18 sędziów neo-KRS z zarzutami dyscyplinarnymi

Krajowa Rada Sądownictwa
Nominaci PiS w neo-KRS mogą pochwalić się rekordowymi zarobkami. "Skarbonka dla swoich"
Źródło: Michał Tracz/Fakty TVN

Kilkunastu sędziów Krajowej Rady Sądownictwa dostało zarzuty dyscyplinarne - poinformowało w piątek Ministerstwo Sprawiedliwości. Zarzuty dotyczą uchybienia przez nich "godności urzędu oraz oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa".

Rzecznik dyscyplinarny ministra sprawiedliwości sędzia Cezariusz Baćkowski "przedstawił zarzuty dyscyplinarne w sprawie uchybienia godności urzędu oraz oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa (...) byłym i obecnym sędziom-członkom nieprawidłowo powołanej Krajowej Rady Sądownictwa" - podało w komunikacie MS.

Zarzuty otrzymało 18 sędziów neo-KRS poprzedniej i obecnej kadencji.

Posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa
Posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa
Źródło: PAP/Leszek Szymański

Kto otrzymał zarzuty

Wśród sędziów, którzy będą objęci postępowaniami dyscyplinarnymi w związku z ich wieloletnim udziałem w pracach KRS, która - jak uznano - godziła w niezależność sądów i niezawisłość sędziów, są obecna szefowa Rady Dagmara Pawełczyk-Woicka, a także wiceszefowie tej instytucji Rafał Puchalski i Stanisław Zdun.

Postępowania dyscyplinarne obejmą takze obecnych członków KRS, sędziów Irenę Bochniak, Katarzynę Chmurę, Dariusza Drajewicza, Grzegorza Furmankiewicza, Marka Jaskulskiego, Joannę Kołodziej-Michałowicz, Ewę Łąpińską, Zbigniewa Łupinę, Krystynę Morawę-Fryźlewicz, Macieja Nawackiego i Pawła Styrnę.

Ponadto zarzuty dyscyplinarne usłyszeli byli sędziowscy członkowie KRS: Jarosław Dudzicz, Jędrzej Kondek, Leszek Mazur oraz Maciej Mitera.

Komunikat resortu

"Sędziowie-członkowie Krajowej Rady Sądownictwa, powołani w trybie ustawy z 8 grudnia 2017 roku, usłyszeli zarzuty dyscyplinarne w związku ze swoim udziałem w działalności tego organu" - poinformował resort sprawiedliwości.

Jak podkreślono w komunikacie, "KRS, ukształtowana w nowym modelu, nie zapewniała niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej, a jej funkcjonowanie miało trwały wpływ na proces nominacyjny sędziów".

Krajowa Rada Sądownictwa
Krajowa Rada Sądownictwa
Źródło: Leszek Szymański/PAP

"W efekcie podważało to prawo obywateli do rozpoznania ich spraw przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą, gwarantowane zarówno w Konstytucji RP, jak i aktach prawa międzynarodowego i europejskiego. Działalność Rady wspierała reorganizację wymiaru sprawiedliwości, naruszając jego odrębność oraz konstytucyjny trójpodział władz. Członkowie KRS nie podejmowali również działań na rzecz ochrony sędziów stających w obronie praworządności, wobec których prowadzono postępowania dyscyplinarne o charakterze represyjnym" - czytamy.

Podstawą prawną decyzji Baćkowskiego o postawieniu zarzutów dyscyplinarnych są przepisy Prawa o ustroju sądów powszechnych oraz kodeksu postępowania karnego. Postępowanie dyscyplinarne zostało wszczęte na skutek zawiadomienia złożonego 18 marca 2024 roku przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", które wskazywało na podejrzenie popełnienia przewinień dyscyplinarnych przez byłych lub obecnych sędziów zasiadających w Krajowej Radzie Sądownictwa.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: