Aleksander Herzog, prokurator Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku, w latach 80. wydalony z pracy za działalność opozycyjną, zmarł w wieku 72 lat - poinformowało Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia.
Aleksander Herzog urodził się 10 lipca 1951 roku w Krakowie. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, następnie odbył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Powiatowej w Krakowie. W 1974 roku został asesorem Prokuratury Powiatowej, wkrótce podprokuratorem i wiceprokuratorem Prokuratury Rejonowej dla Dzielnicy Nowa Huta w Krakowie.
Wydalony z prokuratury za działalność opozycyjną w latach 80.
W latach 80. został wydalony z prokuratury za działalność opozycyjną. Później był I zastępcą Prokuratora Generalnego Aleksandra Bentkowskiego w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W 1996 roku został prokuratorem Prokuratury Krajowej, był też członkiem Rady Programowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
"Orędownik niezależności prokuratury i prokuratora. Znakomity prawnik i kolega. Nie narzucał nikomu swoich poglądów. Błądzącym wskazywał drogę do rozwiązania problemu. Autor wielu artykułów i współautor komentarzy. Straciliśmy mentora" - przekazało w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia.
Źródło: PAP