Egzaminy w czerwcu. Ale kto i jak będzie je sprawdzał?

Nie wyobrażamy sobie sprawdzania prac z 20 innymi osobami w klasie i w maseczce – mówią nauczyciele. Centralna Komisja Egzaminacyjna pracuje nad wytycznymi dla egzaminatorów. Do pracy przy sprawdzaniu matur i egzaminu ósmoklasisty będzie potrzeba co najmniej 35 tysięcy osób.

Porozumienie Gowin-Kaczyński. Najważniejsze pytania i odpowiedzi 

Mimo porozumienia Gowin-Kaczyński w sprawie wyborów prezydenckich i przegłosowania przez Sejm głosowania korespondencyjnego, prawnicy nie mają wątpliwości: w prawie wyborczym nie ma procedur związanych z brakiem wyborów. "Sąd Najwyższy nie może stwierdzić nieważności czegoś, czego nie było", mówi dr Łukasz Chojniak.

Koronawirus w seminarium duchownym. Sanepid zarządził kwarantannę

Klerycy z Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, po trwającej kilka tygodni przerwie, wrócili ze swoich domów. Prewencyjnie w związku z epidemią COVID-19 przeprowadzono testy u 53 osób. W czterech przypadkach zdiagnozowano bezobjawowy przebieg zakażenia koronawirusem. Sanepid zarządził kwarantannę.

Politycy wiedzą, jak orzeknie Sąd Najwyższy? Prezes izby SN: przyjęłam to z pewnym zdziwieniem

Tylko od składu orzekającego zależy, jaka będzie treść podjętego orzeczenia. Wszelkie spekulacje, które pojawiają się w mediach w tym zakresie, traktuję jako element dyskursu publicznego bez żadnego wpływu na orzeczenia - powiedziała prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, sędzia Joanna Lemańska. To właśnie ta izba rozstrzyga o ważności wyboru prezydenta.

"Dwóch panów decyduje o Polsce. Bez żadnego trybu"

Dwóch panów decyduje o tym, kiedy 30 milionów dorosłych Polaków będzie mogło spełnić swój najważniejszy, obywatelski obowiązek - w taki sposób kandydat niezależny Szymon Hołownia odniósł się do uzgodnień prezesów PiS i Porozumienia w sprawie wyborów prezydenckich. - Gdzie przemawia suweren, skoro liczy się tylko głos Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina? - dopytywał się.

Kidawa-Błońska: wezmę udział w wyborach, a nie w plebiscycie

Żeby były wybory, muszą być zgodnie z polskim prawem, muszą być zgodne z konstytucją i muszą być przeprowadzone przez Państwową Komisję Wyborczą. Jeżeli to będzie spełnione, biorę udział - oświadczyła Małgorzata Kidawa-Błońska. Rekomendację dla niej jako kandydatki Platformy Obywatelskiej podtrzymał przewodniczący partii Borys Budka.

Dlaczego PiS nie chce wprowadzić stanu nadzwyczajnego? Dwa argumenty i nowy "scenariusz"

Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie powtarza, że nie zamierza wprowadzać w kraju stanu klęski żywiołowej. Tłumacząc tę decyzję, politycy PiS najczęściej posługują się dwoma argumentami. Pierwszy to brak konstytucyjnych przesłanek wprowadzenia tego stanu nadzwyczajnego. Drugi to ryzyko bankructwa kraju w następstwie ewentualnych roszczeń odszkodowawczych, które przewiduje ustawa.

"Wybory się po prostu nie odbędą", ale "nie ma mowy o odwołaniu"

Wybory prezydenckie 10 maja "prawdopodobnie się nie odbędą" - ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast. Pytany, kto zdecyduje o ich odwołaniu, odpowiedział, że "nie ma mowy tutaj o odwołaniu niedzielnych wyborów". - W niedzielę z uwagi na to, że nie jest realne dostarczenie dzisiaj pakietów wyborczych do wyborców, wybory się po prostu nie odbędą - mówił.