"Urojona rzeczywistość" według Kaczyńskiego. Posłanki komentują

Źródło:
TVN24
Kotula: to na polityczne polecenie Kaczyńskiego TK wydał wyrok na kobiety
Kotula: to na polityczne polecenie Kaczyńskiego TK wydał wyrok na kobietyTVN24
wideo 2/12
Kotula: to na polityczne polecenie Kaczyńskiego TK wydał wyrok na kobietyTVN24

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się w środę do przestrzegania praw kobiet w Polsce, stwierdził, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji nie dotyczy sytuacji zagrożenia życia i zdrowia kobiet. - To jest część tej urojonej rzeczywistości - dodał. - Wielka arogancja wybrzmiała z ust pana Kaczyńskiego - oceniła w "Kropce nad i" posłanka KO Barbara Nowacka. Posłanka Lewicy Katarzyna Kotula dodała z kolei, że wyrok TK został wydany "na polityczne polecenie" prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

W środę w wielu miastach Polski odbywają się protesty przeciwko łamaniu praw kobiet pod hasłem "Ani jednej więcej". Mają związek ze śmiercią w szpitalu w Nowym Targu 33-letniej ciężarnej pani Doroty. Kobieta trafiła tam w piątym miesiącu ciąży po odpłynięciu wód płodowych. Zmarła po trzech dniach z powodu wstrząsu septycznego. Wykonane kilka godzin przed śmiercią u 33-latki badanie usg wykazało obumarcie płodu. Prokuratura Regionalna w Katowicach prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Tymczasem prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany o sytuację ciężarnych kobiet w Polsce, powiedział dziennikarzom, że "to jest jedno wielkie oszustwo z waszej strony". Mówił, że ani we wniosku, ani w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym kwestii aborcji "nie było ani słowa o sprawie zagrożenia życia i zdrowia kobiet". - Takiej sprawy nie ma, ona jest wymyślona przez propagandę, to jest część tej urojonej rzeczywistości - dodał.

Kaczyński pytany o sytuację ciężarnych kobiet. Mówi o "wielkim oszustwie" i "propagandowym nadużyciu"
Kaczyński pytany o sytuację ciężarnych kobiet. Mówi o "wielkim oszustwie" i "propagandowym nadużyciu"TVN24

Sprawę w "Kropce nad i" komentowały posłanki Katarzyna Kotula (Nowa Lewica) oraz Barbara Nowacka (Koalicja Obywatelska).

Nowacka: wielka arogancja wybrzmiała z ust pana Kaczyńskiego

- Wielka arogancja wybrzmiała z ust pana Kaczyńskiego - powiedziała Nowacka. - Dzisiaj na proteście stałam koło grupy młodych kobiet, które ze łzami w oczach krzyczały: "Nie zabijajcie nas", bo one się po prostu boją - dodała.

- To, że w polskich szpitalach często nie działo się dobrze, to jest fakt. Od wielu lat organizacje zajmujące się prawami kobiet mówiły, że przy restrykcyjnych przepisach, tak nadużywanej klauzuli sumienia i takiej atmosferze politycznej będą się mogły dziać dramaty - mówiła.

Nowacka: wielka arogancja wybrzmiała z ust pana Kaczyńskiego
Nowacka: wielka arogancja wybrzmiała z ust pana KaczyńskiegoTVN24

Zaznaczyła, że "w atmosferze, która jest teraz, którą wprowadził PiS, tych dramatów jest znacznie więcej". - Niech oni nie abstrahują od odpowiedzialności za te śmierci, niech nie abstrahują od odpowiedzialności za pogardę i wykluczenie - powiedziała.

Barbara Nowacka oceniła, że Kaczyński "o kobietach nie wie nic i nimi gardzi, to dosyć wyraźnie widać". - Przecież kiedy były protesty kobiet, zajmował się jednym: żeby mieć jak najwięcej kordonów policji, bo był przerażony tym, że kobiety mogą mu zrobić krzywdę - mówiła.

- On nie chce słyszeć o naszych prawach. On nie chce słyszeć o godności kobiet. (…) On nas nie uważa za atrakcyjne wyborczynie i tylko dlatego pozwala sobie na taką pogardę - komentowała.

Kotula: to na polityczne polecenie Kaczyńskiego TK wydał wyrok na kobiety

- Dzisiaj prezes Jarosław Kaczyński ma czelność mówić, że ta sytuacja jest sytuacją "urojoną". Przecież to na polityczne polecenie prezesa Jarosława Kaczyńskiego Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej wydał wyrok na kobiety – powiedziała posłanka Kotula.

Dodała, że "za śmierci tych wszystkich kobiet - Izabeli, Justyny, Ani, Agnieszki i pani Doroty - odpowiedzialni są posłowie Prawa i Sprawiedliwości i posłowie Konfederacji, którzy podpisali się pod tym wnioskiem".

Kotula zaznaczyła, że "jutro Ministerstwo Zdrowia zostanie przez nas dopytane w Sejmie, na informacji bieżącej, co zrobi, żeby to prawo było przestrzegane".

Posłanka przywołała wtorkową sytuację z Sejmu, gdy wezwała do uczczenia minutą ciszy śmierć kobiet, które zmarły w ciąży w polskich szpitalach. - Posłanki Prawa i Sprawiedliwości siedziały, śmiały się, rozmawiały. Nie miały nawet takiej odwagi, żeby wstać i zmierzyć się z tym, że decyzje polityczne Prawa i Sprawiedliwości mają dzisiaj wpływ na życie i zdrowie kobiet - zaznaczyła Katarzyna Kotula.

- Prezes Jarosław Kaczyński powinien mieć dzisiaj odwagę iść do męża pani Doroty, do dzieci i męża pani Izy, i powiedzieć, że to jest urojona sytuacja. Czy prezes Jarosław Kaczyński będzie miał tyle odwagi, żeby iść do rodzin, do bliskich, do matek tych kobiet, które umarły, i powiedzieć im, że to wszystko to jest jakaś urojona sytuacja? - pytała.

Nowacka: trzeba to wykrzyczeć i pamiętać: ani jednej więcej

Odnosząc się do środowych protestów, posłanka Nowacka deklarowała, że "chodzimy i będziemy chodziły z tymi transparentami, bo za każdym razem trzeba to wykrzyczeć i pamiętać: ani jednej więcej". - Ale dopóki nie zmieni się stan prawny, dopóki nie zmieni się kwestia związana z klauzulą sumienia, zastraszaniem lekarzy, z wyrokiem pseudotrybunału, po prostu kobiety będą w Polsce umierały z powodu ciąży - dodała.

Jednocześnie zaznaczyła, że "polityczną odpowiedzialność za śmierć pani Izabeli, pani Doroty, pani Anny ponoszą ci politycy, którzy stanowią takie prawo".

Posłanka KO podkreśliła, że "my między innymi dlatego wygramy wybory, żeby Polki były bezpieczne, żeby wtedy, kiedy chcą mieć dziecko, a nie mogą, mogły skorzystać z refundacji in vitro (…) i żeby wtedy, kiedy zdecydują się przerwać ciążę, miały ją [aborcję - red.] dostępną bezpieczną, bezpłatną, legalną, do 12. tygodnia ciąży".

Polki po raz kolejny wyszły na ulice. "Ani jednej więcej"
Polki po raz kolejny wyszły na ulice. "Ani jednej więcej"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Kotula: mówimy "sprawdzam", ale przede wszystkim mówimy "dość"

- Pod rządami Prawa i Sprawiedliwości to, czego polskie kobiety doświadczają w polskich szpitalach, to niestety jest przemoc instytucjonalna państwa wobec kobiet - oceniła posłanka Kotula.

Dodała, że w środę posłanka Lewicy Monika Falej złożyła w Sejmie projekt ustawy o likwidacji klauzuli sumienia. - Mówimy "sprawdzam", ale przede wszystkim mówimy "dość". Należy natychmiastowo wprowadzić ustawę o likwidacji klauzuli sumienia, tak żeby lekarze nie mogli zasłaniać się klauzulą sumienia, żeby leczyli i ratowali polskie kobiety - mówiła.

- Należy wprowadzić ustawę o dekryminalizacji. Artykuł 152 (Kodeksu karnego – red.) musi zostać wyrzucony natychmiastowo do kosza. Wtedy my pomożemy lekarzom, a lekarze będą mogli pomagać kobietom - wskazała.

§ 1. Kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Tej samej karze podlega, kto udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania. § 3. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 lub 2, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Autorka/Autor:ft / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany zaś, czy chciałby kandydować w przyszłym wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Ponad 50 osób zostało rannych po sobotnim ataku Rosjan na Charków. Wśród poszkodowanych jest dwoje dzieci. Zmarło trzech cywilów. Mer miasta Ihor Terechow informował o czterech pociskach, które uderzyły w gęsto zaludnioną dzielnicę mieszkaniową. Zełenski zaapelował do partnerów.

Rosjanie uderzyli w gęsto zaludniony obszar. Zełenski zwrócił się do partnerów

Rosjanie uderzyli w gęsto zaludniony obszar. Zełenski zwrócił się do partnerów

Źródło:
PAP

W zbiorniku retencyjnym w podwarszawskim Lesznie utonął 14-latek. Informację, którą otrzymaliśmy na Kontakt 24, potwierdziła policja.

14-latek utonął w zbiorniku retencyjnym

14-latek utonął w zbiorniku retencyjnym

Źródło:
Kontakt 24

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę na moście Siekierkowskim w Warszawie. Autokar, w którym były głównie dzieci i kilka osób dorosłych, uderzył w busa. Niektóre z dzieci mają niegroźne obrażenia.

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Źródło:
tvn24.pl

"Wiedzieliście, że w uśmiechniętej Polsce każdy, kto ma choć jedną kurę, musi ją zarejestrować, bo inaczej dostanie do 200 tys. zł kary?" - napisał w mediach społecznościowych poseł Suwerennej Polski Marcin Warchoł. Internauci przypomnieli jednak, że przepisy te wprowadzono za rządów PiS w 2022 roku i sam Warchoł głosował za ustawą.

"Wiedzieliście, że w uśmiechniętej Polsce...". Warchoł krytykuje ustawę, za którą sam głosował

"Wiedzieliście, że w uśmiechniętej Polsce...". Warchoł krytykuje ustawę, za którą sam głosował

Źródło:
tvn24.pl

Na terenie parku archeologicznego w Pompejach zatrzymany został w sobotę turysta, który ostrym przedmiotem próbował wyryć swoje imię na ścianie jednego ze starożytnych domów. - To niecywilizowany gest - komentował dyrektor parku Gabriel Zuchtriegel.

"Niecywilizowany gest" turysty w Pompejach

"Niecywilizowany gest" turysty w Pompejach

Źródło:
PAP

Burze przetoczyły się w sobotę nad Polską. Strażacy przeprowadzili 2149 interwencji związanych z usuwaniem skutków nawałnic. W związku z gwałtowną pogodą dwie osoby zostały poszkodowane w województwie podkarpackim. W województwie lubelskim do szpitala trafiła 55-latka, która została ranna po uderzeniu złamanego konaru w kajak.

Ranni, uszkodzone dachy, zerwane linie energetyczne. Skutki sobotnich nawałnic

Ranni, uszkodzone dachy, zerwane linie energetyczne. Skutki sobotnich nawałnic

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Sąd Najwyższy Iranu uchylił wyrok śmierci dla irańskiego rapera Toomaja Salehiego, oskarżonego o nawoływanie do zamieszek - poinformowała w sobotę agencja Reutera, cytując jego prawnika. Według słów adwokata to jednak nie koniec. Poinformował, że na podstawie decyzji apelacyjnej sprawa "zostanie przekazana do rozpatrzenia" innemu wydziałowi.

Wyrok śmierci uchylony, ale życie rapera nadal wisi na włosku

Wyrok śmierci uchylony, ale życie rapera nadal wisi na włosku

Źródło:
PAP

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie podał dane dotyczące poboru wody podczas meczów reprezentacji Polski na Euro 2024. Wynika z nich, że po pierwszych połowach meczów z Austrią i Holandią pobór wody w mieście wzrósł nagle o prawie 350 metrów sześciennych na godzinę, po czym spadał. Monitoring pokazuje też, jak kibice w czasie piątkowego meczu tracili wiarę w reprezentację.

Zużycie wody pokazuje, jak kibice tracili wiarę w reprezentację. Zakład wodociągów podał dane

Zużycie wody pokazuje, jak kibice tracili wiarę w reprezentację. Zakład wodociągów podał dane

Źródło:
PAP

Nigel Farage, lider prawicowo-populistycznej partii Reform UK, spotkał się z falą krytyki po jego piątkowych wypowiedziach na temat Rosji i Władimira Putina. Potępili je między innymi premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i lider opozycji Keir Starmer.

"Tylko ośmiela Putina". Fala krytyki po słowach polityka

"Tylko ośmiela Putina". Fala krytyki po słowach polityka

Źródło:
PAP

Patodeweloperka – tak o powstającym apartamentowcu w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego mówi burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz. Pięciopiętrowy budynek przy leśnej dróżce, prowadzącej do Doliny Białego, jest niemal ukończony, jednak od blisko dwóch lat jego budowa jest wstrzymana przez nadzór budowlany. Według inspektorów inwestycja jest przeskalowana. - Trzeba ten budynek rozebrać – uważa prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz. Tymczasem inwestor projektuje już kolejne budynki.

Apartamenty z "widokiem na zyski" wyrosły przy bramie Tatr. W cieniu gór i, póki co, w majestacie prawa

Apartamenty z "widokiem na zyski" wyrosły przy bramie Tatr. W cieniu gór i, póki co, w majestacie prawa

Źródło:
tvn24.pl

Będziemy zbierali podpisy pod żądaniem nowego referendum - poinformował Jarosław Kaczyński na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Pułtusku. - Jesteśmy przekonani, że je wygramy - dodał.

Jarosław Kaczyński chce referendum. "Wygramy"

Jarosław Kaczyński chce referendum. "Wygramy"

Źródło:
PAP

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Samolot lecący do Grecji musiał wrócić do Warszawy. Powodem była usterka techniczna. Lądowanie, jak zapewnia nas rzecznik LOT, odbyło się "w normalnym trybie".

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Źródło:
Kontakt 24

Na plaży w Ustce ktoś zostawił na brzegu ubrania oraz walizkę. Ratownicy z Morskiej Służby Poszukiwań i Ratownictwa prowadzili poszukiwania, ale nikogo nie odnaleźli. W walizce były dokumenty. Sprawą zajęli się policjanci, ale ostatecznie do mężczyzny dotarli strażnicy miejscy. Jest cały i zdrowy, ale pijany.

Ubrania i walizka z dokumentami na plaży. Znaleźli ich właściciela

Ubrania i walizka z dokumentami na plaży. Znaleźli ich właściciela

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Czworo członków rodziny Hinduja, najbogatszej w Wielkiej Brytanii, skazano na kary więzienia w Szwajcarii za wykorzystywanie pracowników sprowadzonych z Indii do pracy w ich genewskiej willi - podał portal stacji BBC.

Członkowie najbogatszej rodziny w Wielkiej Brytanii skazani

Członkowie najbogatszej rodziny w Wielkiej Brytanii skazani

Źródło:
BBC

Osoby wracające z krajów spoza Unii Europejskiej (UE) mogą wwieźć do kraju ograniczoną ilość alkoholu, papierosów i paliwa - ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w poradniku dla podróżnych. Wskazuje także, które produkty żywnościowe można przywieźć z wycieczki i podkreśla, że wwóz niektórych towarów jest zakazany.

Ile można wwieźć do Polski alkoholu i papierosów? Skarbówka wyjaśnia

Ile można wwieźć do Polski alkoholu i papierosów? Skarbówka wyjaśnia

Źródło:
PAP

W nadchodzących dniach stery w pogodzie przejmie wyż Bie znad Atlantyku. Sprawi, że z każdym dniem będzie robić się w Polsce coraz cieplej. W czwartek temperatura wzrośnie miejscami nawet do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Wyż Bie przejmie stery w pogodzie, znów zrobi się upalnie

Pogoda na 5 dni. Wyż Bie przejmie stery w pogodzie, znów zrobi się upalnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na jednej ze stacji paliw w Mysłowicach (Śląskie) pojawił się trzylatek w samej pieluszce. Chłopiec najprawdopodobniej wyszedł z domu, gdy jego ojciec spał. Decyzją sądu, dziecko trafiło do rodziny zastępczej.

Trzylatek w pieluszce sam przyszedł na stację paliw

Trzylatek w pieluszce sam przyszedł na stację paliw

Źródło:
tvn24.pl
Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koncepcja wywiadu jest dla mnie problematyczna. Nie uskuteczniam mówienia o sobie w ten sposób na co dzień - mówi Matylda Damięcka w rozmowie z portalem tvn24.pl - Muszę przyznać, że w przypadku naszego materiału zaskoczyła mnie emocjonalność opinii na jego temat. Część ludzi mówi o wzruszeniu, o sile, a nawet życiowych przełomach - dodaje Radek Łukasiewicz.

Łukasiewicz o Damięckiej: w sztuce zawsze szukam mięsa, a Matylda jest idealnym rzeźnikiem

Łukasiewicz o Damięckiej: w sztuce zawsze szukam mięsa, a Matylda jest idealnym rzeźnikiem

Źródło:
tvn24.pl

Jest ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił. O tym decydowali ludzie będący przy władzy, w kierownictwie służb - mówił w TVN24 Maciej Duda, dziennikarz "Superwizjera". Prokuratorzy - jak mówił - zabezpieczyli urządzenia składające się na system Pegasus, by sprawdzić "co tak naprawdę robił".

"Ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił"

"Ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił"

Źródło:
TVN24

Mam teraz złamany kręgosłup, noszę pas, który mnie stabilizuje - oznajmił w piątek Cezary Pazura w RMF FM. Nie zdradził jednak więcej szczegółów na temat stanu zdrowia. Jego żona i agentka, Edyta Pazura, wyjaśniała w rozmowie z Wirtualną Polską, że "to konsekwencja wieloletniej pracy na planach, często bez wspomagania się dublerami, kaskaderami". Według jej słów aktor jest pod stałą opieką specjalistów, dba o siebie i normalnie pracuje.

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Źródło:
RMF FM, Wirtualna Polska

Tytuł Plaży Roku 2024 zdobyło Świnoujście. Wybrano także: "najlepszą plażę dla rodzin", "najlepszą plażę dla aktywnych", "najlepszą instaplażę" oraz "najbardziej imprezową plażę".

Wiadomo już, która plaża w Polsce jest najlepsza

Wiadomo już, która plaża w Polsce jest najlepsza

Źródło:
tvn24.pl, magazyn.travelist.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o animacji "W głowie się nie mieści 2", która podbija polskie i zagraniczne kina. Przyjrzała się też powstającemu nowemu filmowi o katastrofie smoleńskiej - "Transatlantyk 2010".

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl