Kolejne statki ze zbożem wypływają z ukraińskich portów

W ramach porozumienia wynegocjowanego przez Turcję z blokowanych przez rosyjskiego okupanta ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło około 670 tysięcy ton zboża. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podkreślił, że pozyskanie większej ilości żywności i nawozów z obu krajów ma kluczowe znaczenie dla dalszego uspokojenia rynków.

Już 27 statków z 670 tys. ton produkcji rolnej wyszło z ukraińskich portów w ciągu 20 dni działania korytarza zbożowego na Morzu Czarnym - poinformowało w sobotę ukraińskie ministerstwo infrastruktury na Facebooku. Resort podał, że w tym czasie wpłynęło do ukraińskich portów w celu załadunku 18 statków, a rozpatrywanych jest około 40 kolejnych wniosków o wejście do portu.

Ukraina należy do największych eksporterów zbóż na świecie. Korytarz zbożowy utworzono w ramach wynegocjowanego w lipcu przez Turcję i ONZ porozumienia pomiędzy Kijowem a Moskwą, która od początku inwazji na Ukrainę w lutym blokowała ukraiński eksport morski.

"Pozyskanie większej ilości żywności z Ukrainy i Rosji ma kluczowe znaczenie"

Jak informuje Reuters, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres podczas swojej wizyty w Turcji powiedział, że ONZ współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską w celu przezwyciężenia przeszkód w dotarciu żywności i nawozów na rynki światowe. Powiedział, że zgodnie z porozumieniem w sprawie wznowienia ukraińskiego eksportu eksportowano już ponad 650 tysięcy ton zboża i innej żywności. - Drugą częścią tego pakietu [porozumień - przyp. red.] jest nieograniczony dostęp do światowych rynków rosyjskiej żywności i nawozów, które nie podlegają sankcjom - powiedział Guterres w Stambule, gdzie odwiedził centrum koordynacyjne nadzorujące eksport.

Stwierdził, że kraje, które nałożyły sankcje na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę, uzasadniają, że te ograniczenia nie mają zastosowania do żywności i nawozów, ale mimo wszystko wywarły one "chłodzący efekt" na eksport.

- Istnieje pewna liczba przeszkód i trudności, które należy przezwyciężyć w związku z żeglugą, ubezpieczeniem i finansami - powiedział Guterres na konferencji prasowej, w której uczestniczył również turecki minister obrony Hulusi Akara. Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreślił, że ONZ współpracuje z Waszyngtonem i Unią Europejską, aby usunąć te przeszkody. - Pozyskanie większej ilości żywności i nawozów z Ukrainy i Rosji ma kluczowe znaczenie dla dalszego uspokojenia rynków towarowych i niższych cen dla konsumentów - dodał.

Rosja i Ukraina odpowiadały za około jedną trzecią światowego eksportu pszenicy przed rosyjską inwazją 24 lutego, którą Moskwa nazywa specjalną operacją wojskową. Rosja jest także znaczącym eksporterem nawozów.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: