Polski samolot patrolowy stracił wysokość po spotkaniu z rosyjskim myśliwcem nad Morzem Czarnym, Raków Częstochowa został piłkarskim mistrzem kraju, a polscy biegacze odegrali główne role w ogólnoświatowym biegu Wings for Life. Przedstawiamy sześć najważniejszych wydarzeń, które powinniśmy wiedzieć 8 maja.
1. Polski samolot patrolowy stracił wysokość po spotkaniu z rosyjskim myśliwcem nad Morzem Czarnym
Samolot polskiej Straży Granicznej w piątek "został przechwycony" przez rosyjski myśliwiec Su-35 nad Morzem Czarnym - poinformowało rumuńskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Dodało, że "manewry rosyjskiego myśliwca były agresywne i niebezpieczne" i spowodowały poważne trudności w sterowaniu polskim samolotem, który stracił wysokość.
ZOBACZ TAKŻE: Polski samolot patrolowy stracił wysokość po spotkaniu z rosyjskim myśliwcem nad Morzem Czarnym >>>
Rzeczniczka Straży Granicznej przekazała, że rosyjski samolot "wykonał przelot tuż przed samym dziobem samolotu Straży Granicznej, przecinając tor jego lotu w niebezpieczniej odległości". Polscy piloci bezpiecznie wylądowali na lotnisku pod Konstancą.
2. Pogoń pozbawiła Legię marzeń. Raków Częstochowa mistrzem Polski
W ostatnim niedzielnym meczu 31. kolejki PKO BP Ekstraklasy piłkarze Pogoni Szczecin pokonali u siebie Legię Warszawa 2:1. Ten wynik sprawił, że na trzy kolejki przed końcem rozgrywek pewni pierwszego tytułu w historii są gracze Rakowa Częstochowa.
Niedziela mogła być dla Rakowa niezwykle szczęśliwa już kilka godzin wcześniej. Podopieczni trenera Marka Papszuna nie wykorzystali jednak okazji, by samemu przypieczętować tytuł, ponieważ niespodziewanie przegrali w Kielcach z broniącą się przed spadkiem Koroną 0:1.
W poprzednich dwóch sezonach Raków zajmował drugie miejsce w ligowej tabeli i dwukrotnie wywalczył Puchar Polski. W tegorocznym finale PP, rozegranym 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie, częstochowianie przegrali z Legią po rzutach karnych.
3. Zwycięstwo i drugie miejsce. Znakomity występ Polaków w Wings for Life
W niedzielę odbył się Wings for Life 2023. Charytatywny bieg, z którego środki zostaną przeznaczone na rozwój badań nad uszkodzonym rdzeniem kręgowym, wygrał Japończyk Jo Fukuda. Drugie miejsce wśród mężczyzn zajął Dariusz Nożyński, a najlepsza na świecie wśród kobiet była Kasia Szkoda.
Ogólnoświatowy bieg Wings for Life ma wyjątkowe zasady. Pół godziny po rozpoczęciu biegu za uczestnikami wyrusza tzw. samochód pościgowy będący "ruchomą linią mety". Biegacze, którzy zostaną wyprzedzeni przez ten pojazd, kończą rywalizację.
Ostatecznie Fukuda pokonał dystans 69 kilometrów, o 700 metrów dłuższy od Nożyńskiego. Z kolei Szkoda została dogoniona po przebiegnięciu 55 kilometrów.
4. Atak dronów na Krymie. Eksplozje na okupowanych terenach
Na Krymie w nocy z soboty na niedzielę doszło do serii eksplozji. Słyszano je w Sewastopolu, w jego okolicy oraz w miejscowości Saki. W sobotę wieczorem alarmy lotnicze ogłoszono w większości obwodów południowo-wschodniej oraz centralnej Ukrainy.
Jak poinformował portal ZN,UA eksplozje słyszano w Sewastopolu, na Przylądku Fiolent na południe od tego miasta, w okolicy Sewastopola oraz w Saki. Według ukraińskiego portalu Baza co najmniej jeden ukraiński dron został zestrzelony nad Sewastopolem przez rosyjską obronę powietrzną, a jego szczątki przeleciały 70 metrów w rejonie przylądka Fiolent.
5. Premier Słowacji rezygnuje. Ma powstać rząd fachowców
Premier Słowacji Eduard Heger zwrócił się do prezydent Zuzany Czaputovej o zwolnienie go z pełnienia urzędu. Ta przekazała, że w związku z tym w kraju powstanie rząd fachowców, na czele którego ma stanąć obecny wiceprezes Narodowego Banku Słowacji Ludovit Odor. Mianowanie gabinetu ma nastąpić po 15 maja.
Czaputova powiedziała, że mianowanie apolitycznego rządu fachowców, którego członkowie nie będą kandydować w zapowiedzianych na 30 września przedterminowych wyborach parlamentarnych, ma ustabilizować sytuację w kraju. Prezydent uznała, że będzie to rząd ludzi, dla których rządzenie nie będzie elementem kampanii wyborczej.
6. Wjechał w grupę osób na przystanku autobusowym. Siedmiu zabitych
W Brownsville w Teksasie kierowca SUV-a wjechał w grupę osób czekających na przystanku autobusowym. Siedem osób zginęło, a od czterech do sześciu odniosło obrażenia. Domniemany sprawca wypadku jest w areszcie.
Śledczy policji w Brownsville Martin Sandoval powiedział, że do wypadku doszło w niedzielę około godziny 8.30 rano miejscowego czasu.
Do zdarzenia doszło w pobliżu schroniska dla imigrantów. Jego dyrektor Victor Maldonado z Bishop Enrique San Pedro Ozanam Center powiedział, że przejrzał nagrania z monitoringu po otrzymaniu telefonu o wypadku. - Przystanek autobusu miejskiego znajduje się po drugiej stronie ulicy od schroniska i nie jest oznaczony. Nie było ławki, a ludzie siedzieli wzdłuż krawężnika - wyjaśnił cytowany przez AP Maldonado, dodając, że większość ofiar to wenezuelscy mężczyźni.
Schronisko Ozanam jest jedynym przyjmującym imigrantów na noc w mieście Brownsville. Zajmuje się tysiącami osób zwolnionych z federalnego aresztu.
Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Straż Graniczna