Duda w Bratysławie: nie ma lepszej i gorszej części UE

Trwa dwudniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Słowacji. W Bratysławie spotkał się z prezydentem Andrejem Kiską i słowackimi parlamentarzystami. Tematem rozmów przywódców była m.in. sytuacja w Europie po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu UE.

Prezydent odmówił powołania sędziów. Rzecznik: nie musi podawać powodów

- To jest osobista prerogatywa pana prezydenta, nie musi podawać powodów takiej decyzji - oświadczył w środę Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP. W ten sposób komentował odmowę Andrzeja Dudy dla powołania 10 sędziów wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa. KRS zajmie się sprawą w przyszłym tygodniu.

Zobacz, jak archeolodzy badają wrak statku

Gdańscy archeolodzy mierzyli i fotografowali wrak statku towarowego z XV wieku. W ten sposób przygotowywali dokumentację do stworzenia modelu 3D, który trafi później do Wirtualnego Skansenu Wraków z Zatoki Gdańskiej.

Picie piwa w parku? W Zgierzu upomną zdalnie - przez megafon

Straż Miejska w Zgierzu ma nową broń w walce o porządek. W ich arsenale pojawił się… megafon. Zawisł pod jedną z kamer monitoringu miejskiego w parku. Na razie jest w fazie testów, ale pierwsze upomnienia już rozbrzmiały. Operator monitoringu upomniał m.in. pijących alkohol. Osoby przywołane do porządku dostosowały się do prośby strażnika miejskiego. Nowy sprzęt będzie testowany przez 6 miesięcy. Jeśli się sprawdzi - zostanie na stałe. Koszt tej inwestycji to 3 tys. zł. Niewykluczone, że w Zgierzu pojawi się więcej "szczekaczek".

"Jeśli odegrałem ponurą rolę, to samo dotyczy rządu Szydło"

- Każda lepsza oferta dla Brytyjczyków musiała oznaczać naruszenie wielu interesów milionów Europejczyków, w tym przede wszystkim Polaków - powiedział w środę Donald Tusk. Szef Rady Europejskiej odpowiedział w ten sposób na zarzut Jarosława Kaczyńskiego, który winą za Brexit obarczył Tuska.

Nie chcą tramwajów na swojej ulicy, poszli do prokuratury

Czara goryczy się przelała. Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego znów biorą sprawy w swoje ręce. Nie chcą budowy nowej linii tramwajowej, bo to mogłaby doprowadzić do zniszczenia kamienic, w których mieszkają. Dlatego o swoich wątpliwościach, co do tej inwestycji teraz poinformowali Prokuraturę Krajową.

ORP Kościuszko wypłynął walczyć z przemytnikami ludzi

Uroczyste pożegnanie ORP Kościuszko w Porcie Wojennym w Gdyni. Fregata rakietowa udaje się na Morze Śródziemne, gdzie wraz z lotnikami morskimi będzie walczyć z nielegalnym przemytem ludzi drogą morską. To działania w ramach operacji NATO.

MSZ ostrzega turystów w Turcji: zachować szczególną ostrożność

Amerykański Departament Stanu dzień przed zamachem na lotnisku w Stambule ostrzegał przed podróżowaniem do Turcji ze względu na "podwyższone zagrożenie ze strony grup terrorystycznych". Polski MSZ już od dawna ogólnie ostrzega przed podróżowaniem do tego kraju i zaleca zachowanie ostrożności. Po zamachu ministerstwo zaktualizowało swoje ostrzeżenie.

Burza na sejmowej komisji, Piotrowicz nie chciał kamer. "Nie ma pan prawa"

Od sporu o obecność kamer telewizyjnych rozpoczęły się w środę obrady komisji sprawiedliwości. Jej przewodniczący Stanisław Piotrowicz (PiS) zażądał, by z powodu "trudnych warunków" operatorzy opuścili salę. Spotkało się to z ostrą reakcją posłów opozycji. - Zostańcie na sali - mówili do operatorów.

"Przechodzimy obok tego i nie zwracamy uwagi". Ksenofobia nie tylko na Wyspach

- Jesteśmy okropnie egocentryczni i zwracamy uwagę tylko na to, co nam się dzieje - nam Polakom. Zjawisko rasizmu i ksenofobii nie dotyczy tylko jednej nacji - mówiła we "Wstajesz i wiesz" Paula Sawicka ze stowarzyszenia "Otwarta Rzeczpospolita". Przypomniała, że przypadki nienawiści wobec innych to problem także polski.

"Policzek" dla Polaków i cmentarz pomników sowieckich. #PisząoPolsce

Zwolennicy Brexitu osiągnęli jeden ze swoich celów. Wielu Polaków, których na Wyspach Brytyjskich przebywa około 800 tys., zastanawia się nad ich opuszczeniem. Nie do końca wiadomo, czy Polska poradziłaby sobie z taką grupą powracających rodaków, czy nie – pisze szwajcarski "Neue Zuercher Zeitung". Magazyn Politico pisze zaś krajach Grupy Wyszehradzkiej, które chciałyby dymisji w Brukseli, a Reuters zauważa pomysł IPN-u, by wszystkie pomniki żołnierzy radzieckich w Polsce zwieźć w jedno miejsce i stworzyć z nich muzeum. Tak zachodnie media #PisząoPolsce.

Janina Paradowska nie żyje

Polska dziennikarka i publicystka Janina Paradowska zmarła w nocy z wtorku na środę w wieku 74 lat . Od 1991 r. związana była z tygodnikiem "Polityka".

Szefowa MEN: matura będzie trudniejsza

Trzeba naprawić źle zorganizowaną edukację, bo tego chcą rodzice - powiedziała w "Jeden na jeden" minister edukacji Anna Zalewska odnosząc się do zaproponowanych zmian. Przyznała, że matura będzie trudniejsza.

Gwizdy i krzyki na obchodach rocznicy poznańskiego Czerwca'56

Gwizdy i krzyki podczas głównych obchodów 60. rocznicy wydarzeń Czerwca’56 w Poznaniu. Wcześniej kontrowersje wzbudził apel poległych, w którym zaraz po wymienieniu nazwisk ofiar buntu robotniczego, wspominano nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej. Wówczas wiele osób opuściło uroczystość.

Wiceszef MON: głosowałem przeciwko wejściu Polski do Unii

Polska w żadnym wypadku nie powinna wychodzić z Unii Europejskiej. Natomiast powinniśmy robić wszystko, żeby Unia się zmieniała - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. - Decyzja o Brexicie nie była racjonalna i to nauczka dla nas - przekonywał Paweł Zalewski, były europoseł PO.

Ziobro chce wyższej kary dla mordercy. "Rażące naruszenie przepisów"

Zbigniew Ziobro przesłał Sądowi Najwyższemu kasację na niekorzyść Dawida M., który za zabójstwo został skazany na dożywocie, ale sąd II instancji obniżył mu karę do 15 lat. Minister sprawiedliwości - prokurator generalny nie zgadza się z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Krakowie.