TVN24 | Polska

Jest decyzja kolegium IPN w sprawie nowego prezesa

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kab
Źródło:
PAP, TVN24
Kontrowersyjni kandydaci na nowego szefa IPNTVN24
wideo 2/4
TVN24Kontrowersyjni kandydaci na nowego szefa IPN

Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej rekomenduje doktora Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa IPN - poinformował przewodniczący kolegium Instytutu profesor Wojciech Polak. We wtorek odbyło się wysłuchanie wszystkich kandydatów.

Kadencja obecnego szefa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka kończy się w lipcu. W związku z tym pojawiła się konieczność wyboru nowego prezesa Instytutu. Szarek zrezygnował z ponownego ubiegania się o stanowisko.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

We wtorek odbyło się przesłuchanie kandydatów przez kolegium IPN. Po południu przewodniczący tego gremium profesor Wojciech Polak przekazał, że po "wysłuchaniu kandydatów, po zadaniu im pytań i po długich obradach Kolegium Instytutu uznało, że najlepszym kandydatem jest doktor Karol Nawrocki, który obecnie pełni funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".

CZYTAJ WIĘCEJ: "Ideologicznie, politycznie i towarzysko związani z jedną partią". Kandydaci na szefa IPN

"Jawi się jako świetny menadżer"

Jak zaznaczył, członkowie kolegium uznali, że Nawrocki spełnił wszelkie przesłanki merytoryczne. - Przez długie lata pracował w Instytucie Pamięci Narodowej i zna jego specyfikę. Zauważa potrzebę podtrzymania dynamiki działania instytucji przy jednoczesnym uporządkowaniu jej struktury. Jawi się jako świetny menadżer. Widzi potrzebę skoordynowania współpracy pomiędzy IPN a kancelarią prezydenta, kancelarią premiera, MSZ, MON, Ministerstwem Kultury. Jako historyk, badacz ma znaczący dorobek naukowy. Decyzję w tej sprawie Kolegium podjęło jednomyślnie - dodał.

O funkcję ubiegali się również: dr Adam Buława, dr Marek Chrzanowski, dr Jacek Wiatrowski, dr Paweł Zyzak.

Prezes IPN ma spełnić szereg wymagań

Zgodnie z ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej prezesa powołuje Sejm za zgodą Senatu, na wniosek kolegium, które zgłasza kandydata spoza swojego grona. Szef IPN musi między innymi wyróżniać się wysokimi walorami moralnymi, nie może należeć do partii politycznej ani nie może łączyć funkcji z mandatem posła lub senatora.

Kim jest Karol Nawrocki?

Dr Karol Nawrocki jest absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Tytuł doktora nauk humanistycznych otrzymał w 2013 roku. Od stycznia 2009 roku jest pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej. W latach 2014-2017 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk, koordynując prace naukowo-edukacyjne. Od kwietnia 2017 roku jest dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Nawrocki jest też członkiem Rady Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP.

Jest autorem i redaktorem kilku książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu najnowszej historii Polski.

Autor:akr/kab

Źródło: PAP, TVN24