"Niech toną" Wojciecha Bojanowskiego z nagrodą Festiwalu FilmAT

Najnowsze

Autor:
est
Źródło:
TVN24
Superwizjer TVN"Niech toną". Reportaż Wojciecha Bojanowskiego w "Superwizjerze"

Reportaż "Niech toną" w reżyserii Wojciecha Bojanowskiego został laureatem prestiżowej nagrody Festiwalu Korporacyjno-Telewizyjnego FilmAT w kategorii "Etnografia i społeczeństwo".

Festiwal FilmAT jest polskim członkiem Międzynarodowej Organizacji Festiwali Filmów Turystycznych – CIFFT (Comité International des Festivals du Film Touristique) z siedzibą w Wiedniu. Tegoroczną nagrodę Festiwalu w kategorii "Etnografia i społeczeństwo" zdobył reportaż "Superwizjera" TVN24 "Niech toną" w reżyserii Wojciecha Bojanowskiego.

"Każdego dnia życie traci średnio sześć osób, które próbują przedostać się do Europy"

Dziennikarz TVN24 przez kilka tygodni był członkiem załogi statku Sea-Watch 3, który patroluje akweny morskie i próbuje ratować tych, których czeka niemal pewna śmierć.

Według statystyk każdego dnia roku, również dzisiaj na Morzu Śródziemnym życie traci średnio sześć osób, które próbują przedostać się do Europy. Droga prowadząca z Libii na Maltę lub włoską wyspę Lampedusa to wciąż najbardziej niebezpieczny szlak migracyjny świata. Obraz opowiada historię ludzi, którzy porzucili swoje dotychczasowe życie i zdecydowali się nieść pomoc na morzu. Odpowiada na pytania o to, przed czym uciekają ci, którzy za wszelką cenę chcą dotrzeć do Europy.

REOPRTAŻ "NIECH TONĄ " WOJCIECHA BOJANOWSKIEGO W TVN24 GO

Pięć wyróżnień dla produkcji TVN

Poza Wojciechem Bojanowskim nagrody odebrali twórcy trzech innych produkcji TVN S.A., w czterech kategoriach. Zarówno w konkursie krajowym, jak również międzynarodowym w kategorii "Sztuka, muzyka i kultura" najlepszy okazał się film dokumentalny "Amnezja" Macieja Kuciela.

Ewa Ewart i Jacek Stawiski  również odebrali pierwszą nagrodę w konkursie międzynarodowym, za dokument "My, naród", w kategorii "Historia i dziedzictwo do 90 minut". Obraz powstał z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce. Prapremiera filmu odbyła się 2 czerwca 2019 roku w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności, a w uroczystości wziął udział, między innymi były prezydent i jeden z głównych bohaterów wydarzeń 1989 roku Lech Wałęsa.

W krajowej kategorii "Etnografia i społeczeństwo" laureatką została Renata Kijowska, która odebrała nagrodę za dokument "Na Górze Tyrryry".

Festiwal filmów dokumentalnych i reportaży

Celem festiwalu "FilmAT" jest prezentacja najnowszych trendów w dziedzinie filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych, komunikacji turystycznej, filmów korporacyjnych i  instytucjonalnych oraz ocena produkcji audiowizualnych w zależności od ich poziomu artystycznego i możliwości wpływania na grupę docelową. Festiwal wspiera rozwój krajowych i zagranicznych produkcji i organizuje odrębny konkurs filmowy dla filmów polskich oraz filmów z całego świata.

Autor:est

Źródło: TVN24