"Wypowiedź prezydenta stanowi większe wyzwanie dla obozu rządzącego niż dla Banasia"

Jeżeli taką presję i deklarację zgłasza prezydent, to - aby nie była gołosłowna - muszą za nią iść jakieś czyny, a tutaj żadnych czynów w zasięgu nie ma - ocenił w TVN24 profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk. Odniósł się w ten sposób do słów Andrzeja Dudy, który, komentując sprawę szefa NIK, powiedział, że "jeśli którykolwiek zarzut z przedstawianych w mediach okaże się prawdziwy, to Marian Banaś musi odejść".

"Nie ma żadnego komunikatu o tym, że ktokolwiek bada tę sprawę"

Nie ma żadnego kompleksowego badania, nie ma żadnego postępowania prokuratury, żadnego prokuratora, który dałby swoją twarz do tego, że wyjaśnia tę kwestię - zauważył w TVN24 dziennikarz "Superwizjera" Bertold Kittel, autor reportażu "Pancerny Marian i pokoje na godziny". Bohater jego materiału, prezes NIK Marian Banaś powrócił w zeszłym tygodniu do wykonywania obowiązków. - Państwo w tym przypadku kompletnie odwróciło się do sprawy plecami i udaje, że nie ma tematu - ocenił dziennikarz.

"Dziecko, które szło ku śmierci". Motorniczy publikuje nagranie ku przestrodze

Szła prosto na tory, patrząc w ekran telefonu. Prawdopodobnie nie zdawała sobie sprawy, że jest o krok od tragedii. Szczeciński motorniczy opublikował nagranie z młodą dziewczyną, która omal nie wpadła pod prowadzony przez niego tramwaj. "Dziecko, które szło ku śmierci" - napisał w opisie. Wcześniej pokazał nagrania z innymi pieszymi, których nieodpowiedzialność i nieuwaga mogły skończyć się groźnymi wypadkami.

Nurkowała w Dolinie Pięciu Stawów, straciła przytomność

Sprzyjająca pogoda sprawiła, że w miniony weekend tatrzańskie szlaki wyraźnie się zaludniły. W niedzielę zdarzyło się jednak kilka poważnych wypadków, do których było wzywane TOPR. Ratownicy pomogli m.in. kobiecie, która zbyt szybko wynurzyła się z Wielkiego Stawu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

"Unijni przywódcy mają już dosyć Brytyjczyków"

Jak będzie szansa pozbyć się Wielkiej Brytanii, to Unia się jej bez żalu pozbędzie - przekonywał w "Faktach po Faktach" Michał Broniatowski z Politico. Zdaniem Ryszarda Schnepfa, byłego ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii "brexitu nie będzie". - Myślę, że to jest gra. Bardzo cyniczna gra - ocenił działania premiera Borisa Johnsona. Goście programu rozmawiali także o gwałtownych zamieszkach w Katalonii.

"Kaczyński ma w tej chwili o wiele poważniejsze problemy niż sprawa Banasia"

Po bardzo dobrym wyniku wyborczym Porozumienia i Solidarnej Polski może się okazać, że rządzenie przez Zjednoczoną Prawicę nie będzie takie łatwe, proste i oczywiste, jak było do tej pory - oceniła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kasia, filozofka z "Kultury Liberalnej". Również Róża Rzeplińska ze Stowarzyszenia 61 wskazywała, że kluczową kwestią w obozie władzy są teraz warunki stawiane Prawu i Sprawiedliwości przez koalicjantów.

Klucze do miasta i tłum wielbicieli. Wrocław przywitał Olgę Tokarczuk

Pękające w szwach Narodowe Forum Muzyki, tłum wielbicieli twórczości Olgi Tokarczuk przed budynkiem, a także klucze do miasta Wrocławia i pamiątka po Wisławie Szymborskiej. To wszystko czekało na noblistkę podczas pierwszego w Polsce, po informacji o przyznaniu nagrody, publicznego spotkania. Odbyło się w niedzielę w stolicy Dolnego Śląska.

"Kaczyński nie będzie w stanie utrzymać wszystkich buldogów"

Jarosław Kaczyński ma dziś przede wszystkim Jarosława Gowina, który będzie próbował powiększyć sferę swoich wpływów, ma Zbigniewa Ziobrę ze swoimi posłami. Bez nich nie ma żadnej większości - stwierdził w "Kawie na ławę" w TVN24 Bartosz Arłukowicz, którego zdanie podzieliła Joanna Scheuring-Wielgus, mówiąca, że prezes PiS jest "w kleszczach Ziobry i Gowina". - Nie bójcie się o Zjednoczoną Prawicę, gwarantuję, że przetrwamy cztery lata - zapewniał Michał Woś.

"Łatwiej jest, jeżeli kandydat bardzo różni się od urzędującego prezydenta"

Łatwiej jest, jeżeli kandydat bardzo różni się od urzędującego prezydenta. To powoduje, że na zasadzie kontrastu łatwiej jest prowadzić kampanię - mówiła w "Babilonie" Katarzyna Lubnauer (KO). W programie rozmówczynie dyskutowały o najnowszym sondażu prezydenckim, w którym najlepszy wynik po opozycyjnej stronie uzyskała Małgorzata Kidawa-Błońska. - Pani marszałek osiągnęła znakomity wynik w dużym mieście, ale o tym, kto wybiera prezydenta, w dużej mierze decyduje prowincja - zaznaczyła Urszula Pasławska z PSL.

Prezydent Duda opowiada dowcip

Setki absolwentów i dziesiątki wykładowców z całej Polski. W takim otoczeniu, podczas uroczystej jubileuszu krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, prezydent Andrzej Duda podzielił się ze zgromadzonymi żartem. Materiał "Szkła Kontaktowego" TVN24.

Mosbacher: Prasa w Polsce jest niezależna i krytyczna. Wierzę, że tak pozostanie

Wolność prasy i wyrażania opinii są filarami naszych demokracji. To wartości, które USA i Polska podzielają - powiedziała ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Georgette Mosbacher w rozmowie z "Die Welt". Pochwaliła ona także rozwój demokracji w Polsce w minionych 30 latach, a także wskazała, że nasz kraj jest "strategicznie ważny" dla NATO.

"Mam nadzieję, że następnym prezydentem Rzeczypospolitej będzie kobieta"

W sytuacji ewentualnej drugiej tury wyborów prezydenckich Andrzejowi Dudzie najtrudniej byłoby wygrać z Małgorzatą Kidawą-Błońską - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Katarzyna Piekarska (KKW Koalicja Obywatelska) oceniła w "Faktach po Faktach", że wyniki tych pierwszych sondaży są "bardzo optymistyczne". - Sondażami nie wygrywa się wyborów - odpowiedział drugi gość programu, Jan Kanthak (KW Prawo i Sprawiedliwość).

"Chcemy, żeby foliówki zniknęły ze sklepów". Uszyły już prawie tysiąc toreb

Jedne szyją, drugie prasują, trzecie obcinają nitki, jeszcze inne kroją - opisuje Zofia Szlacheta z Klubu Seniora w Nowym Warpnie (Zachodniopomorskie). Cel jest jeden - z gminy mają zniknąć jednorazowe foliówki. Zastąpić je mają torby, które kobiety same szyją ze starych firanek, pościeli, a nawet spodni. Powstało ich już prawie tysiąc, większość trafiła do gminnych sklepów. I, jak mówią kobiety, to nie koniec.

Kraków chciał refundować in vitro, wojewoda mówi "nie"

Wojewoda małopolski unieważnił w całości uchwałę Rady Miasta Krakowa o dofinansowaniu z budżetu miasta zabiegów in vitro – podał Małopolski Urząd Wojewódzki. Przewodniczący Rady Miasta Dominik Jaśkowiec zapowiedział odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Wprowadzają kolejowe przystanki na żądanie

Na Dolnym Śląsku pasażerowie sami zdecydują, kiedy skład zatrzyma się przy peronie. Na razie testowo na dwóch stacjach wprowadzono kolejowe przystanki na żądanie. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Dulkiewicz odebrała nagrodę Księżnej Asturii. Król Filip VI: Gdańsk to przykład pokojowego współistnienia

Gdańsk został laureatem nagrody Księżnej Asturii w kategorii Zgoda za 2019 rok. Wyróżnienie z rąk króla Hiszpanii odebrała w piątek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Miasto dostało 50 tysięcy euro. W uzasadnieniu swojej decyzji jury stwierdziło m.in., że "przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju".

Seminaria sprawdzają seksualność. Nie chcą pedofili i homoseksualistów

Nowe zasady sprawdzania seksualności kandydatów do seminariów duchownych. Testy psychologiczne mają odrzucać kandydatów z zaburzeniami seksualnymi, takimi jak między innymi skłonności pedofilskie. Kontrowersje budzi jednak to, że jedynym wymienionym zaburzeniem jest orientacja homoseksualna. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Chcą wybudować szkołę w Ghanie. Trwa akcja "każda koszula pomaga"

Prezenterka TVN Omenaa Mensah i jej fundacja we współpracy ze start-upem James Button budują szkołę "Dziecięcą przystań" w Ghanie. W ramach ich współpracy w każdym sezonie na rynek zostają wypuszczane limitowane kolekcje koszul w ramach akcji "każda koszula pomaga". Są nie tylko eleganckie oraz modne, ale przede wszystkim przyczyniają się do budowy szkoły. W akcji biorą udział między innymi Małgorzta Rozenek-Majdan, projektant mody Maciej Zień, Miss World i Miss Polonia.

Sienkiewicz: to już nie jest państwo teoretyczne, a republika gangsterska

Ktoś, kto miał bliski kontakt z sutenerami i kogo własność była wykorzystywana jako burdel, sprawuje jedną z najwyższych funkcji urzędniczych w państwie polskim, a rządząca partia nic nie jest w stanie z tym zrobić - komentował w "Faktach po Faktach" kontrowersje wokół prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia Bartłomiej Sienkiewicz. - To nie jest państwo. Nawet państwo teoretyczne - ocenił były szef resortu spraw wewnętrznych i nowy poseł Koalicji Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

"Mam nadzieję, że uda mi się ochronić przed byciem wyrocznią"

Nigdy się nie bałam, nie wycofywałam przed komentowaniem czegoś, wypowiadaniem tego, co myślę, ale nie chciałabym zmienić roli. Pisanie jest czymś niesamowicie introwertycznym i samotnym. Nie chciałabym, żeby ta energia gdzieś zniknęła i rozproszyła się w zewnętrznym świecie - mówiła w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 Olga Tokarczuk. - Mam nadzieję, że uda mi się ochronić przed byciem wyrocznią - dodała.