Polska

50 proc. Polaków nie chce, by Kaczyński kandydował

Polska


Połowa Polaków nie chce, aby w przedterminowych wyborach prezydenckich startował Jarosław Kaczyński. Mimo niechęci do lidera Prawa i Sprawiedliwości partia zanotowała bardzo duży, bo aż 14 procentowy wzrost w sondażach przedwyborczych. Według najnowszego sondażu SMG\KRC dla "Faktów" TVN, PiS traci do prowadzącej PO jedynie 6 punktów procentowych.

W sondażu dla Faktów TVN ankieterzy SMG/KRC zapytali Polaków, czy po tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich powinien kandydować jego brat - Jarosław Kaczyński. Na tak postawione pytanie aż 50 procent ankietowanych odpowiedziało "nie".

39 procent Polaków opowiada się za startem Jarosława Kaczyńskiego. 11 procent pytanych nie ma zdania.

Prawo i Sprawiedliwość jest jedyną partią parlamentarną, która jeszcze nie wytypowała swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona najprawdopodobniej w poniedziałek.

PiS w górę, PO w dół

SMG/KRC dla "Faktów" TVN24.pl

W tym samym sondażu zapytano Polaków o to, na kogo oddaliby swój głos w wyborach parlamentarnych. Na czele sondażu, mimo spadku o 6 punktów procentowych, wciąż jest Platforma Obywatelska. Na partię Donalda Tuska zagłosowałoby 41 procent wyborców.

Spektakularny wzrost o 14 punktów procentowych zanotował PiS. Na partię Jarosława Kaczyńskiego swój głos oddałoby 35 procent ankietowanych.

Gdyby wybory odbyły się dziś, do parlamentu dostałaby się jeszcze jedna partia - SLD. Sojusz może liczyć na 6 procent głosów (spadek o 2 punkty procentowe). Poza parlamentem znalazłby się koalicyjny PSL. Na Stronnictwo głosować chce jedynie 3 procent ankietowanych (spadek o 4 punkty procentowe).

Sondaż telefoniczny został przeprowadzony 21 kwietnia na próbie 1509 dorosłych Polaków.

Źródło: TVN

Pozostałe wiadomości