Funkcjonariusze mrągowskiej policji zatrzymali 21-letniego mieszkańca Piecek (woj. warmińsko-mazurskie), podejrzanego o śmiertelnie pobicie 15-letniej dziewczyny. Zatrzymany przyznał się do winy. Prawdopodobnie zrobił to z zazdrości. Konającą nastolatkę zostawił w przydrożnym rowie.

Jarosław Kaczyński nie wie, czy pojedzie na obchody 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych do Gdańska, bo - jak mówi - nie miał dotąd "obyczaju przyjeżdżać na te nieokrągłe rocznice". - Nie byłem co roku na takich obchodach i nie chcę tworzyć wrażenia, że tam jestem z powodów wyborczych - mówi prezes PiS.

Policjant, który w czwartek w nocy wjechał samochodem do rowu i nie mógł się potem z niego wydostać, strzelał ze służbowej broni do grupy Białorusinów, którzy próbowali pomóc mężczyźnie wyjść z auta. Wcześniej o 9 strzałach oddanych w kierunku obcokrajowców funkcjonariusze z Białej Podlaskiej (Lubelskie) nic nie wspominali.

- Oczekuję wyciągnięcia konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za przekazanie białoruskim śledczym informacji o opozycjonistach z tego kraju - oświadczył marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna z PO. Zrobili to polscy prokuratorzy. Prokuratura Generalna prowadzi już postępowanie służbowe w tej sprawie.

- Wypadek jest skandaliczny - stwierdził stanowczo Jarosław Kaczyński komentując ujawnienie przez polską prokuraturę informacji o kontach białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego. Według prezesa PiS, by więcej nie dochodziło do tego rodzaju sytuacji, należy ponownie połączyć stanowisko ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Jest śledztwo ws. opinii biegłych dotyczącej śmierci krakowskiego opozycjonisty Stanisława Pyjasa. Wszczęła je łódzka prokuratura po doniesieniu o możliwości popełnienia przestępstwa przez biegłych. Według siostrzenicy Pyjasa, w ekspertyzie pominięto wyraźnie widoczne obrażenia wewnątrz potylicy mężczyzny.

- Głupota, lenistwo lub zła wola - tak prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Danuta Przywara skomentowała ujawnienie przez polską prokuraturę informacji o kontach białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego. HFPC oczekuje od premiera, by przeprosił "demokratyczną Białoruś".

Wszystkie wnioski o pomoc prawną, jakie strona białoruska skierowała do polskich śledczych zostaną sprawdzone - zapowiedział prokurator Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej. Dodał, że trwa postępowanie służbowe, które ma wyjaśnić, w jaki sposób doszło do przekazania danych o polskim prywatnym koncie bankowym działacza opozycji Alesia Bialackiego. - Wnioski, także personalne, zostaną przedstawione w najbliższy wtorek - zapowiedział Kujawski.

Na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat skazał szczeciński sąd kobietę, która oszukała swoich niepełnosprawnych sąsiadów. Nakłoniła ich do zaciągnięcia kredytów w wysokości 160 tys. zł.

Policja zatrzymała dwójkę oszustów, którzy od kilku lat wyłudzali od ludzi pieniądze. Barbara K. i Marek S. oferowali pomoc w spłacie długów. Pobierając wstępną opłatę obiecywali spłaty kredytów, ale tego nie robili. W ten sposób mogli wyłudzić niemal 30 milionów złotych.

Zabytkowy budynek, w którym w przeszłości mieściła się restauracja, zawalił się w piątek ok. 10 w Reszlu (woj. warmińsko-mazurskie). Prawdopodobnie nikomu nic się nie stało, gdyż budynek był nieużywany i funkcjonował jako pustostan. Nadzór budowlany zadecyduje o ewentualnej ewakuacji mieszkańców sąsiednich budynków.

Przepraszam w imieniu Rzeczpospolitej. Karygodny błąd pomimo ostrzeżeń MSZ - napisał na Twitterze szef MSZ w reakcji na doniesienia, że polska prokuratura pomogła reżimowi Łukaszenki, podając dane o polskim prywatnym koncie bankowym działacza opozycji Alesia Bialackiego. Za zatajenie dochodów grozi mu siedem lat.

Tym razem w przedwyborczym programie "Widzę i Sprawdzam", w którym sprawdzamy prawdomówność polityków, kolej na Marka Wikińskiego z SLD. W jednym z ostatnim programów w TVN24 polityk wytykał rządowi, że Stadion Narodowy będzie najdroższą tego typu inwestycją na świecie, a Polska odwraca się plecami do największej gospodarki globu - Chin. Sprawdziliśmy. Zarzuty posła okazały się nietrafione.

Kościół, okazały aquapark i spa w Toruniu - takie są najnowsze plany inwestycyjne o. Tadeusza Rydzyka. Budowa może ruszyć na początku przyszłego roku - pisze "Gazeta Wyborcza". Koszt nie został ujawniony, ale może wynieść kilkadziesiąt milionów złotych.

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy pod koniec lipca napadli na agencję banku na Żoliborzu. 31-letni Paweł Sz. i 28-letni Grzegorz Sz. na swoim koncie mają również kradzież rozbójniczą. Dla swoich dziewczyn ukradli dwa yorki.

Aresztowanej w Polsce Białorusince nie zezwolono na kontakt z chorą córką, donosi "Gazeta Wyborcza". - To okrucieństwo - uważają psychologowie. Kobieta będzie wydalona z Polski. Co stanie się z jej chorym dzieckiem?

Okazuje się, że plany budynków należących do super tajnych jednostek specjalnych - GROM-u i Formozy - są dostępne w internecie. Zlokalizować można wszystko łącznie z magazynem broni. Sprawę opisała "Rzeczpospolita", a wojskowi się bronią mówiąc, że plany nie były tajne i żadnym szpiegom ich publikacja korzyści nie przyniesie.

Msza św. pogrzebowa powinna być sprawowana nad trumną z ciałem a nie nad urną z prochami - mówią wytyczne watykańskie. Polska praktyka rozmija się jednak z nimi. Episkopat ograniczył więc ją specjalnym dokumentem. Ks. prof. Mateusz Matuszewski, liturgista, konsultor Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, uspokaja, że "proboszczowie nie będą jednak odmawiać wpuszczania urny do kościoła".

"Elementarnym chamstwem" nazwał Mikałaj Czarhiniec, szef białoruskiego Związku Pisarzy, odmowę wjazdu do Polski na czwartkowy pogrzeb Andrzeja Leppera. Białoruska telewizja państwowa krytykuje też Warszawę za śledztwo w sprawie śmierci byłego wicepremiera.