TVN24 | Polska

Afgańczycy przed siedzibą MSZ proszą o pomoc dla bliskich

TVN24 | Polska

Autor:
mart\mtom
Źródło:
TVN24, PAP
Afgańczycy przed budynkiem MSZ proszą o pomoc dla rodzin. "Dzieci pytają: a Talibowie kiedy przyjdą nas zabić?"
Afgańczycy przed budynkiem MSZ proszą o pomoc dla rodzin. "Dzieci pytają: a Talibowie kiedy przyjdą nas zabić?"TVN24
wideo 2/12
TVN24Afgańczycy przed budynkiem MSZ proszą o pomoc dla rodzin. "Dzieci pytają: a Talibowie kiedy przyjdą nas zabić?"

Przed budynkiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie zebrała się grupa mieszkających w Polsce Afgańczyków. Proszą polskie władze o pomoc w uzyskaniu wiz dla ich rodzin, które zostały w Afganistanie. - Naprawdę tam nie jest bezpiecznie. Oni nie mogą tam mieszkać - mówiła jedna z kobiet.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Po godzinie 10 w czwartek na Lotnisku Chopina wylądował ostatni, 14. samolot z ewakuowanymi z Kabulu. Wiceszef MSZ Marcin Przydacz mówił wcześniej na konferencji prasowej, że podczas całej akcji ewakuacyjnej przetransportowano prawie 1300 osób, z czego nieco ponad tysiąc zostanie w Polsce przez najbliższy czas. Dodał, że nieco ponad 200 osób to są współpracownicy ewakuowani na prośbę innych państw i organizacji. 

Dziewczynka z Afganistanu przed MSZTVN24

Afgańczycy proszą o wizy dla bliskich

W czwartek przed siedzibą Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie zebrali się Afgańczycy, którzy mieszkają w Polsce od kilku lat. Przyszli ze zdjęciami i hasłami "Save our families", czyli "Ratujcie nasze rodziny", aby prosić o pomoc MSZ.

Jak mówią, chcą, aby ich bliscy dostali wizy do Polski, aby mogli mieć podstawę prawną do wejścia na lotnisko w Kabulu. Są gotowi sami zapłacić za ich podróż oraz pobyt w Polsce. Zaznaczają, że życie ich bliskich może być zagrożone, bo talibowie szukają bliskich tych, którzy już wyjechali.

- Nikt nie chce mieszkać w innym kraju, bo jest trudno, trzeba zaczynać od zera. Wszystko - język, pracę. Pracowałam w moim kraju w radiu, ale tutaj nie było łatwo mi znaleźć pracy - wyjaśniała jedna z protestujących. Dodała, że teraz chce zaprosić do Polski swoich rodziców. - Naprawdę tam nie jest bezpiecznie. Oni nie mogą tam mieszkać - mówiła łamiącym głosem.

- Mam kilka sióstr i wszystkie są tam. One też mają dzieci - mówiła. - Te dzieci mówią teraz, że muszą cały czas siedzieć w domu i pytają: a talibowie kiedy przyjdą nas zabić, dzisiaj, jutro, pojutrze? - dodała. Mówiła też, że wcześniej jej mąż pisał i dzwonił w tej sprawie do MSZ, ale bez efektu. Odpowiedziano mu, że lista do ewakuacji jest już zamknięta.

Inne kobiety opowiadały o swoim ojcu, który pracował w jednej z firm telekomunikacyjnych w Kabulu. Miał instalować między innymi Amerykanom sprzęt komunikacyjny i w związku z tym talibowie już kilka lat temu złapali go i obcięli mu palce. Jeśli wyjdzie z ukrycia, to zdaniem zebranych na proteście kobiet grozi mu niebezpieczeństwo.

Dworczyk: łącznie wykonano 44 loty, przewieziono ponad 1100 osób, z czego ponad 900 to są obywatele Afganistanu
Dworczyk: łącznie wykonano 44 loty, przewieziono ponad 1100 osób, z czego ponad 900 to są obywatele Afganistanu

Koniec ewakuacji z Afganistanu do Polski

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek rano o zakończeniu akcji ewakuacyjnej z Afganistanu. Jak przypomniał, pierwsze loty wykonano już w czerwcu, gdy sytuacja w Afganistanie zaczęła się pogarszać.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk jeszcze przed lądowaniem ostatniego samolotu z ewakuowanymi podsumował, że na moście powietrznym łączącym Kabul z Warszawą odbyły się w sumie 44 loty.

Autor:mart\mtom

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości