Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał dziś do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli wnioski o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej europosłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
Rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak przekazała w komunikacie, że "pociągnięcie europosła do odpowiedzialności karnej możliwe jest po uprzednim uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego (art. 5 ust. 1, art. 6 ust. 1, art. 9 ust. 1 Regulaminu Parlamentu Europejskiego (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, seria L z 2019 r., numer 302 z dnia 22 listopada 2019 r.) oraz art. 9 Protokołu numer 7 w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej)".
Jak czytamy, Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie w sprawie niezastosowania się do prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 20 grudnia 2023 roku orzekającego zakaz pełnienia funkcji publicznej, tj. o czyn z artykułu 244 Kodeksu karnego.
"Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy dostarczył podstawy do ustalenia, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, pomimo orzeczonego wobec nich prawomocnego zakazu pełnienia funkcji publicznych, nie zastosowali się do tego zakazu i wykonywali mandaty posłów poprzez wzięcie udziału w dniu 21 grudnia 2023 r. w obradach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w przeprowadzonych przez Sejm głosowaniach numer 141-147 oraz uczestniczenie w dniu 28 grudnia 2023 r. w posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych" - przekazała w komunikacie Adamiak.
Dodała, że ustalenia te pozwoliły na przedstawienie Kamińskiemu i Wąsikowi w dniu 18 kwietnia 2024 roku zarzutów popełnienia przestępstw z art. 244 kk. "Na obecnym etapie postępowania zachodzi konieczność uzupełnienia europosłom przedstawianych im zarzutów, a następnie skierowanie aktu oskarżenia do sądu" - poinformowała.
Kamiński i Wąsik korzystają z immunitetu parlamentarzysty europejskiego
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są obecnie posłami do Parlamentu Europejskiego X kadencji i korzystają z immunitetu parlamentarzysty europejskiego.
Rzeczniczka Prokuratora Generalnego wskazała w komunikacie, że "zgodnie z treścią artykułu 9 Protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej, podczas sesji Zgromadzenia, jego członkowie korzystają: na terytorium swojego państwa - z immunitetów przyznawanych członkom parlamentu ich państwa; na terytorium innego państwa członkowskiego - z immunitetu chroniącego przed zatrzymaniem oraz immunitetu jurysdykcyjnego".
"Oznacza to, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik korzystają z immunitetu przyznawanego członkom polskiego parlamentu, to jest posłom na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i senatorom Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (art. 105 ust. 2 i art. 108 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku oraz art. 7 ustęp 1, 2 i 7, art. 7b ustęp 1 i art. 7c ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora, co powoduje, że nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej za przestępstwo objęte treścią wniosku, bez zgody Parlamentu Europejskiego" - czytamy.
Prokurator Adamiak mówiła TVN24, że wniosek będzie oceniała komisja prawna w PE. Dodała, że komisja może się zwrócić do prokuratury o dodatkowe informacje.
- Następnie będzie rekomendowała stanowisko Parlamentu Europejskiego. Na posiedzeniu plenarnym to stanowisko zostanie podjęte. Ta procedura jest analogiczna jak w polskim Sejmie - przekazała rzeczniczka.
Wyrok sądu
20 grudnia 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł prawomocnie kary po dwa lata więzienia dla Kamińskiego i Wąsika, jako byłych szefów CBA, za działania operacyjne podczas "afery gruntowej" z 2007 roku. Wobec skazanych orzeczono także pięcioletnie zakazy zajmowania stanowisk publicznych. Dzień później marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatów poselskich w związku z prawomocnym skazaniem ówczesnych posłów PiS.
Źródło: tvn24.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP