Chlapnął facet i ja też powinienem mu chlapnąć - tak w "Kawie na ławę" Eugeniusz Kłopotek skomentował słowa swojego partyjnego kolegi, Marka Sawickiego, który nazwał rolników frajerami. Zdaniem Zbigniewa Girzyńskiego z PiS za tę wypowiedź minister rolnictwa powinien zostać zdymisjonowany. Zrozumieć zachowanie Sawickiego próbował natomiast Adam Szejnfeld z PO.

Prokuratura Rejonowa Łódź-Śródmieście wszczęła postępowanie dotyczące ewentualnego podrobienia podpisów na listach poparcia dla komitetu wyborczego PO w tegorocznych wyborach do PE. Kilkadziesiąt osób, których nazwiska widnieją na listach, nie przyznaje się do składania takiego podpisu. Zdaniem szefa PO w woj. łódzkim sprawa "wygląda na prowokację".

Do wyjątkowej operacji budowlanej doszło w weekend w Szczecinie. Robotnicy, na zlecenie urzędu miasta, przesunęli o 45 metrów ważącą około 750 ton willę. Nieruchomość stała na trasie Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju i uniemożliwiała jego budowę. Na jej zburzenie nie wyrazili jednak zgody ani mieszkańcy, ani konserwator zabytków.

W niedzielę, 19 października przypada 30. rocznica zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki. O jego rychłą kanonizację modlono się w sobotę we Włocławku przed kościołem Matki Bożej Fatimskiej - Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki, niedaleko miejsca gdzie zamordowano księdza. Rano grób księdza przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odwiedziła premier Ewa Kopacz.

- O możliwościach szpiega świadczy potencjał, do jakiego on miałby dostęp - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Janusz Zemke, były wiceszef MON. - Ja mam wrażenie, że ten oficer nie miał dostępu do jakichś nadzwyczaj tajnych informacji - dodał. Z kolei prezydencki doradca prof. Roman Kuźniar ocenił, że "Polska nie jest krajem, w którym Rosji łatwo byłoby złowić szpiega". - Decyduje o tym przeszłość stosunków polsko-rosyjskich - tłumaczył.

- Dziwiłbym się, gdyby w Polsce nie było rozbudowanej agentury rosyjskiej. Jestem przekonany, że skala jest duża - mówił były minister spraw zagranicznych Andrzej Olechowski w "Faktach po Faktach" w TVN24. Jego zdaniem ujawnienie w ostatnich dniach przez polskie służby dwóch domniemanych rosyjskich szpiegów nie wpłynie na pogorszenie naszych stosunków z Rosją.

- Psychopaci tak potrafią sprać mózg, że ich ofiara ma głębokie poczucie, że będzie bardzo nielojalna i nie w porządku, jeśli zawalczy o swoje podstawowe nawet prawa - tłumaczył w TVN24 psycholog społeczny Jacek Santorski. Odniósł się w ten sposób do gangu sutenerów, który działał w Trójmieście. Jego członkowie zmuszali kobiety do prostytucji, bili je i szantażowali. Niektórym tatuowali na ciele napisy mówiące, że są ich własnością.

Ponad 30 stopni ciepła, wilgotność powietrza sięgająca 80 procent, widoczność często ograniczona do pół metra i zagrożenie wybuchem. Do tego pełny ekwipunek i dźwiganie ważących nawet kilkaset kilogramów elementów lutniociągu czy wentylatorów. W takich warunkach od 12 dni pracują ratownicy górniczy w kopalni Mysłowice-Wesoła.

- Nie należy zwracać uwagi na to, co robi Rosja - mówił Jarosław Kaczyński, komentując propozycję Rosji ws. pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Rosyjski minister kultury uznał, że należy go zmniejszyć, pod pretekstem, że "zagrażałby bezpieczeństwu". Prezes PiS zaapelował, by pomniki stawiać w Polsce.

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała w sobotę w Radomiu, że od początku przyszłego tygodnia będzie odwiedzała resorty i będzie rozmawiać z ich kierownictwem. Jak podkreśliła, na tej podstawie oceni przydatność poszczególnych wiceministrów.

Premier Ewa Kopacz zadeklarowała na łamach sobotniego “Corriere della Sera”, że Polska będzie stać u boku Ukrainy w procesie uzdrawiania jej finansów. W wywiadzie dla włoskiego dziennika oceniła, że podejście do Rosji będzie testem dla nowych władz UE. - Podziały osłabiają, Europa uczyni wszystko, by mówić jednym głosem - stwierdziła dodając, że "nie jest pewne, czy zdoła to uczynić".

W ostatnich wyborach, tych do europarlamentu, żeby zagłosować poza miejscem stałego zamieszkania wystarczyło dopisać się do spisu wyborców. Żeby pójść do urny w miejscowości, w której akurat 16 listopada w dniu wyborów samorządowych będziemy przebywać, trzeba będzie zadać sobie więcej trudu. Wyborcy mają czas do 26 października.

W sobotę rano poinformowano o śmierci górnika, który był leczony w szpitalu po katastrofie w kopalni Mysłowice-Wesoła. To drugi poparzony górnik, którego nie udało się uratować i trzecia śmiertelna ofiara katastrofy. Wcześniej, w nocy z piątku na sobotę, ratownicy po 12 dobach akcji dotarli do zaginionego górnika. 42-letni kombajnista nie żyje.