Prezydent Andrzej Duda wręczył akty powołania w skład Państwowej Komisji Wyborczej. Zasiądzie w niej siedmiu członków wskazanych przez Sejm oraz dwóch pochodzących ze wskazania Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Państwowa Komisja Wyborcza jest jednym z podstawowych elementów gwarantujących funkcjonowanie demokracji - mówił prezydent podczas uroczystości.
Zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego, która weszła w życie w styczniu 2018 roku, prezydent powołuje nową Państwową Komisję Wyborczą w ciągu 100 dni od dnia przeprowadzenia wyborów do Sejmu.
Prezydent: to jest bardzo ważna misja
W poniedziałek, w czasie uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podziękował za przyjęcie nominacji i mówił, że bycie członkiem PKW "to jest bardzo ważna misja". - Państwowa Komisja Wyborcza jest jednym z podstawowych elementów gwarantujących funkcjonowanie demokracji, w tym jej sztandarowym wymiarze, jakim są wybory - dodał.
Przekonywał, że PKW "de facto gwarantuje wszystkie prawa wyborcze w znaczeniu ich rzeczywistego funkcjonowania, dba o to, by wybory odbyły się tak, jak należy". - Przede wszystkim przeprowadza proces głosowania i pilnuje tego, aby jego wynik jak najszybciej i w jak najrzetelniejszy sposób został ustalony i dotarł do opinii publicznej - kontynuował.
- Jest to więc rola w naszym ustroju, w ustroju demokratycznym, absolutnie fundamentalna. Związana z niezwykłą odpowiedzialnością i w bardzo szczególny sposób obserwowana także przez społeczeństwo w kraju - mówił Andrzej Duda.
Jak dodał prezydent, "na przestrzeni tych ostatnich 30 lat Państwowa Komisja Wyborcza przetrwała już niejedne trudne chwile, ale niejedne trudne chwile w związku z tym miała". Życzył jednocześnie nowo powołanym członkom, "aby trudnych chwil w pracy Komisji nigdy nie było" i podziękował "za podjęcie tej misji".
- Chcę bardzo mocno podkreślić wielkie znaczenie państwa jako grupy ekspertów, która będzie sprawy Państwowej Komisji Wyborczej jako jej członkowie prowadzić. Z tego względu, że jesteście panowie oddelegowani przez różne instytucje, ale jesteście państwo oddelegowani również przez kluby parlamentarne, ugrupowania polityczne. W (....) jakimś sensie można powiedzieć, że reprezentujecie całe spektrum sceny politycznej polskiej i dlatego dziękuję za przyjęcie tych nominacji - dodał.
Minuta ciszy dla uczczenia pamięci sędziego Jędrejka
Wcześniej prezydent poprosił o uczczenie minutą ciszy pamięci zmarłego w niedzielę sędziego Trybunału Konstytucyjnego oraz członka Państwowej Komisji Wyborczej Grzegorza Jędrejka.
- Słyszałem o jego kłopotach ze zdrowiem, ale nie spodziewałem się, że są one tak poważne, więc ta wiadomość, która przyszła wczoraj, była dla nas ogromnie zaskakująca. Tym bardziej, że pan sędzia był człowiekiem w kwiecie wieku, był młodszy ode mnie - mówił Duda. Podkreślił, że informacja o śmierci Jędrejka "to bardzo przykra wiadomość".
Kto w nowej PKW?
Zgodnie z nowymi przepisami siedmiu na dziewięciu członków PKW powołuje Sejm, a dwóch sędziów pochodzić będzie z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Kadencja kandydatów do PKW wskazanych przez Sejm będzie wynosić cztery lata, kadencja pozostałych dwóch sędziów wyniesie dziewięć lat. W grudniu Sejm wskazał siedmiu członków Państwowej Komisji Wyborczej.
Z rekomendacji PiS w Komisji zasiądą: Zbigniew Cieślak, Dariusz Lasocki oraz Arkadiusz Pikulik. Koalicja Obywatelska zgłosiła do Komisji Ryszarda Balickiego oraz Konrada Składowskiego. Lewica wskazała Liwiusza Laskę, zaś PSL-Kukiz'15 - Macieja Miłosza. Prezes NSA wskazał do Komisji sędziego Sylwestra Marciniaka, zaś prezes TK wskazała sędziego Wojciecha Sycha. Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego to właśnie spośród tych dwóch sędziów wybrany zostanie przewodniczący PKW.
Przepisy mówią, że pierwsze posiedzenie nowej PKW zwołuje prezydent, wyznaczając jego termin najpóźniej na 110. dzień od dnia powołania nowego składu Państwowej Komisji Wyborczej. Termin ten upływa na początku maja. Do czasu otwarcia pierwszego posiedzenia nowego składu Komisji PKW działa w dotychczasowym składzie.
Co zmieniło się w Kodeksie wyborczym?
Nowelizacja Kodeksu wyborczego z grudnia 2017 roku spowodowała wygaszenie kadencji PKW po wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Zmieniła także sposób wyboru jej członków. Prze wejściem w życie zmian po trzech członków Komisji wskazywali odpowiednio prezesi: Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.
W komentarzach do uchwalonego projektu pojawiały się opinię, że będzie to "upolitycznienie" PKW. Obawy takie przedstawił w "Faktach po Faktach" w październiku 2019 roku były przewodniczący Komisji Wojciech Hermeliński.
Pokłosiem przyjęcia nowelizacji było przegłosowanie przez Sejm zmian w regulaminie tej izby. Zaimplementowano do niego przepisy Kodeksu wyborczego dotyczące powołania przez Sejm siedmiu z dziewięciu członków PKW, a także dotyczące procedury ich odwołania.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24