenia powietrza, Gryglas zaleca, by nie wychodzić z domu, nie otwierać na długo okien i w miarę możliwości stosować maseczki ochronne.

Autor: mw/sk / Źródło: tvn24

Czytaj także: