Wielkie Emigracje, czyli misja wypełniona

Źródło:
TVN24 BiS
tvn24

Przed dokładnie trzydziestu laty, w Sali Balowej na Zamku Królewskim w Warszawie, skończyła się historia Wielkich Polskich Emigracji. Miejmy nadzieję, że ta historia skończyła się na dobre, że nastąpił prawdziwy koniec historii. Emigracja przez duże "E" jest jednym z najważniejszych polskich doświadczeń od ponad 200 lat. Zawsze jest nieodłącznie związana z jakąś kolejną katastrofą i tragedią w polskich dziejach. Inaczej niż emigracja przez małe "e", która także nam towarzyszy zawsze, ale która zasadniczo nie ma podtekstu politycznego, a jest przejawem naturalnego dążenia ludzkiego do lepszego życia, zarobku, lepszej realizacji swoich planów czy zdobycia lepszej edukacji. Oczywiście, nierzadko losy ludzkie są różne i skomplikowane, i dlatego "Emigracja" często jest połączona z "emigracją" albo odwrotnie.  

22 grudnia 1990 roku nowo wybrany w wolnych wyborach prezydent Lech Wałęsa przyjął z rąk Ryszarda Kaczorowskiego, dotychczasowego prezydenta RP na uchodźstwie (to takie piękne, ale i smutne polskie słowo), insygnia II Rzeczpospolitej, w tym sztandar, pieczęć, Order Orła Białego i egzemplarz Konstytucji z 1935 roku. Nowa Polska, powstała po pokojowej zmianie w 1989 roku, podała rękę II Rzeczpospolitej. Wałęsa podziękował całej Emigracji politycznej za wypełnienie misji, którą możemy rozumieć jako trwanie na przekór najbardziej niesprzyjającym okolicznościom w przekonaniu, że Polska może kiedyś jako wolne, niezależne państwo dołączyć do grona wolnych narodów świata. Przywódcy polskiej emigracji politycznej w Londynie, gdzie rezydował formalnie nieuznawany przez świat rząd polski i polski prezydent, zgodzili się przekazać symbole II RP wybranemu w nieskrępowanych i wolnych wyborach prezydentowi Polski. Ten wybór nastąpił 30 lat temu, w grudniu 1990 roku, gdy w takich właśnie wyborach zwyciężył Lech Wałęsa.

SŁUCHAJ PODCASTU "HORYZONT STAWISKIEGO"

Na chwilę spróbujmy sobie wyobrazić, jaką drogę musieli przejść ludzie, którzy tworzyli Emigrację po 1944 roku, czyli po klęsce Powstania Warszawskiego, uznawanego za koniec II Rzeczpospolitej. Dominacja sowiecka nad Polską wydawała się utrwalona na dekady, wydawała się być nieodwracalna. Połowa polskiego terytorium z Wilnem, Lwowem czy Grodnem została oddana w ręce Związku Sowieckiego. Zachodni alianci, u boku których Polacy walczyli z Niemcami nieprzerwanie od 1939 roku, uznali fakty dokonane i pogodzili się z panowaniem Moskwy nad Polską, Czechosłowacją, Węgrami czy innymi krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Jednym z najbardziej gorzkich doświadczeń zaraz po wojnie, z jaką spotkała się polska Emigracja, była wielka parada zwycięstwa w Londynie, w której nie wzięli udziału żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Polacy, którzy zostali po wojnie w Anglii, często wspominają, że mimo ich wysiłku wojennego nie byli mile widziani na Wyspach. Mówiono im: wojna się skończyła, Polacy, wracajcie więc do siebie, nie macie czego tu szukać. Tłumaczenie Brytyjczykom, że nie mogą wrócić do Polski z powodów politycznych, nie znajdowało uznania. To gorzkie doświadczenie, wręcz uraz, tkwiły u Polaków na Wyspach przez całe dekady.

W najczarniejszą noc, w czasach pojałtańskich, w epoce triumfującego stalinizmu, wielu wybitnych Polaków nie straciło nadziei. Instytucje emigracyjne podejmują starania o zachowanie niezależnej polskiej kultury i życia politycznego. Pielęgnowana jest tradycja historyczna, trwa prawdziwa walka o uznanie wkładu Polaków w pokonanie III Rzeszy czy o prawdę o katyńskiej zbrodni. Z czasem efekty tej niezwykłej emigracyjnej pracy, z Paryża, Londynu, Monachium czy Nowego Jorku, przenikają do Polski. W 1952 roku, gdy powstaje Radio Wolna Europa, jego pierwszy dyrektor, człowiek legenda Jan Nowak-Jeziorański, ogłasza na falach radia, że jutrzenka swobody dotrze kiedyś do Polski, w tym czasie włączonej do stalinowskiego imperium.

Z biegiem lat najważniejsze osobistości polskiej Emigracji, z Jeziorańskim czy Jerzym Giedroyciem, zdają sobie sprawę, że losy Polski zdecydują się w Polsce. Że Emigracja może być kluczowym wsparciem, może być inspiracją, ale bez zmian w samej Polsce odejście od komunizmu nie będzie możliwe. Dlatego tak pilnie śledzą to wszystko, co dzieje się w PRL i krajach bloku sowieckiego. Emigracja pilnie śledzi i próbuje oddziaływać na kraj w krytycznych momentach, np. w 1956 roku czy 1981 roku. Kiedy nadchodzi cudowny rok 1989, Emigracja włącza się w polskie zmiany. Sam Nowak-Jeziorański przyjeżdża do Warszawy już w sierpniu 1989 roku, zaraz po powstaniu rządu Tadeusza Mazowieckiego. Potem osiedli się w stolicy na stałe. Do kraju wracają różne osobistości Emigracji, tej powojennej, czy choćby tej z lat 80., gdy tysiące ludzi wyemigrowały po wprowadzeniu stanu wojennego. Do odradzającej się Polski z Zachodu wracają między innymi córki Józefa Piłsudskiego. Na stałe w Polsce osiedla się Czesław Miłosz, noblista, po latach wróci Sławomir Mrożek. Do kraju przyjeżdża Jan Karski, ale już nie na stałe. Jerzy Giedroyc do Polski nie wróci, ale z Francji żywo i często dosadnie komentuje zmiany polityczne i społeczne. Ze względu na wiek do Polski nie wróci ze Szkocji generał Stanisław Maczek. Natomiast odrodzona III Rzeczpospolita po 1989 roku wielu osobistościom polskiej Emigracji odda pamięć i przyzna najważniejsze polskie odznaczenia.

Wielkie Polskie Emigracje kończą się w sposób szczęśliwy, Polska odzyskuje wolność i nie ma zapotrzebowania na polityczną działalność na uchodźstwie. Niedługo w kolejny symboliczny sposób dobiegnie końca historia tego szczególnego doświadczenia polskiego: władze miasta Rapperswil w Szwajcarii zamkną polskie muzeum na tamtejszym zamku, które powstało z inicjatywy emigrantów po Powstaniu Styczniowym.

Przypominając rocznicę zjednoczenia współczesnej Polski z Emigracją w grudniu 1990 roku, pamiętajmy o doświadczeniu setek tysięcy Emigrantów. Także o każdym z nich z osobna. Ich indywidualne losy obfitują w wiele upokorzeń, goryczy, samotności, biedy, dojmującego poczucia tęsknoty, utraty kontaktu z bliskimi czy utraty stron ojczystych. O wielu z nich przez całe dziesięciolecia nad Wisłą nie wolno było mówić wcale albo nie można było mówić dobrze. Wielu propaganda PRL wyszydzała i opluwała. Są i tacy, którzy odnieśli na obczyźnie wielki osobisty sukces, przypominając nawet na krótko światu o losie Polski po II wojnie.

Bez pamięci o Emigracji i emigracji nie zrozumiemy polskiego doświadczenia ostatnich 200 lat. Pozostaje mieć nadzieję, że łatwiej też zrozumiemy współczesne doświadczenia innych narodów, które są w podobnej sytuacji, jak my do 1989 roku. Nie trzeba szukać daleko. Wystarczy spojrzeć na Białoruś czy Rosję.

Autorka/Autor:Jacek Stawiski

Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po debacie między Joe Bidenem i Donaldem Trumpem w Partii Demokratycznej wybuchła panika - komentują amerykańskie media. Jak donoszą, działacze partii rozważają, czy nie zwrócić się do prezydenta o wycofanie z wyścigu wyborczego. - To nie była najlepsza noc Joe Bidena - wtórował tym głosom korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona.

"Głęboka panika" w Partii Demokratycznej po debacie Biden-Trump. "Może przyszedł czas, by wywrócić stolik"

"Głęboka panika" w Partii Demokratycznej po debacie Biden-Trump. "Może przyszedł czas, by wywrócić stolik"

Źródło:
PAP, TVN24

Wojna na Ukrainie i pozycja Ameryki w świecie były głównymi tematami pierwszej debaty kandydatów na prezydenta USA Joe Bidena i Donalda Trumpa w Atlancie. - Gdybyśmy mieli prawdziwego prezydenta, takiego, którego Putin by szanował, to nigdy nie najechałby na Ukrainę - powiedział Trump. Dodał, że Biden "zaprowadzi nas do III wojny światowej". - Chcesz wojny? To po prostu pozwól Putinowi wziąć Kijów, a potem zobacz, co się stanie w Polsce, na Węgrzech i wszystkich innych miejscach wzdłuż granicy. Wtedy będziemy mieć wojnę - odparł Joe Biden.

Debata Trump-Biden. "Chcesz wojny? To pozwól Putinowi wziąć Kijów, a potem zobacz, co się stanie w Polsce"

Debata Trump-Biden. "Chcesz wojny? To pozwól Putinowi wziąć Kijów, a potem zobacz, co się stanie w Polsce"

Źródło:
PAP, TVN24

Joe Biden i Donald Trump zmierzyli się w pierwszej debacie przed jesiennymi wyborami prezydenckimi. Obecny i były gospodarz Białego Domu odpowiadali na pytania dotyczące między innymi gospodarki, aborcji i spraw międzynarodowych, w tym rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Trump powiedział, że warunki Putina dotyczące zakończenia wojny są nie do zaakceptowania, stwierdził jednocześnie, że doprowadzi do zakończenia konfliktu przed objęciem prezydentury. - Jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, pomyślmy, co stanie się z Polską, z Białorusią, z państwami NATO - mówił z kolei Biden.

Debata prezydencka w USA. Biden o "moralności bezpańskiego kota", Trump: nie zrobiłem nic złego

Debata prezydencka w USA. Biden o "moralności bezpańskiego kota", Trump: nie zrobiłem nic złego

Źródło:
TVN24, PAP

67 procent oglądających debatę prezydencką w USA uznało, że wygrał ją Donald Trump, tylko 33 procent wskazało Joe Bidena - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie CNN.

Sondaż: większość wyborców twierdzi, że debatę wygrał Trump

Sondaż: większość wyborców twierdzi, że debatę wygrał Trump

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla całego kraju. W większości regionów obowiązują alarmy drugiego stopnia przed burzami, którym lokalnie mogą towarzyszyć porywy wiatru do 100 km/h oraz opady gradu. Niemal w całej Polsce wciąż w mocy są ostrzeżenia przed wysoką temperaturą.

Wiatr w burzach wiejący z prędkością nawet do 100 km/h. Pomarańczowe ostrzeżenia w całej Polsce

Wiatr w burzach wiejący z prędkością nawet do 100 km/h. Pomarańczowe ostrzeżenia w całej Polsce

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś, czyli na piątek 28.06. W całym kraju dzień zapowiada się burzowo, a miejscami mogą pojawić się opady gradu. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne. Na termometrach zobaczymy od 28 do 33 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 28.06. Burze przejdą nad całym krajem, do 33 stopni na termometrach

Pogoda na dziś - piątek 28.06. Burze przejdą nad całym krajem, do 33 stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w czwartek przez Polskę. Strażacy przeprowadzili ponad tysiąc interwencji związanych ze gwałtowną pogodą. W powiecie polkowickim (Dolnośląskie) drzewo przewróciło się na samochód, jedna osoba została lekko ranna. Zalane zostały ulice w wielu miastach, w tym Łodzi czy Kaliszu.

Ponad tysiąc interwencji po czwartkowych nawałnicach, jedna osoba lekko ranna

Ponad tysiąc interwencji po czwartkowych nawałnicach, jedna osoba lekko ranna

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24, PAP

Wawer i Białołęka. W tych dwóch dzielnicach mieszkańcy najczęściej nie są podłączeni do miejskiej kanalizacji, co skazuje ich na posiadanie szamb. Ale są tysiące adresów, gdzie istnieje możliwość wpięcia się do miejskiego systemu odprowadzania ścieków. Dlaczego właściciele nieruchomości z tego nie korzystają?

Wolą mieć szambo niż kanalizację. 18 tysięcy niepodłączonych nieruchomości

Wolą mieć szambo niż kanalizację. 18 tysięcy niepodłączonych nieruchomości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Stanach Zjednoczonych odbyła się debata Joe Bidena z Donaldem Trumpem. Przywódcy państw Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie obsadzenia kluczowych unijnych stanowisk. Sejmowa komisja podjęła decyzję w sprawie immunitetu Michała Wosia, poznaliśmy treść wniosku o uchylenie immunitetu Mariusza Błaszczaka. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 28 czerwca.

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek

Źródło:
TVN24

Przywódcy państw Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie obsadzenia kluczowych unijnych stanowisk. Ursula von der Leyen pozostanie przewodniczącą Komisji Europejskiej, Antonio Costa zostanie szefem Rady Europejskiej, a Kaja Kallas - szefową unijnej dyplomacji. "Jestem usatysfakcjonowany, że wspólnie z innymi europejskimi liderami wybraliśmy odpowiednich ludzi na stanowiska" - oświadczył premier Donald Tusk.

Jest porozumienie w sprawie kluczowych unijnych stanowisk. Tusk: wybraliśmy odpowiednich ludzi

Jest porozumienie w sprawie kluczowych unijnych stanowisk. Tusk: wybraliśmy odpowiednich ludzi

Źródło:
TVN24, PAP

Były premier Portugalii, który został właśnie wybrany na szefa Rady Europejskiej Antonio Costa został okradziony w centrum Lizbony. Według policyjnego raportu Costa zorientował się, że nie ma telefonu, dopiero godzinę po kradzieży.

Nowy szef Rady Europejskiej został okradziony w centrum Lizbony

Nowy szef Rady Europejskiej został okradziony w centrum Lizbony

Źródło:
PAP

Nietypowa kolizja na warszawskim Lotnisku Chopina. Pomost pasażerski uszkodził holowanego dreamlinera, który miał lecieć do Tokio. Zdarzenie potwierdził rzecznik Polskich Linii Lotniczych LOT.

Kolizja dreamlinera z pomostem pasażerskim na lotnisku

Kolizja dreamlinera z pomostem pasażerskim na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ludzie tutaj psychicznie zostali zniszczeni. Wszystko, co znali jako coś rzeczywistego, czyli miłość, życie, śmiech, to wszystko zostało im odebrane. Stracili tak dużo, domy, firmy, możliwości edukacyjne, członków rodzin, przyjaciół - mówiła w rozmowie z reporterką TVN24 Miłką Fijałkowską Arwa Damon, była korespondentka stacji CNN, obecnie dyrektorka organizacji pomocowej INARA. - Jest to absolutnie porażające - przyznała.

Arwa Damon o sytuacji w Strefie Gazy. "Ludzie tutaj psychicznie zostali zniszczeni"

Arwa Damon o sytuacji w Strefie Gazy. "Ludzie tutaj psychicznie zostali zniszczeni"

Źródło:
TVN24

856 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Rosjanie starają się przejąć kontrolę nad strategicznie ważnym punktem ukraińskim Czasiw Jar, ścierając go z powierzchni ziemi z użyciem ciężkich wyrzutni rakiet termobarycznych Sołncepiok – powiadomiły wojska lądowe Ukrainy. "New York Times" podał, że w maju w walkach na Ukrainie ginęło lub zostawało rannych ponad tysiąc Rosjan dziennie. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Co się wydarzyło w Ukrainie

Co się wydarzyło w Ukrainie

Źródło:
PAP

W pobliżu miejscowości Nove Zamky na południu Słowacji doszło w czwartek do zderzenia pociągu z autobusem. Słowackie służby przekazały, że zginęło sześć osób, są też ranni.

Pociąg jechał z Pragi do Budapesztu. Zderzył się z autobusem

Pociąg jechał z Pragi do Budapesztu. Zderzył się z autobusem

Źródło:
PAP, iDNES

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski poinformował, że ksiądz Marcin Iżycki został zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora Caritas Polska. Nie podano jednak żadnych szczegółow i powodów. Są tylko informacje nieoficjalne - może chodzić o mobbing i nieprawidłowości finansowe.

Dyrektor Caritas Polska zawieszony. Pracownica: bałyśmy się kroków dyrektora na korytarzu

Dyrektor Caritas Polska zawieszony. Pracownica: bałyśmy się kroków dyrektora na korytarzu

Źródło:
Fakty TVN

- Romanowskiemu można zarzucić jedno - tylko pytanie, czy to jest zarzut - wspierał wyborców w swoim okręgu wyborczym, korzystając z funduszy publicznych, którymi dysponował - powiedział były minister aktywów państwowych Jacek Sasin (PiS). Sasin mówił też, że widzi "żadnego powodu", aby zagłosować za uchyleniem immunitetu Michała Wosia. Komentował też współpracę Pauliny Matysiak z partii Razem z Marcinem Horałą. - Cieszy mnie ta inicjatywa, bo ona pokazuje, że może być trochę normalności w polityce - mówił.

Posłanka Razem i poseł PiS. Jacka Sasina "cieszy ta inicjatywa"

Posłanka Razem i poseł PiS. Jacka Sasina "cieszy ta inicjatywa"

Źródło:
TVN24

Komisja sejmowa opowiedziała się za uchyleniem immunitetu posła PiS Michała Wosia. - Prokuratura nie wykazała znamion czynu zabronionego ani działania w celu osiągnięcia przeze mnie korzyści. Dlatego jeszcze raz udzieliłbym dofinansowania dla CBA, żeby kryminaliści mogli być ścigani przez państwo polskie - mówił w czwartek w Sejmie były wiceminister sprawiedliwości. Posłowie wysłuchali także sprawozdań komisji w sprawie wniosków o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za wykroczenie posłanki Anity Kucharskiej-Dziedzic (Lewica) oraz wniosku za wykroczenie posła Grzegorza Gaży (PiS).

Ważą się losy immunitetu. Woś: z dumą zrobiłbym to jeszcze raz

Ważą się losy immunitetu. Woś: z dumą zrobiłbym to jeszcze raz

Źródło:
PAP

- Nie ma zgody, by podejmować polityczne inicjatywy z PiS-em - oznajmiła w "Faktach po Faktach" Anna Maria Żukowska, przewodnicząca klubu parlamentarnego Lewicy, która złożyła wniosek o zawieszeniu posłanki partii Razem Pauliny Matysiak. Była to reakcja na zainaugurowanie przez Matysiak ruchu społecznego "Tak dla rozwoju" we współpracy z posłem Prawa i Sprawiedliwości, byłym wiceministrem Marcinem Horałą.

"Nie ma żadnej możliwości współpracy Lewicy z PiS-em. Nie ma i nie będzie"

"Nie ma żadnej możliwości współpracy Lewicy z PiS-em. Nie ma i nie będzie"

Źródło:
TVN24, PAP

W Wielkiej Brytanii trwa epidemia bakterii E.coli. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) poinformowała o zgonie jednej osoby. 122 osoby zostały hospitalizowane. Źródłem epidemii są liście sałaty w niektórych paczkowanych kanapkach.

Chorują po zjedzeniu kanapek z sałatą. Jedna osoba nie żyje

Chorują po zjedzeniu kanapek z sałatą. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
PAP

Zderzenie dwóch samochodów na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Lindleya. Stołeczne pogotowie przekazało, że rannych zostało osiem osób, w tym jedna ciężko. Strażacy przekazali z kolei, że jeden z samochodów uderzył w czworonoga, który stał na przejściu dla pieszych ze swoim opiekunem. Pies nie przeżył.

Osiem osób poszkodowanych, pod kołami auta zginął pies. Poważny wypadek w centrum

Osiem osób poszkodowanych, pod kołami auta zginął pies. Poważny wypadek w centrum

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Prezydent Władimir Putin wezwał do wzmocnienia ochrony marynarki wojennej przed rakietami dalekiego zasięgu po tym, jak Ukraina zniszczyła kolejny okręt rakietowy w Sewastopolu - pisze angielskojęzyczny portal Kyiv Post. Przypomina, że po serii ataków sił ukraińskich Moskwa została zmuszona do przerzucenia swojej floty na kontynentalną część Rosji.

Rosyjska flota "zmuszona do zmiany taktyki"

Rosyjska flota "zmuszona do zmiany taktyki"

Źródło:
Kyiv Post, The Moscow Times

Prokuratura Krajowa poinformowała o ostatnich działaniach w ramach śledztwa w sprawie pożaru hali targowej przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Dokonano już oględzin budynku biurowego. Na teren hali śledczy wejdą dopiero po przeprowadzeniu koniecznych prac rozbiórkowych.

Nowe informacje prokuratury w sprawie śledztwa po pożarze hali przy Marywilskiej 44

Nowe informacje prokuratury w sprawie śledztwa po pożarze hali przy Marywilskiej 44

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Paris Hilton wezwała w amerykańskim Kongresie do zwiększenia nadzoru nad programami opieki nad młodzieżą. Celebrytka i dziedziczka hotelarskiej fortuny opowiedziała o przemocy, której sama miała doświadczyć, gdy w przeszłości trafiła do placówki dla młodzieży z problemami. - Siłą karmiono mnie lekami i byłam wykorzystywana seksualnie przez personel - mówiła.

Paris Hilton: byłam wykorzystywana seksualnie, siłą karmiono mnie lekami

Paris Hilton: byłam wykorzystywana seksualnie, siłą karmiono mnie lekami

Źródło:
Reuters, USA Today

Produkty w postaci żelków grzybowych zostały wycofane ze sprzedaży po tym, jak kilka osób w Australii trafiło do szpitala z objawami takimi, jak "niepokojące halucynacje" i "uporczywe wymioty". Na początku czerwca znaleziono nastolatka "w stanie nieprzytomnym". Jak się okazało, młody mężczyzna również zjadł "parę żelków". Eksperci "zdecydowanie zalecają, aby ludzie ich nie spożywali". Producent apeluje, by klienci nawet nie otwierali opakowań.

"Niepokojące halucynacje", "uporczywe wymioty". Kilka osób w szpitalu po zjedzeniu żelków

"Niepokojące halucynacje", "uporczywe wymioty". Kilka osób w szpitalu po zjedzeniu żelków

Źródło:
BBC

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozpoczęła zakupy sprzętu dla oddziałów pulmonologicznych za środki zebrane podczas 32. Finału. To ponad 280 milionów złotych. O tym, co dokładnie trafi do polskich szpitali, mówił w czwartek podczas konferencji prasowej Jerzy Owsiak.

Urządzenia "innowacyjne na skalę światową". Co WOŚP kupi za środki zebrane podczas 32. Finału 

Urządzenia "innowacyjne na skalę światową". Co WOŚP kupi za środki zebrane podczas 32. Finału 

Źródło:
tvn24.pl

1 lipca wchodzi w życie obowiązek przytwierdzania zakrętek do butelek - poinformowała wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Podkreśliła też, że pozostawienie nakrętek przy butelkach jest "najbardziej ekologicznym rozwiązaniem".

Od 1 lipca nowy obowiązek. Ministerstwo przypomina

Od 1 lipca nowy obowiązek. Ministerstwo przypomina

Źródło:
PAP

W miejscowości Bielawa niedaleko Piaseczna pilot dromadera lądował awaryjnie w polu. Maszyna przewróciła się do góry kołami. Poszkodowanego do szpitala zabrał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Służby potwierdziły, że samolot brał wcześniej udział w akcji gaśniczej pięciu hektarów łąk i młodnika.

Awaryjne lądowanie w polu, samolot gaśniczy koziołkował. Pilot w szpitalu

Awaryjne lądowanie w polu, samolot gaśniczy koziołkował. Pilot w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do treści uzasadnienia wniosku o uchylenie immunitetu Mariuszowi Błaszczakowi dotarła reporterka TVN24 Agata Adamek. Jak mówiła, zarzuca się w nim Błaszczakowi, że w wyniku jego działań generał Tomasz Piotrowski "czuje się poniżony" i że "zostało utracone zaufanie do niego". W uzasadnieniu wniosku mowa też o tym - wskazywała dziennikarka - że były szef MON za pośrednictwem swojego współpracownika "zażądał wygłoszenia przez generała takiego komunikatu, który zdaniem generała naruszał tajemnicę państwową".

Wiemy, co jest we wniosku o uchylenie immunitetu Mariusza Błaszczaka

Wiemy, co jest we wniosku o uchylenie immunitetu Mariusza Błaszczaka

Źródło:
TVN24

Uznany kardiochirurg prof. Michał Zembala, poinformował o śmierci swojego 24-letniego syna, który niedawno przegrał walkę z uzależnieniem. Na wyznanie zdobył się z powodu Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii.

Profesor wspomina zmarłego syna. Poruszający wpis o przegranej walce z nałogiem

Profesor wspomina zmarłego syna. Poruszający wpis o przegranej walce z nałogiem

Źródło:
TVN24

- Można odnieść wrażenie, że wy tak naprawdę nie chcecie, żeby była wybudowana nowa infrastruktura transportowa - powiedział podczas sejmowej debaty pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek. Poseł PiS Marcin Horała, który niegdyś pełnił to stanowisko, pytał między innymi o sens rozbudowy Lotniska Chopina oraz o inwestycje kolejowe. Stwierdził, że plany nowej koalicji rządzącej na infrastrukturalne projekty to "kiepski kabaret".

"Panie ministrze Horała, pana czas się skończył"

"Panie ministrze Horała, pana czas się skończył"

Źródło:
TVN24
"Kto prowadził to postępowanie? Kto na sali sądowej rozdawał karty?"

"Kto prowadził to postępowanie? Kto na sali sądowej rozdawał karty?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Miastem, w którym żyje się najlepiej, uznany został Wiedeń. Austriacka stolica po raz trzeci z rzędu zajęła pierwsze miejsce w rankingu Economist Intelligence Unit. W tegorocznym zestawieniu na podium znalazły się jeszcze dwa inne miasta z Europy: Kopenhaga i Zurych.

Najlepsze miasta do życia. Zwycięzca po raz trzeci z Europy Środkowej

Najlepsze miasta do życia. Zwycięzca po raz trzeci z Europy Środkowej

Źródło:
CNN, EIU, Forbes, tvn24.pl

- Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość był całkowicie niewykonalny. My go urealniliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw CPK.

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Źródło:
TVN24

Robert J. został skazany na dożywocie za zabójstwo studentki popełnione pod koniec lat 90. Teraz miał zakończyć się proces apelacyjny w tej sprawie. Sędzia jednak przerwał wysłuchiwanie mów końcowych i postanowił wznowić przewód sądowy.

Powraca sprawa "Skóry". Mowy końcowe przerwane, proces wznowiony

Powraca sprawa "Skóry". Mowy końcowe przerwane, proces wznowiony

Źródło:
PAP
"Kupa ludzi poginęła". Poszedłem z drwalami do lasu

"Kupa ludzi poginęła". Poszedłem z drwalami do lasu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Grupa czołowych wydawców na polskim rynku zaapelowała do parlamentarzystów. "Apelujemy o uwzględnienie w projekcie wdrożenia dyrektywy zapisów, które umożliwią polskim wydawcom dalsze działanie w Polsce i konkurowanie na równych zasadach z gigantami technologicznymi" - piszą przedstawiciele wydawców.

"Projekt niekorzystny dla polskich mediów". Apel do posłów i senatorów

"Projekt niekorzystny dla polskich mediów". Apel do posłów i senatorów

Źródło:
PAP

Polska nie spełnia obecnie żadnego warunku wejścia do strefy euro - wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej. Unijnych kryteriów nie spełnia również pięć innych państw członkowskich, które nadal nie przyjęły wspólnej waluty.

Bruksela zabrała głos w sprawie euro w Polsce

Bruksela zabrała głos w sprawie euro w Polsce

Źródło:
PAP