Sejm miał dziś wybierać nowego szefa IPN. Zmiana planów

Autor:
akr//rzw
Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
Kontrowersyjni kandydaci na nowego szefa IPN
Kontrowersyjni kandydaci na nowego szefa IPNTVN24
wideo 2/4
TVN24Kontrowersyjni kandydaci na nowego szefa IPN

Wybór nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej zostanie przesunięty – poinformował w czwartek wicemarszałek Sejmu, szef klub PiS Ryszard Terlecki. Według nieoficjalnych informacji głosowanie w tej sprawie ma się odbyć 28 maja. Kandydaturę krytykują politycy opozycji. - Pan Nawrocki nie jest ani osobą bezstronną, ani apolityczną, nie ma też nieposzlakowanej opinii – mówiła Agnieszka Pomaska, posłanka KO.

Zgodnie z harmonogramem obrad Sejm miał wybrać nowego prezesa IPN w czwartek. Szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował jednak tego dnia, że głosowanie w tej sprawie zostanie przesunięte.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Nieoficjalnie: wybór nowego szefa IPN 28 maja

Według informacji PAP wybór nowego szefa IPN ma nastąpić 28 maja. Tego dnia Sejm będzie kontynuował obecne posiedzenie.

Wcześniej w czwartek szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Marek Ast (PiS) potwierdził, że wybór nowego szefa IPN zaplanowany jest na bieżącym posiedzeniu Sejmu, jednak - według niego - nie jest przesądzone, czy będzie to już w czwartek. - Czy w dniu dzisiejszym odbędzie się głosowanie, czy w piątek za tydzień, to trudno powiedzieć – zaznaczył Ast.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Ideologicznie, politycznie i towarzysko związani z jedną partią". Kandydaci na szefa IPN >>>

Terlecki: wybór prezesa IPN będzie przesunięty
Terlecki: wybór prezesa IPN będzie przesuniętyTVN24

Konieczny wybór nowego szefa IPN. Ma spełnić szereg wymagań

Kadencja obecnego szefa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka kończy się w lipcu. W związku z tym pojawiła się konieczność wyboru nowego prezesa. Szarek zrezygnował z ponownego ubiegania się o stanowisko.

Zgodnie z ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej prezesa powołuje Sejm za zgodą Senatu, na wniosek kolegium, które zgłasza kandydata spoza swojego grona. Szef IPN musi między innymi wyróżniać się wysokimi walorami moralnymi, nie może należeć do partii politycznej ani nie może łączyć funkcji z mandatem posła lub senatora.

W zeszłym tygodniu sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka rekomendowała na prezesa IPN historyka, obecnego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku doktora Karola Nawrockiego.

Wcześniej, pod koniec kwietnia, zarekomendowało go również kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. O funkcję ubiegali się również: dr Adam Buława, dr Marek Chrzanowski, dr Jacek Wiatrowski, dr Paweł Zyzak.

"Jego działalność ma się przede wszystkim wpisywać w potrzebę utrzymania przez tę ekipę władzy w Polsce"

Przed południem na konferencji prasowej politycy Koalicji Obywatelskiej w ostrych słowach skrytykowali kandydaturę Nawrockiego. Agnieszka Pomaska przekonywała, że prezesem IPN powinna być osoba apolityczna, bezstronna i ciesząca się nieposzlakowaną opinią. - Pan Nawrocki nie jest ani osobą bezstronną, ani apolityczną, nie ma też nieposzlakowanej opinii – mówiła.

W jej ocenie Nawrocki jako dyrektor gdańskiej placówki "wielokrotnie udowodnił, że jest elementem całego układu PiS-owskiego". - Jego działalność ma się przede wszystkim wpisywać w potrzebę utrzymania przez tę ekipę władzy w Polsce – stwierdziła posłanka KO.

Pomaska przypomniała, że Nawrocki tuż po objęciu stanowiska dyrektora gdańskiej placówki zmienił ekspozycję - w ocenie posłanki - "w sposób skandaliczny". - Zmienił też film kończący wystawę w Muzeum II Wojny Światowej. W tej sprawie był wyrok sądu i muzeum musiało zapłacić 10 tysięcy złotych. Zostało stwierdzone, iż muzeum i dyrektor Nawrocki po prostu naruszyli prawo – zaznaczyła posłanka KO.

Pomaska: Nawrocki nie jest ani osobą bezstronną, ani apolityczną, nie ma też nieposzlakowanej opinii
Pomaska: Nawrocki nie jest ani osobą bezstronną, ani apolityczną, nie ma też nieposzlakowanej opiniiTVN24

Posłanka wytknęła też Nawrockiemu "skandaliczny" sposób zwalniania przewodników muzeum. - Przypomnę też kwestię zakazu zwiedzania Muzeum II Wojny Światowej z udziałem historyków uczących lekcji historii w jednej w gdańskich szkół. Od czasu pana Nawrockiego, żeby oprowadzać po muzeum, trzeba być przewodnikiem podpisującym bardzo specyficzna klauzulę – powiedziała. Jak dodała, Nawrocki nie może być zatem "ani kandydatem, ani prezesem Instytutu Pamięci Narodowej".

"Buduje pomniki na nowo, przedstawia nowych bohaterów"

Michał Szczerba, który jest członkiem sejmowej komisji sprawiedliwości, powiedział, że w czasie czwartkowego posiedzenia opiniującego kandydaturę Nawrockiego, ten "nie przedstawił się nam, członkom komisji, jako historyk, tylko propagandysta".

- Nie ma naszej zgody na to, żeby IPN stał się przez kolejne pięć lat pasem transmisyjnym polityki historycznej PiS. Polityki wybiórczej, która ma za nic pracę historyczną ludzi prawdziwej Solidarności, ludzi, którzy walczyli o prawdziwą Polskę, ale buduje pomniki na nowo, przedstawia nowych bohaterów – zaznaczył Szczerba.

Szczerba: Nawrocki nie przedstawił się nam jako historyk, tylko propagandysta
Szczerba: Nawrocki nie przedstawił się nam jako historyk, tylko propagandystaTVN24

"To jest Instytut niepotrzebny, szkodliwy"

W ostrych słowach o samym IPN wypowiedzieli się na swojej konferencji przedstawiciele Lewicy. Poinformowali, że klub przygotował projekt ustawy dotyczący likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej. Krzysztof Śmiszek zaznaczył, że IPN jest urzędem, który przez wielu Polaków jest uważany za instytucje "zbędną" i "generującą ogromne koszty". - To jest Instytut niepotrzebny, szkodliwy i kosztujący podatników gigantyczne pieniądze – przekonywał.

Jak poinformował, projekt Lewicy zakłada ponadto powołanie w miejsce IPN Instytutu Ochrony Konstytucji. - Nie ma dzisiaj niczego ważniejszego niż mówienie o tym, jak ważne są zasady konstytucyjne. Nie ma dzisiaj nic ważniejszego dla polityków, dla parlamentarzystów niż stanie przy konstytucji – oświadczył poseł.

Maciej Gdula ocenił, że "IPN zawiódł jako instytucja, która prowadzi do zbliżenia Polaków wobec prawdy historycznej". - Stał się instytucją, która promuje wizję historii jednej politycznej strony, strony prawicowej – mówił. Ocenił też, że IPN zatrudnia wiele osób związanych ze "skrajną, nacjonalistyczną, faszystowską prawicą".

Kim jest Karol Nawrocki?

Dr Karol Nawrocki jest absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Od stycznia 2009 roku jest pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej. Od kwietnia 2017 roku jest także dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na stanowisko to powołał go minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który tego samego dnia wydał decyzję o połączeniu dwóch gdańskich muzeów (II Wojny Światowej z Westerplatte i Wojny 1939 r.) i utworzeniu nowej placówki. Zmiana kierownictwa muzeum i zapowiadana wówczas zamiana w wystawie głównej były krytykowane przez gdański samorząd, a także muzealników.

CZYTAJ WIĘCEJ: Awantura o "bolszewicką" piosenkę w Muzeum II Wojny Światowej >>>

Kierowane przez Nawrockiego muzeum z okazji 77. rocznicy zdobycia przez polskich żołnierzy Monte Cassino Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaoferowało w ostatnim czasie 20-procentowy rabat na artykuły z kolekcji "Czerwone Maki". W sklepie można było kupić między innymi krawat czy etui na karty, a nawet skarpety. Akcja spotkała się z krytyką w mediach społecznościowych.

Rabat z okazji "77. rocznicy zdobycia Monte Cassino" na kolekcję "Czerwone Maki". Muzeum przeprasza >>>

Internauci mieli podzielone zdania, czy z szacunku dla żołnierzy poległych na Monte Cassino powinno się prowadzić taką sprzedaż. Największe kontrowersje wywołały skarpetki z motywem czerwonych maków. Muzeum wycofało się z akcji i wydało w środę komunikat, w którym przeprosiło "wszystkich, którzy poczuli się dotknięci".

Nawrocki jest autorem i redaktorem kilku książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu najnowszej historii Polski. W latach 2014-2017 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk, koordynując prace naukowo-edukacyjne. Nawrocki jest też członkiem Rady Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP.

Autor:akr//rzw

Źródło: PAP, TVN24, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Lider Koalicji Obywatelskiej i kandydat większości sejmowej na premiera Donald Tusk rozmawia w parlamencie ze swoim przyszłym rządem. Na miejscu pojawili się między innymi Władysław Kosniak-Kamysz, Adam Bodnar i Andrzej Domański. W tvn24.pl relacjonujemy polityczny piątek.

Obraduje przyszły rząd Donalda Tuska. Wkrótce briefing

Obraduje przyszły rząd Donalda Tuska. Wkrótce briefing

Aktualizacja:
Autor:
ks/adso
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Na nagraniu z monitoringu widać, jak mężczyzna próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby. Do zdarzenia doszło na stacji Dworzec Gdański. Policja apeluje do osób, które rozpoznają mężczyznę z nagrania, o zgłaszanie się na komendę.

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nic się nie dzieje bez przyczyny. Liczba zniszczonych w prokuraturze płyt i sprawy, w jakich zostały zniszczone, daje odpowiedź: jest to celowe - powiedział Paweł Wojtunik, były szef CBA. Komentował w ten sposób sprawę inwigilacji Krzysztofa Brejzy za pomocą Pegasusa.

Paweł Wojtunik: w prokuraturze krąży wirus, który wybiórczo atakuje strategiczne nośniki informacji

Paweł Wojtunik: w prokuraturze krąży wirus, który wybiórczo atakuje strategiczne nośniki informacji

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24

Ciężarówka po zderzeniu z samochodem osobowym wjechała w stojący przy drodze dom, powodując zawalenie się jednej ze ścian. Do zdarzenia doszło w nocy z czwartku na piątek w miejscowości Zaleszany na Podkarpaciu. Na szczęście nikt nie został poszkodowany.

Tir wjechał w dom, zawaliła się jedna ze ścian

Tir wjechał w dom, zawaliła się jedna ze ścian

Autor:
bp/tok
Źródło:
PAP

Do śmiertelnego wypadku doszło w piątek rano na autostradzie A4 na wysokości Bolesławca (woj. dolnośląskie). W odśnieżającą jezdnię pługopiaskarkę wjechał bus. Trasa jest nieprzejezdna.

Bus wjechał w piaskarkę na autostradzie. Jedna osoba nie żyje

Bus wjechał w piaskarkę na autostradzie. Jedna osoba nie żyje

Autor:
bp
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Chińskie okręty po raz pierwszy zacumowały w bazie morskiej Ream w Kambodży. Obecność dwóch dużych jednostek nasiliła obawy, że sfinansowana przez Pekin rozbudowa tego portu uczyni z niego stałą bazę chińskiej floty. Stany Zjednoczone wyraziły "poważne obawy" i ostrzegły Kambodżę, że udostępnienie bazy Chinom mogłoby zagrozić stabilności regionu.

To może być nowa chińska baza. Dwa duże okręty po raz pierwszy w Ream

To może być nowa chińska baza. Dwa duże okręty po raz pierwszy w Ream

Autor:
pb//mm
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, RFA, CNN

Niewątpliwie z policją stało się coś złego, czego zwieńczeniem są chociażby tragiczne historie z Andrychowa czy z Wrocławia - mówił w TVN24 Paweł Wojtunik. Jego zdaniem odchodzący szef policji Jarosław Szymczyk "zostawia policję w pewnym kryzysie finansowym, kadrowym, a na pewno w potężnym kryzysie wizerunkowym".

Paweł Wojtunik: komendant Jarosław Szymczyk zostawia policję w kryzysie finansowym, kadrowym i wizerunkowym

Paweł Wojtunik: komendant Jarosław Szymczyk zostawia policję w kryzysie finansowym, kadrowym i wizerunkowym

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24

Seria wypadków na Pomorzu w piątkowy poranek. Na drodze krajowej S7 w kierunku Gdańska zderzyło się pięć samochodów i ciężarówka. Ranna jest jedna osoba, jezdnia w kierunku Gdańska jest zablokowana. Z kolei w Gardei doszło do śmiertelnego potrącenia pieszego, a na Obwodnicy Trójmiasta po kolizji są poważne utrudnienia.

Karambol czterech aut i ciężarówki, potrącenie pieszego. Seria wypadków na Pomorzu

Karambol czterech aut i ciężarówki, potrącenie pieszego. Seria wypadków na Pomorzu

Autor:
MR/tok
Źródło:
TVN24, PAP, Komenda Powiatowa Policji w Pruszczu Gdańskim

Sejm wznowi obrady w poniedziałek o godzinie 10. Tego dnia prawdopodobnie zostanie odwołany rząd Mateusza Morawieckiego, a Donalda Tuska posłowie i posłanki wybiorą na nowego premiera. Marszałek Szymon Hołownia zapowiadał w czwartek wieczorem - na zakończenie obrad - że "demokratycznych emocji z pewnością nie zabraknie".

Sejm wznowi posiedzenie 11 grudnia. Szymon Hołownia: emocji nie zabraknie

Sejm wznowi posiedzenie 11 grudnia. Szymon Hołownia: emocji nie zabraknie

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP, TVN24

Syn prezydenta USA Hunter Biden usłyszał w czwartek dziewięć kolejnych zarzutów. Specjalny prokurator David Weiss oskarżył go o złamanie prawa podatkowego. Biden junior miał nie płacić żadnych podatków federalnych przez cztery lata. Grozi mu kara do 17 lat więzienia.

Hunter Biden z nowymi zarzutami. Grozi mu 17 lat więzienia

Hunter Biden z nowymi zarzutami. Grozi mu 17 lat więzienia

Autor:
ks/adso
Źródło:
PAP

Nie jesteśmy w stanie obiecać Ukrainie, że nasza pomoc będzie kontynuowana - przyznał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Powtórzył jednak, że prezydent Joe Biden jest gotowy do kompromisu z republikanami, by wyjść z impasu wokół pakietu wsparcia dla Ukrainy. Dodał, że Wołodymyr Zełenski widzi, że Rosjan na froncie przybywa i Stany Zjednoczone "chcą dać narzędzia" Ukraińcom do pokonania najeźdźców.

John Kirby: liczba Rosjan na froncie się zwiększa, chcemy dać Ukrainie narzędzia do ich pokonania

John Kirby: liczba Rosjan na froncie się zwiększa, chcemy dać Ukrainie narzędzia do ich pokonania

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Rozbudowana spalarnia odpadów na Targówku jest gotowa w 80 procentach - poinformował warszawski ratusz. - To największa inwestycja komunalna w Polsce - zauważa prezydent stolicy.

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Autor:
mg/PKoz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Grzeczna i nieśmiała. "Owijam się jak naleśnik"

Grzeczna i nieśmiała. "Owijam się jak naleśnik"

Iga
Dzieciuchowicz
Autor:
Iga
Dzieciuchowicz
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poseł PiS i były minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiada, że stawi się przed komisją śledczą w sprawie wyborów kopertowych. Wyraził nadzieję, że nie będzie to komisja w stylu "komunistycznej jaczejki". - Nasi konkurenci polityczni zrobili wszystko, aby uniemożliwić przeprowadzenie tych wyborów - stwierdził. Dodał, że 70 milionów złotych, które na nie przeznaczono, "zmarnowano".

Jacek Sasin: stawię się przed komisją w sprawie wyborów kopertowych, to PO zmarnowała 70 mln zł

Jacek Sasin: stawię się przed komisją w sprawie wyborów kopertowych, to PO zmarnowała 70 mln zł

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Były poseł i senator PiS Adam G. został zatrzymany przez CBA i decyzją sądu aresztowany. Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę ws. szpitala. Z kolei generał Jarosław Szymczyk zdał obowiązki komendanta głównego policji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 8 grudnia.

Były poseł PiS aresztowany, NIK o 30 milionach na szpital, list odchodzącego szefa policji

Były poseł PiS aresztowany, NIK o 30 milionach na szpital, list odchodzącego szefa policji

Autor:
asty/adso
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Synoptycy IMGW wydali prognozę zagrożeń pogodowych na piątek, sobotę, niedzielę i poniedziałek. W kraju spodziewane są opady marznące. Sprawdź, gdzie można się spodziewać gołoledzi.

Niebezpieczna pogoda nie odpuszcza. Opady marznące utrudnią poruszanie się po części kraju

Niebezpieczna pogoda nie odpuszcza. Opady marznące utrudnią poruszanie się po części kraju

Autor:
jdw
Źródło:
IMGW

Salceson znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu najgorzej ocenianych produktów mięsnych na świecie. W niechlubnym zestawieniu portalu Taste Atlas słynny polski produkt wyprzedził słowacką Liptovską salámę i amerykańską szynkę Smithfield.

Polski specjał uznany najgorszym produktem mięsnym na świecie

Polski specjał uznany najgorszym produktem mięsnym na świecie

Autor:
pb//mm
Źródło:
Taste Atlas, tvn24.pl

"Pizze grozy" serwowane są w lokalach na świecie - alarmują włoscy producenci żywności. Jako przykłady największych anomalii wymieniają pizze z mięsem zebry albo węży, ananasem, bananem czy jogurtem.

Włosi wszczynają alarm przed "pizzami grozy"

Włosi wszczynają alarm przed "pizzami grozy"

Autor:
JW/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl

W trakcie rozpatrywania projektu w sprawie zamrożenia cen energii marszałek Szymon Hołownia zwrócił uwagę na osobę stojącą na końcu sali sejmowej. - Przepraszam, pan jest parlamentarzystą czy nie? Rozumiem, że nie jest, to proszę opuścić salę - zaapelował. Posłowie PiS wznosili przy tym okrzyki: "lobbysta!". Były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński wyjaśnił, kto pojawił się na sali obrad.

"Czy pan, który stoi tutaj na końcu sali jest posłem?". Szymon Hołownia wyprasza z sali

"Czy pan, który stoi tutaj na końcu sali jest posłem?". Szymon Hołownia wyprasza z sali

Autor:
akw/adso
Źródło:
tvn24.pl

Posłanka Nowej Lewicy Katarzyna Kotula w podcaście "Wybory kobiet" podkreśliła, że obecnie w Sejmie są dwie siły polityczne, które na pewno chcą liberalizować prawo aborcyjne. Z Polską 2050 i PSL-em trzeba będzie rozmawiać. W rozmowie z Arletą Zalewską z "Faktów" TVN i Aleksandrą Pawlicką z "Newsweeka" przyznała, że dopiero w ciągu czterech lat "dojdziemy do jakiejś formy zmiany prawa".

"Wybory kobiet". Długa droga do liberalizacji prawa aborcyjnego. Katarzyna Kotula: święty spokój w cztery lata

"Wybory kobiet". Długa droga do liberalizacji prawa aborcyjnego. Katarzyna Kotula: święty spokój w cztery lata

Autor:
asty/adso
Źródło:
TVN24

Jest kimś więcej niż piosenkarką - jest fenomenem. Bilety na jej koncerty to najcenniejsze dobro w świecie showbiznesu, a fani są skłonni zapłacić za nie każde pieniądze. Taylor Swift to być może największa gwiazda na świecie i właśnie została uznana przez tygodnik "Time" Człowiekiem Roku 2023.

Taylor Swift została wybrana Człowiekiem Roku 2023. "Działa wielotorowo, to genialna bizneswoman"

Taylor Swift została wybrana Człowiekiem Roku 2023. "Działa wielotorowo, to genialna bizneswoman"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Władze Izraela zgodziły się na otwarcie przejścia granicznego Kerem Szalom dla pomocy humanitarnej - podała agencja Reutera, powołując się na wysokiego rangą urzędnika USA. W sprawie zwiększenia pomocy humanitarnej apelował prezydent USA Joe Biden, który w czwartek rozmawiał telefoniczne z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu oraz królem Jordanii Abdullahem II.

Izrael otworzy przejście graniczne dla pomocy humanitarnej, Joe Biden apeluje o większą pomoc dla ludności cywilnej

Izrael otworzy przejście graniczne dla pomocy humanitarnej, Joe Biden apeluje o większą pomoc dla ludności cywilnej

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP
Zdjęła z głowy beret i zaczęła wycierać z tramwaju krew. Wokół były trupy

Zdjęła z głowy beret i zaczęła wycierać z tramwaju krew. Wokół były trupy

Filip
Czekała
Autor:
Filip
Czekała
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Powstanie komisja śledcza w sprawie wyborów kopertowych z 2020 roku - zdecydowali jednomyślnie posłowie. Komisja ma badać legalność i prawidłowość działań podejmowanych przez rządzących przy organizacji wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej, które się nie odbyły.

Sejm zdecydował w sprawie powstania pierwszej komisji śledczej

Sejm zdecydował w sprawie powstania pierwszej komisji śledczej

Autor:
akw/adso
Źródło:
tvn24.pl

W wieku 87 lat zmarła Elżbieta Sommer, wieloletnia prezenterka pogody związana z telewizją publiczną. Wielu widzów zapamiętało ją jako "Panią Chmurkę".

Nie żyje Elżbieta Sommer, miała 87 lat

Nie żyje Elżbieta Sommer, miała 87 lat

Autor:
kgo//mm
Źródło:
tvn24.pl

Kontrolowany przez chiński kapitał strategiczny port w Taranto na południu Włoch ma zostać, z poparciem USA, "odbity" przez polskie konsorcjum, które ma zainwestować w nadbrzeże 60 milionów euro - napisał w czwarte dziennik "La Verita".

Polskie konsorcjum ma przejąć włoski port z rąk Chin

Polskie konsorcjum ma przejąć włoski port z rąk Chin

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Radni i radne Koalicji Obywatelskiej przegłosowali w czwartek uchwałę o wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu w lipcu 2024 roku. Wcześniej odbyła się burzliwa, kilkugodzinna dyskusja na ten temat. Przeciwnicy strefy okrzykami i gwizdkami zagłuszali obrady. Wcześniej przyjęto poprawkę ograniczającą zasięg obowiązywania przepisu do centrum miasta.

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Aktualizacja:
Autor:
dg/PKoz/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ostatni raz średni poziom dwutlenku węgla w atmosferze był równy jego obecnym wartościom 14-16 milionów lat temu - oceniają autorzy pracy opublikowanej w piątek w czasopiśmie naukowym "Science". Badacze przestrzegają przed dalszym zwiększaniem emisji gazów cieplarnianych. 

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Autor:
jdw
Źródło:
Live Science, Science

Linia łącząca na mapie punkty o takim samym stopniu zasolenia wody to izo-: elżbieta, agnieszka, barbara czy halina? Na to pytanie za pięć tysięcy złotych odpowiadała pani Katarzyna Frużyńska z Krakowa.

Linia łącząca na mapie punkty o takim samym stopniu zasolenia wody to izo-...?

Linia łącząca na mapie punkty o takim samym stopniu zasolenia wody to izo-...?

Autor:
wm//mm
Źródło:
"Milionerzy" TVN

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl