Jak się pojawi jakaś uchwała KRS o zmianie regulaminu, która ma być opublikowana, to zostanie to opatrzone adnotacją, że KRS była poddawana ocenie ze strony organów międzynarodowych i uchwały Sejmu z grudnia 2023 roku - mówił minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Tłumaczył, że chodzi tylko o akty, które będą publikowane w Monitorze Polskim, za który odpowiada rząd. Wczoraj rząd przyjął uchwałę w sprawie adnotacji do "wadliwych werdyktów".
W środę rząd, "mając na względzie potrzebę usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego", przyjął uchwałę w sprawie "przeciwdziałania negatywnym skutkom kryzysu konstytucyjnego w obszarze sądownictwa".
W uchwale rząd wyraził stanowisko, zgodnie z którym "teksty aktów wydawanych przez KRS oraz aktów wydawanych przez Sąd Najwyższy", w składach z udziałem osób wyłonionych po 2017 roku i ogłaszane w dziennikach urzędowych, "powinny zostać uzupełnione o nieingerującą w treść samego aktu adnotację".
Bodnar: jest pewne nieporozumienie
Do sprawy odniósł się w czwartek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. - Myślę, że jest pewne nieporozumienie. Orzeczenia Sądu Najwyższego czy różne stanowiska Krajowej Rady Sądownictwa jako takie nie podlegają publikacji. One są po prostu ogłaszane w bazach orzeczniczych, czy w BIP lub inne publikatory urzędowe - mówił szef MS.
Jak jednak zaznaczył, "są pewne szczególne akty prawne, na przykład regulaminy wewnętrzne czy regulaminy organizacyjne, które w świetle przepisów muszą być umieszczone w Monitorze Polskim, a za Monitor Polski odpowiada Rada Ministrów". - Ta uchwała, jeśli chodzi o KRS i Sąd Najwyższy, odnosi się tylko do tych aktów urzędowych, które dotyczą Sądu Najwyższego i KRS i muszą być publikowane w Monitorze Polskim - wyjaśnił.
- Czyli jak się pojawi jakaś uchwała KRS o zmianie regulaminu, która ma być opublikowana, to zostanie to opatrzone adnotacją, że KRS była poddawana ocenie ze strony organów międzynarodowych i uchwały Sejmu z grudnia 2023 roku - powiedział Bodnar.
Jak powtórzył, uchwała "odnosi się tylko do tego, co musi być wymagane na podstawie Monitora Polskiego".
Adnotacje do "wadliwych werdyktach"
W środę premier Donald Tusk przekazał, że rząd przyjął uchwałę zakładającą, iż wadliwe werdykty Sądu Najwyższego będą opatrzone specjalnym przypisem. Według tej adnotacji, którą zacytowano w środowej uchwale rządu, KRS ukształtowana ustawą z 8 grudnia 2017 r. "nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej". Jak zaznaczono, "nieprawidłowości w procesie powoływania sędziów" nie pozwalają na uznanie SN - orzekającego w składach, w których zasiadała osoba powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim przez Prezydenta RP na wniosek KRS po 2017 roku - "za sąd ustanowiony na mocy ustawy".
Jeszcze tego samego dnia - w środę po południu - rządowa uchwała została ogłoszona w Monitorze Polskim. W uchwale zapisano, że wchodzi ona w życie z dniem podjęcia. "Wykonanie uchwały powierza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Sprawiedliwości" - wskazano w uchwale.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell