Dwa zarzuty o charakterze korupcyjnym usłyszała była posłanka PO Beata Sawicka. We wtorek - po zakończeniu wszystkich czynności - śledczy zadecydują, czy wystąpią o areszt dla niej. Była posłanka noc spędzi w policyjnej izbie zatrzymań.

Na jednej z osiedlowych ulic łódzkiego Olechowa zderzyły się dwa samochody osobowe. W wyniku kolizji jeden z nich stanął w płomieniach. Mężczyzna, który siedział za kierownicą został przewieziony do szpitala. Ma poparzoną twarz. Zobacz film ze zdarzenia.

Lech Kaczyński przyjął już, jak zapowiadał, dymisję rządu Jarosława Kaczyńskiego. Wcześniej prezydent przyszedł na pierwsze posiedzenie Sejmu VI kadencji. Nie powiedział jednak posłom ani słowa, a na sali został jedynie do wystąpienia ustępującego szefa rządu.

- Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso spotka się w czwartek podczas wizyty w Warszawie z liderem Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem - poinformowała w poniedziałek Ewa Haczyk, jedna z rzeczniczek Komisji Europejskiej.

Tragiczny pożar mieszkania w bloku na krakowskim osiedlu tysiąclecia. Kiedy zaczęło się palić wewnątrz był pięcioletni chłopiec. Dziecko zostało w domu bez opieki, chociaż miała się nim zajmować babcia. Pięciolatka nie udało się uratować.

- Biorę pod uwagę, że w czwartek mogę zostać zatrzymany. Dlatego o godzinie 10 stawię się w łódzkiej prokuraturze, aby złożyć zeznania w sprawie seksafery. Będzie to przesłuchanie w charakterze podejrzanego, a nie świadka - powiedział Andrzej Lepper na antenie TVN24.

- Są dwa sposoby na obniżenie polskiego wzrostu gospodarczego. Są to za szybkie wprowadzenie euro oraz osłabienie CBA - przestrzegał Jarosław Kaczyński w Sejmie. W swym ostatnim wystąpieniu w roli premiera Kaczyński przypominał też gospodarcze sukcesy swego rządu.

- Życzę państwu, żeby ten Sejm spełnił marzenia Polaków. Żeby ostatniego dnia każdy z nas mógł powiedzieć: wypełniłem wszystko co ślubowałem - powiedział podczas inauguracji Sejmu VI kadencji Zbigniew Religa.

Jeśli nie zmieniliby swojej postawy, to na grudniowym kongresie PiS dostaliby czarną polewkę. Zostało to im powiedziane prosto w oczy - tak prezes PiS Jarosław Kaczyński skomentował rezygnację Ludwika Dorna, Kazimierza Ujazdowskiego i Pawła Zalewskiego z funkcji wiceszefów PiS.

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze postawiła zarzuty napadów na sklepy jubilerskie w Belgii pięciu mieszkańcom woj. lubuskiego. Do sądu skierowano już akt oskarżenia przeciwko 46-letniej paserce, która ukrywała skradzione kosztowności.

Kazimierz M. Ujazdowski, Ludwik Dorn i Paweł Zalewski zrezygnowali z funkcji wiceprezesów PiS. - Będziemy działali w klubie, naszym celem jest wzmocnienie PiS, ale w partii potrzeba więcej wolności - tłumaczy Zalewski. - Ta rezygnacja to nie jest żaden kryzys, w PiS nie ma rozłamu - zapewnia Jolanta Szczypińska i dodaje: - Nie ma ludzi niezastąpionych.

- Wraz ze swoją dymisją przekazuję prezydentowi gruby raport z pracy rządu. Kończymy z podniesionym czołem, to były bardzo dobre lata dla Polski - powiedział odchodzący szef rządu. Premier Jarosław Kaczyński wręczył prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu dymisję swojego gabinetu.

Andrzej Lepper zapewnił, że jest do dyspozycji prokuratury w sprawie tzw. seksafery w jego partii. - Nie mam się czego bać, jestem niewinny - oświadczył szef Samoobrony. Zaznaczył jednak, że sam do prokuratury się nie zgłosi. - Wystarczy zadzwonić, nie trzeba po mnie przychodzić w kominiarkach o godz. 6 rano - dodał Lepper.

Funkcjonariusze CBŚ zatrzymali dwóch stewardów LOT-u podejrzewanych o przemyt narkotyków - o sprawie dowiedziało się radio RMF FM.

Kontrakty na przyszły rok, lista leków refundowanych i kwestia płatności za dyżury lekarskie - tymi sprawami Ewa Kopacz, wymieniana jako pewny kandydat na ministra zdrowia w rządzie Donalda Tuska, zajmie się w pierwszej kolejności.

Antoni Macierewicz wczoraj złożył dymisję z funkcji szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Nadal jednak pozostaje przewodniczącym komisji weryfikacyjnej WSI. Powód dymisji? - Macierewicz jeszcze dziś zostanie dziś posłem - poinformował w TVN24 rzecznik MON Jarosław Rybak.

- PO i PSL ma już gotowy zarys umowy koalicyjnej. Kwestie dotyczące finansów i polityki społecznej odłożymy najprawdopodobniej na później. Nie musimy ich teraz dopinać - powiedział w TVN24 Marek Sawicki z PSL.

Urząd Rejestracji Leków chce wycofania Corhydronu z karetek pogotowia i zastąpienia go innymi specyfikami. Powód? Przygotowanie zastrzyku trwa za długo, gdy pacjent potrzebuje natychmiastowej pomocy.

99 osób zginęło, 942 zostały ranne - to tragiczny bilans aż 761 wypadków, do których doszło na polskich drogach od przedświątecznej środy do niedzieli, kiedy zakończyła się policyjna akcja "Znicz 2007". Zatrzymano prawie 2 tys. nietrzeźwych kierowców.

- Jako parlamentarzysta i minister ślubowałem Polsce, a nie któremukolwiek prezesowi. Nigdy nie byłem członkiem PiS, a z PO związałem się, gdy sondaże faworyzowały PiS - powiedział Radosław Sikorski. W wywiadzie udzielonym "Gazecie Wyborczej" odnosi się do słów szefa MON Aleksandra Szczygły, który nazwał Sikorskiego "zdrajcą".

Prokurator Jarosław Hołda, jego żona, szwagierka i szwagier - wszyscy otrzymali w ostatnich tygodniach znaczące awanse. Ten pierwszy jest bliskim współpracownikiem ministra Zbigniewa Ziobry i "odmawia komentarza" - donosi "Gazeta Wyborcza".

Marszałek Ludwik Dorn w ostatnich dniach pełnienia swojej funkcji podpisał nominacje dwóch nowych szefów Najwyższej Izby Kontroli - donosi "Dziennik". Obydwaj to osoby kojarzone z braćmi Kaczyńskimi.

Ksiądz Paweł Rozpiątkowski z Będzina wie, jak przyciągnąć dzieci do kościoła. Najmłodszym parafianom organizuje karaoke i pokazy wideoklipów, których bohaterami są mieszkańcy miasta.

Ponad 500 mln zł na podwyżki dla służby cywilnej przygotował rząd PiS - pisze "Rzeczpospolita". Decyzje zostawiamy w spadku Platformie - mówią w Kancelarii Premiera. Politycy PO nie mówią "nie".

- To nie wchodzi w rachubę. Ani prezydent, ani politycy PiS nie będą mi wyznaczać ministrów w rządzie - mówi Donald Tusk w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". W rozmowie z "Dziennikiem" mówi, że z Michałem Bonim może współpracować tylko jako z doradcą.

Dziś rusza sejm VI kadencji. Jedni zaczynają polityczną przygodę, inni muszą się pogodzić z utratą immunitetu. W kilku przypadkach - np. Andrzeja Leppera - oznacza to, że do drzwi może zapukać prokurator. – Nie spodziewam się żadnych zarzutów, bo jestem niewinny – zapewnia jednak szef Samoobrony.

Krzysztof Putra będzie rekomendowany przez PiS na stanowisko marszałka Sejmu, a w razie niepowodzenia - na wicemarszałka. Zbigniew Romaszewski będzie kandydatem na wicemarszałka Senatu - ustalił wieczorem Komitet Polityczny PiS.

Zakończyła się akcja "Znicz", ostateczne podsumowanie w poniedziałek. Według ostatnich danych policja odnotowała 603 wypadki, w których zginęły 73 osoby. Zatrzymano ponad 1,5 tysiąca nietrzeźwych kierowców.