"Na wszystko posiadam dowody". "Wyborcza" publikuje cały list Falenty do prezydenta

"Będę walczyć każdymi dostępnymi środkami do końca tej bitwy" - zapowiedział w liście do prezydenta Andrzeja Dudy biznesmen Marek Falenta, skazany w aferze podsłuchowej na 2,5 roku więzienia. W poniedziałek "Rzeczpospolita" opisała treść tego listu, w piątek "Gazeta Wyborcza" opublikowała dokument w całości. "Nie tak się z 'Wami' umawiałem. Jeżeli ta sprawa przeniknie do mediów, to również przekreśli Pana szanse na reelekcję" - napisał Falenta.

"Panie ministrze Ziobro, co się stało z tymi dowodami?". Opozycja żąda wyjaśnień

Podejrzewamy, że zniszczenie dowodów w tak ważnej sprawie jest próbą tuszowania odpowiedzialności premier Szydło i jej ochrony - powiedział poseł Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej Paweł Olszewski. Jak dowiedział się tvn24.pl, jeden z ważnych dowodów w procesie dotyczącym wypadku ówczesnej premier w Oświęcimiu z lutego 2017 roku został uszkodzony. PO-KO żąda od prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry wszczęcia w tej sprawie wewnętrznego postępowania w prokuraturze.

"Nie obawiamy się tego rodzaju gróźb. Nam już zaszkodzić nie można"

Użył sformułowania, które robi wrażenie jakiegoś ultimatum, że "jeżeli nie otrzymam tego aktu łaski, to wtedy coś tam zrobię", ale w gruncie rzeczy nie wynika z tego, że coś zrobi - tak Marek Ast w rozmowie z TVN24 skomentował listy, jakie Marek Falenta miał napisać do prezydenta, premiera i prezesa PiS. Jak przekonywał Ast, nie mogą one zaszkodzić partii rządzącej. Katarzyna Lubnauer komentowała, że "PiS nie może się zdecydować", jak traktować listy skazanego w związku z aferą podsłuchową biznesmena.

"Mam nadzieję, że takie praktyki, wątpliwe dla wielu, zostaną ukrócone"

Arcybiskup Charles Scicluna to ekspert i profesjonalista w Watykanie. Mam nadzieję, że wraz z przyjazdem bezpośredniego wysłannika papieża coś się zacznie w Polsce zmieniać, że takie praktyki, wątpliwe dla wielu ludzi, zostaną ukrócone - mówił we "Wstajesz i wiesz" jezuita ksiądz Jacek Prusak. - Polski episkopat nie może się zachowywać tak, jakby się nic nie stało - dodał, pytany o kwestię uporania się polskiego Kościoła z problemem pedofilii.

Policja prosi o pomoc w ustaleniu sprawcy zabójstwa 10-latki

Dolnośląska policja prosi o pomoc wszystkie osoby, które mogą mieć informacje istotne dla schwytania mordercy 10-letniej dziewczynki, której ciało odnaleziono w lesie, w okolicy Pożarzyska. Funkcjonariusze szczególnie apelują do kierowców posiadających kamerki samochodowe, którzy poruszali się w środę i czwartek w tamtych okolicach.

Groźny upał. "Ryzyko arytmii, a nawet zatrzymania krążenia"

Upały nie opuszczają Polski, wysokie temperatury są prognozowane na kolejne dni. Aby poprawić swoje samopoczucie i lepiej radzić sobie ze skwarem, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przedstawił je we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 profesor Marcin Grabowski, kardiolog. - Pamiętajmy, że odwodnienie powoduje ryzyko arytmii, a nawet zatrzymania krążenia - podkreślił.

Uszkodzone dowody w sprawie wypadku Szydło. Obrona zawiadamia prokuraturę

To niebywałe, że dowód w tego rodzaju sprawie zostaje uszkodzony. Podjąłem razem z moim klientem decyzję o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa - przekazał w TVN24 Władysław Pociej, obrońca Sebastiana Kościelnika oskarżonego o nieumyślne spowodowanie wypadku z udziałem kolumny Beaty Szydło w lutym 2017 roku. Jak dowiedział się tvn24.pl, jeden z ważnych dowodów w procesie został uszkodzony. Rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie sędzia Beata Górszczyk zaznaczyła natomiast, że zastępczy materiał dowodowy zachował się w postaci dokumentów.

Prymas przed obradami w sprawie pedofilii: Kościół nie uważa się za doskonały

Jesteśmy wezwani, by nie zacierać i nie ukrywać swych ran. Bo Kościół z ranami jest w stanie rozumieć rany świata, Kościół z ranami nie uważa się za doskonały - wskazywał prymas polski arcybiskup Wojciech Polak podczas mszy rozpoczynającej drugi dzień obrad zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. W obradach, których tematem będzie wykorzystywanie seksualne małoletnich przez duchownych, weźmie udział metropolita Malty arcybiskup Charles Scicluna.

Zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego przyjęte. "Ograniczyć przewlekłość postępowań"

Sejm przyjął w czwartek obszerną nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. W zamianach chodzi przede wszystkim o to, by - jak przekonywał poseł sprawozdawca Bartłomiej Wróblewski z PiS - "ograniczyć przewlekłość postępowań i orzekanie na podstawie niewystarczającego materiału dowodowego, zwiększyć terminowość rozpraw, poprawić organizację sądów oraz zapewnić bardziej ludzkie traktowanie obywateli w sądach". Opozycja zwracała uwagę, że nowelizacja ma również słabe strony.

"Gość, przed którym drżą przestępcy w Kościele, młot na pedofilów". Przyjechał do Polski

Od lat zajmuje się sprawą pedofilii w Kościele. Przeprowadził dochodzenie na temat skandalu pedofilskiego w Chile. Zapowiedział stworzenie specjalnych struktur do walki z przestępstwami seksualnymi wobec dzieci popełnianymi przez duchowych. Teraz arcybiskup Charles Scicluna przyjechał do Polski. - Już się wyczuwa napięcie, że przyjeżdża ten słynny prokurator, który załatwił cały episkopat w Chile - komentuje Edward Augustyn z "Tygodnika Powszechnego". Materiał magazynu "Czarno na białym" w TVN24.

Arabski: wyrok jest niesprawiedliwy, odwołam się

10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata - taki wyrok usłyszał były szef kancelarii premiera Tomasz Arabski, skazany w sprawie organizacji lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku. Wyrok jest nieprawomocny, Arabski zapowiedział już, że złoży apelację. Podkreślił w rozmowie z TVN24, że uważa "ten wyrok po prostu za niesprawiedliwy, w pewnym sensie absurdalny".

"Zobaczyłem na ulicy stojących ludzi. Krzyczeli, że w mieszkaniu wybuchł gaz"

Trzy osoby zostały poszkodowane w wyniku wybuchu gazu w domu wielorodzinnym w Zagórowie w Wielkopolsce. Zostali odwiezieni do szpitala, ich stan nie jest znany. - Zobaczyłem na ulicy stojących ludzi. Krzyczeli, że w mieszkaniu w tym budynku wybuchł gaz. Nie zastanawiałem się, wbiegłem do mieszkania - relacjonował świadek zdarzenia, który - jak opowiadał - pomógł wydostać się stamtąd uwięzionym po eksplozji ludziom.

Zaostrzenie kar i nowe typy przestępstw. Zmiany w prawie karnym przyjęte

W czwartek przed godziną 23 Sejm przyjął 41 poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego, zaostrzającej kary między innymi za przestępstwa pedofilii, a także między innymi wprowadzającej nowe typy przestępstw, takie jak na przykład przygotowanie do zabójstwa czy przejęcie zlecenia zabójstwa. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Spotkanie z burmistrzem Houston i teksańską Polonią. Drugi dzień wizyty prezydenta w USA

Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli w czwartek dwudniową wizytę w Houston w Teksasie. Pierwszym punktem była wizyta prezydenta u burmistrza miasta Sylvestra Turnera. Później para prezydencka spotkała się z przedstawicielami teksańskiej Polonii. - Chciałem państwu podziękować za pamięć o ojczyźnie i za trwanie przy Polsce i przy polskości - zwrócił się do zgromadzonych Duda.

Gwałtowne burze nad Polską. Szły od zachodu

Zerwane linie energetyczne, powalone drzewa i uszkodzone budynki - to skutki burz, które przeszły przez Polskę. Straż pożarna jedynie na Pomorzu przyjęła około 130 zgłoszeń. Intensywne opady deszczu i silny wiatr najwięcej szkód wyrządziły w powiatach kartuskim, sztumskim i kwidzyńskim. Przez Kwidzyn przeszła burza gradowa.

Trudno je odgonić, są dosłownie wszędzie. "Mamy inwazję"

Stado, chmara. Komary atakują w całej Polsce. Wydaje się, że jest ich więcej niż w poprzednich latach. - Sytuacja na obecną chwilę jest tragiczna. Próbujemy walczyć z tym zjawiskiem, ale jesteśmy trochę bezsilni - mówi burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Zaszczepione dzieci z pierwszeństwem. "Miejsc jest zawsze mniej niż chętnych"

W Warszawie, Częstochowie i Katowicach radni wzięli sprawy w swoje ręce i przyjęli uchwały, które dają zaszczepionym dzieciom pierwszeństwo w rekrutacji do żłobków. Teraz do grona proszczepionkowych miast dołącza Kraków, gdzie radni właśnie przegłosowali podobną uchwałę. Pomysłodawca miejskiego prawa promującego szczepienia przekonuje, że to dobry pomysł, bo "miejsc w żłobkach jest zawsze mniej niż chętnych dzieci". Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Zderzenie trzech aut. Jedna osoba nie żyje, trzy są ranne

W czwartek po południu w miejscowości Wierzchowisko pod Częstochową doszło do zderzenia trzech aut. W wypadku zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne. Jak przekazał w rozmowie z TVN24, kapitan Marcin Pudło z Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, ranne osoby zostały przetransportowane do szpitala.

Rafał Matyja: warto pamiętać Prawu i Sprawiedliwości całą kadencję rządzenia

W wyborach do europarlamentu opozycja bardzo często zajmowała się sobą, spory między Robertem Biedroniem a politykami Platformy Obywatelskiej były strasznie ważne, dyskusje na tematy światopoglądowe nagle stawały się osią sporu wewnątrz - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Rafał Matyja. Jak dodał, w wyborach do parlamentu polskiego powstaje pytanie "jak peleton będzie gonił uciekiniera". Sytuacja jak w wyścigu. Uciekający może popełniać błędy, pytanie, czy wtedy opozycja będzie potrafiła je wykorzystywać - mówił.

Nowy sztab wyborczy PiS

Joachim Brudziński został powołany na szefa sztabu wyborczego, a Beata Szydło na szefa rady sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości - poinformowała w czwartek po posiedzeniu Komitetu Politycznego partii rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.