Woda w sieci wodociągowej obsługującej Węgorzewo (Warmińsko-Mazurskie) i pobliskie miejscowości znów nadaje się do spożycia.
We wtorkowym komunikacie państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Węgorzewie przekazał, że parametry mikrobiologiczne zbadanych próbek wody odpowiadają wymaganiom jakościowym określonym w rozporządzeniu ministra zdrowia. W związku z tym stwierdził przydatność wody z węgorzewskiego wodociągu do spożycia przez ludzi.
Dotyczyło to ponad 13,3 tysiąca mieszkańców
Wodociąg Węgorzewo zaopatruje w wodę 26 miejscowości: Węgorzewo, Kal, Maćki, Ruska Wieś, Trygort (Zwierzyniecki Róg), Ogonki, Kolonia Rybacka, Czerwony Dwór, Wysiecza, Kalskie Nowiny, Stręgiel, Matyski, Stulichy, Klimki, Wilkowo, Jakunowo, Prynowo, Trygort, Węgielsztyn, Janówko, Stawki, Przystań, Mamerki, Harsz, Okowizna, Dziaduszyn. Służby sanitarne podały, że dotyczy to 13 334 mieszkańców.
Woda nie mogła być spożywana ani wykorzystywana do przygotowywania posiłków, mycia warzyw i owoców czy naczyń kuchennych. Mogła być używana do celów porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.
Doszło do uszkodzenia wodociągu
Informacje dla mieszkańców o zastępczych punktach poboru wody są publikowane m.in. przez Zakład Usług Komunalnych w Węgorzewie.
Z komunikatu zamieszczonego przez tę spółkę w mediach społecznościowych wynikało, że do sytuacji najprawdopodobniej przyczyniło się uszkodzenie wodociągu zlokalizowane 15 stycznia pod rzeką Węgorapą przy wyjeździe z Węgorzewa w stronę miejscowości Maćki. Wykonano wtedy prace naprawcze, a następnie połączono sieć wodociągową i przeprowadzono czyszczenie odcinka od miejsca awarii do końca sieci.
Brak przydatności do spożycia wody z publicznego wodociągu Węgorzewo - z uwagi na zanieczyszczenie mikrobiologiczne spowodowane obecnością bakterii Escherichia coli - stwierdził w środę (22 stycznia) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Węgorzewie.
W czwartek odbiorcy przebywający na terenie powiatu węgorzewskiego otrzymali w tej sprawie alert SMS z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Sieć została przepłukana
Z wtorkowym komunikatem sanepid odwołał - wydany wcześniej - komunikat, w którym warunkowo dopuszczał wodę z tego wodociągu do spożycia, po uprzednim przegotowaniu. Przez pięć dni woda była uznana za niezdatną do spożycia, ponieważ wyniki badań wody pobranej po tej awarii w miejscowościach Maćki, Wilkowo i Prynowo wykazały obecność E. coli.
Z informacji podawanych wtedy przez Zakład Usług Komunalnych w Węgorzewie wynikało, że powodem tej sytuacji było najprawdopodobniej uszkodzenie wodociągu zlokalizowane w połowie stycznia pod rzeką Węgorapą. Po usunięciu awarii przeprowadzono czyszczenie tego odcinka sieci i podjęto działania dla przywrócenia jakości dostarczanej wody.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: 367323853