W tę środę uczta dla obserwatorów nocnego nieba. Wieczorem 15 czerwca dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca. Nasz naturalny satelita będąc w pełni, wejdzie w cień Ziemi. O niezwykłym zjawisku opowiada portalowi tvnmeteo.pl Janusz Wiland, miłośnik astronomii.
Księżyc wzejdzie, kiedy będzie jeszcze widno - w Warszawie o godz. 20.48. Słońce zajdzie dopiero 11 minut później. Jednak przy ładnej pogodzie nasz satelita będzie już wtedy widoczny. Pół godziny po wschodzie Księżyca o godz. 21.22 zacznie się jego całkowite zaćmienie.
- Nasz satelita w całości schowa się w cień Ziemi, ale Słońce będzie płytko pod horyzontem i będzie jeszcze jasno. W miarę upływu czasu będzie się robić coraz ciemniej, a tarcza Księżyca o czerwonawym zabarwieniu będzie coraz lepiej widoczna - mówi Janusz Wiland, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Warszawie i autor strony astrojawil.pl.
Czerwona tarcza
Kolor to efekt przechodzenia części promieni słonecznych przez ziemską atmosferę, która skupia je jak soczewka. - Podczas przechodzenia tych promieni przez grubą warstwę atmosfery część krótkofalowa widma słonecznego zostanie rozproszona i przejdą tylko długie fale, czerwone, stąd takie będzie zabarwienie tarczy Księżyca. Gdybyśmy znaleźli się wtedy na naszym satelicie, to widzielibyśmy na niebie dużą czarną tarczę Ziemi, a wokół niej święcący jasnoczerwonym kolorem pierścień atmosfery - tłumaczy Janusz Wiland.
Tymczasem z Ziemi o godz. 22.12 zobaczymy maksymalną fazę zaćmienia. - Księżyc przejdzie bardzo blisko środka stożka cienia Ziemi, a wtedy powinien być on najciemniejszy. Dlatego też faza całkowita trwać będzie prawie najdłużej jak to możliwe, czyli godzinę i 41 minut - informuje astronom. W drugiej części zaćmienia całkowitego, kiedy niebo będzie ciemniejsze, najlepiej będzie widać czerwonawy kolor tarczy Księżyca.
Spektakl skończy się o północy
Księżyc zacznie wychodzić z cienia Ziemi o godz. 23.03, a dwie minuty po północy znowu zobaczymy całą jasną tarczę. - Będzie wtedy jeszcze w fazie półcieniowej. Dopiero od godz. 01.03 satelita świecić będzie pełnym blaskiem, jak podczas normalnej pełni. Zaćmienie to będzie najlepiej widoczne w południowo-wschodniej Polsce.
Pogoda na zaćmienie
Możliwość obserwacji zjawiska w dużej mierze zależy od pogody. Jak na razie prognozy są optymistyczne tylko dla mieszkańców zachodniej i północnej części kraju. Synoptycy zapowiadają przelotne opady deszczu, a nawet burze na południu, wschodzie i w centrum. Jednak warto nie tracić nadziei, bo do środy prognozy mogą jeszcze ulec zmianie.
Źródło: tvnmeteo.pl