Rosyjskie MSZ zabrało głos w sprawie pomnika generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. "Rozpowszechnione w polskich mediach oświadczenie kierownictwa powiatu braniewskiego 'o wejściu w życie' decyzji w sprawie rozbiórki pomnika generała armii i dwukrotnego Bohatera ZSRR ustawionego w miejscu jego śmierci są dowodem, że Warszawa nie bierze pod uwagę naszych ostrzeżeń i kontynuuje eskalację rozpętanej wojny wokół pomników" - oświadczył resort.

Senat nie zgłosił w piątek poprawek do ustawy o leczeniu bezpłodności, w tym metodą pozaustrojowego zapłodnienia in vitro. Za ustawą opowiedziało się 46 senatorów, przeciw było 43, a cztery osoby wstrzymały się od głosu. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Zadłużona gmina Ostrowice w ciągu 2 lat może zostać zlikwidowana. Taką decyzję podjął wojewoda zachodniopomorski, uzgadniając ją z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji. Wojewoda w piątek wysłał do premier Ewy Kopacz wniosek o wprowadzenie w gminie zarządu komisarycznego. Ma on przygotować Ostrowice do włączenia gminy, najprawdopodobniej, do Drawska Pomorskiego. To pierwszy taki przypadek w historii polskich samorządów.

Kandydat Kongresu Nowej Prawicy na prezydenta Jacek Wilk, lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz czy prawnik Stanisław Tyszka, dawny ekspert Jarosława Gowina - m.in. te osoby znalazły się w grupie osiemnastu reprezentantów Ruchu Kukiza. Ich zadaniem ma być kontakt z lokalnymi mediami oraz monitorowanie działań komitetów referendalnych.

- Wiceminister, który zapowiedział, że Polska przyjmie dwa tysiące uchodźców, był po konsultacjach z szefową resortu spraw wewnętrznych Teresą Piotrowską oraz z kancelarią premiera - oświadczyła premier Ewa Kopacz. Szefowa rządu pytana, skąd zatem zdziwienie wicepremiera Janusza Piechocińskiego, odpowiedziała, że należy jego o to zapytać.

- W takich sprawach liczy sie postawa, gest i poczucie solidarności. Stąd ta deklaracja - powiedział minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, odnosząc się do informacji, że Polska jest gotowa przyjąć 2 tysiące uchodźców. Rzecznik rządu przekazał wcześniej, że ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść pod koniec lipca.

Posłowie, prokuratorzy, sędziowie będą mogli zapłacić mandaty jak inni kierowcy bez uchylania immunitetu - taką nowelizację przepisów przyjął dziś Sejm. Nadal będą jednak mieli prawo odmówić przyjęcia mandatu, zasłaniając się immunitetem. W tej kadencji do Sejmu wpłynęło ponad 100 wniosków o uchylenie immunitetu posłom w związku z popełnionymi przez nich wykroczeniami drogowymi.

- Zwycięstwo w Bitwie o Anglię było kluczowe dla podtrzymania zdolności wolnego świata do kontynuowania walki przeciwko nazistom. Polacy odegrali w niej kluczową rolę - mówi brytyjski historyk Andy Saunders. Dziś przypada 75. rocznica rozpoczęcia najsłynniejszej bitwy powietrznej II wojny światowej.

Pół tysiąca kilometrów, 2 tygodnie żeglugi i 70-metrowa, drewnienia tratwa. Flisacy wyruszyli z Kędzierzyna-Koźla i dopływają już do Szczecina. Jest to finał jubileuszowego XX Flisu Odrzańskiego. Flisacy najpierw przez tydzień przygotowywali tratwę, a później wypłynęli w rejs wzdłuż Odry. Oprócz tratwy rzeką płynie także 30 innych jachtów i żaglówek. W sumie we Flisie bierze udział ponad 80 osób. Flis wymyślili żeglarze, którym nie podobało się, że Odra jest martwa dla żeglugi. Uroczystość powitania Flisu rozpocznie się w sobotę o godz. 12 na Wałach Chrobrego w Szczecinie.

Od następnego roku szkolnego wejdzie w życie nowa podstawa programowa zajęć z Wychowania do Życia - zapowiedziała w piątek minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. - Chciałabym, aby w tym zespole byli ci, którzy te badania przeprowadzali - dodała, odnosząc się do opublikowanego w środę raportu MEN nt. wiedzy o seksie wśród nastolatków.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, 36 proc. wyborców poparłoby PiS, 29 proc. PO - wynika z najnowszego badania CBOS. 11 proc. poparcia zyskałby komitet wyborczy Pawła Kukiza. Pozostałe partie znalazłyby się poza Sejmem.

- Z tego co wiem, nikt nie rozpoczął tak poważnych prac w tym zakresie, jak my - mówi Tadeusz Brenner z firmy PIT RADWAR, która w Warszawie pracuje nad nowym wojskowym radarem, mającym wykrywać „niewykrywalne” samoloty. Prace są utajnione. Firma zdradza jedynie zasadę, na jakiej urządzenie ma działać. Materiał magazynu "Polska i świat".

Cztery miesiące po tym, jak 17-latek wjechał na motocyklu do galerii handlowej, narażając na utratę zdrowia dziesiątki osób, prokuratura zdecydowała, że wystarczającą karą dla niego jest mandat w wysokości 1000 zł. Nie chce mu nawet zasądzić prac społecznych, bo nastolatek i osoby, które organizowały razem z nim przejazd osób, "muszą mieć czas wolny, by przygotowywać się do lekcji". Materiał magazynu "Polska i świat".

Karolina Orlecka kończy studia licencjackie z filologii polskiej. Po wakacjach chciała zdawać na drugi kierunek - archeologię - i podeszła do wymaganych egzaminów z historii i filozofii. Jej praca z filozofii została jednak zgubiona przez urzędników. Studentka nie może więc iść na swoje studia i - jak dodaje - to nie jedyny problem, bo gdy zaproponowano jej powtórkę egzaminu, na przygotowanie się dostała jedynie cztery dni. Egzaminatorzy z Krakowa zaprzeczają. Materiał magazynu "Polska i świat".

Marzeniem 10-letniej Julii Kołodziej jest móc znów pływać na desce i być zdrową. Ale dziewczynka zapadła na bardzo ciężką i rzadką chorobę mózgu, przez którą ma problemy z poruszaniem się i cierpi na ciągłe ataki padaczki. Szansą jest operacja wycięcia lewej półkuli mózgu, a potem długotrwała rehabilitacja, na którą potrzeba pieniędzy. Materiał "Faktów" TVN.