O fotel prezydenta Elbląga (woj. warmińsko-mazurskie) powalczy pięciu kandydatów. Ze startu zrezygnował obecny włodarz Witold Wróblewski, który miastem rządzi nieprzerwanie od 2014 roku. Wróblewski poparł kandydaturę wiceprezydenta Michała Missana z Koalicji Obywatelskiej. Oprócz Missana w wyborcze szranki staną: Andrzej Śliwka (Prawo i Sprawiedliwość), Rafał Maszka (KWW Janosik), Stefan Rembelski (KWW Stefana Rembelskiego "Uczyńmy Elbląg Znowu Wielkim") i Paweł Rodziewicz (KWW Pawła Rodziewicza "Nowy Elbląg").
Pierwsza tura najbliższych wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia, a druga 21. Polacy wybiorą wówczas radnych rad gmin (i miast), rad powiatów, sejmików województw, a także prezydentów, burmistrzów miast i wójtów gmin.
W Elblągu swój start w wyścigu po prezydenturę potwierdziło pięciu kandydatów. To: przedsiębiorca Rafał Maszka związany w przeszłości z Ruchem Palikota, Michał Missan z wiceprezydent miasta z Koalicji Obywatelskiej, Stefan Rembelski, Paweł Rodziewicz - Miejski Rzecznik Konsumentów związany z Lewicą oraz Andrzej Śliwka z Prawa i Sprawiedliwości. Obecny prezydent Elbląga Witold Wróblewski już w styczniu poinformował na konferencji prasowej, że w nadchodzących wyborach nie będzie ubiegał się o reelekcję i poparł kandydaturę Missana.
Przedstawiamy sylwetki kandydatów na prezydenta Torunia w kolejności alfabetycznej.
Kandydat na prezydenta Elbląga: Rafał Maszka (KWW Janosik)
Rafał Maszka to elbląski przedsiębiorca, który prowadzi firmę remontowo-budowlaną. Ma 49 lat. W przeszłości był związany z Ruchem Palikota. Maszka zarejestrował własny Komitet Wyborczy Wyborców Janosik. Skąd taka nazwa?
- Obecne władze to dwór, traktują nas wszystkich na dole jak marionetki. Nie mamy nic do powiedzenia. Dlatego ten Janosik, tak trochę na przekór. Zabierzmy tym bogatym politykom, dajmy biednym ludziom – powiedział w rozmowie z portalem portel.pl Rafał Maszka.
- Najważniejszym naszym celem jest odpartyjnienie kierownictwa urzędu miejskiego w Elblągu. To jest cały czas ten sam cyrk, brakuje w nim tylko klauna, który zbierze największe oklaski. To urzędnicy, którzy wiele lat pracują na stanowiskach, wykonują ciężką pracę za kierowników – dodał.
Kandydat na prezydenta Elbląga: Michał Missan (Koalicja Obywatelska)
Michał Missan, który jest obecnie wiceprezydentem miasta, poinformował, że jego kampania będzie prowadzona pod hasłem wyborczym "Tylko Elbląg". Zaprezentował też pierwsze z "konkretów", które obiecał spełnić, jeśli wygra.
Zapowiedział, że utworzy w urzędzie miejskim biuro konsultacji społecznych, gdzie mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się w ważnych dla Elbląga sprawach. Dodał, że tematem pierwszych prowadzonych konsultacji będzie komunikacja miejska. Zadeklarował, że samorząd zamierza uzyskać około 150 mln zł dofinansowania z programu Polska Wschodnia na remont torowisk i zakup tramwajów.
Missan zapewnił, że - jeśli zostanie wybrany - to w najbliższej kadencji zacznie działać w "pełnym wymiarze" elbląski port. Przypomniał przy tym deklarację złożoną niedawno przez premiera Donalda Tuska na spotkaniu w Morągu, że sprawa przekopu na Mierzei Wiślanej zostanie dokończona.
Missan zapowiedział również, że w Elblągu powstanie pogotowie stomatologiczne. Mówił, że chce wprowadzić tzw. kartę mieszkańca, uprawniającą do różnych ulg i zniżek osoby płacące podatki w Elblągu. Podczas poniedziałkowego startu kampanii wyborczej przedstawił też kandydatów KO na radnych.
Michał Missan jest szefem lokalnych struktur PO, doktorem nauk społecznych, od czterech lat wiceprezydentem Elbląga. Wcześniej przez 23 lata pracował w ratownictwie medycznym.
W wyborach 2018 r. kandydujący z KO Missan otrzymał w pierwszej turze 19,32 proc. głosów. Zwyciężył wtedy Wróblewski, który - startując z własnego komitetu - pokonał w drugiej turze Jerzego Wilka z PiS, uzyskując 72,01 proc. głosów. Po wyborach w elbląskim samorządzie rządziła koalicja Platformy Obywatelskiej, Lewicy i KWW Witolda Wróblewskiego z poparciem PSL.
Kandydat na prezydenta Elbląga: Stefan Rembelski (KWW Stefana Rembelskiego "Uczyńmy Elbląg Znowu Wielkim")
Stefan Rembelski ma 69 lat. W wyborach na prezydenta Elbląga startuje z własnego komitetu. W 2018 roku startował z list Kukiz 15. Uzyskał wówczas 1407 głosów.
Jego zdaniem "największą bolączką miasta jest stan jego zadłużenia". - Apelujemy do kandydatów na prezydenta Elbląga, szczególnie tych, którzy pracują w instytucjach związanych z miastem, czyli są opłacani z pieniędzy podatników, aby na czas kampanii wzięli urlop. Powinno być jasne, czy jesteśmy w pracy za pieniądze podatnika, czy w trakcie kampanii, którą finansujemy ze środków komitetu wyborczego – mówił na konferencji prasowe Stefan Rembelski.
Kandydat na prezydenta Elbląga: Paweł Rodziewicz (KWW Pawła Rodziewicza "Nowy Elbląg")
Paweł Rodziewicz pracuje obecnie jako Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu. Studiował prawo na Uniwersytecie Gdańskim. W ostatnich wyborach parlamentarnych nieskutecznie ubiegał się o mandat posła z list Lewicy.
W nadchodzących wyborach wystartuje z listy komitetu wyborczego Pawła Rodziewicza "Nowy Elbląg".
Andrzej Śliwka (Prawo i Sprawiedliwość)
Swój start w wyścigu o fotel prezydenta Elbląga zapowiedział na początku lutego Andrzej Śliwka. Wśród jego postulatów jest między innymi darmowa komunikacja dla mieszkańców, parkingi oraz budowa nowoczesnego stadionu.
Poseł Śliwka był wiceministrem Aktywów Państwowych. W sporze z samorządem elbląskim dotyczącym portu w Elblągu, z ramienia rządu Zjednoczonej Prawicy, wiceminister Śliwka proponował dokapitalizowanie spółki komunalnej prowadzącej port kwotą w wysokości 100 mln zł - w zamian za większościowy pakiet udziałów - i tym samym sfinansowania niezbędnych inwestycji rozwojowych w porcie.
Źródło: tvn24.pl/PAP, portel.pl
Źródło zdjęcia głównego: Facebook