Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek po południu o 129 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i o śmierci 26 osób. Rano potwierdzono 187 infekcji i śmierć ośmiu osób. Od początku epidemii zakażenie SARS-CoV-2 stwierdzono w Polsce u 12 218 osób, a 596 pacjentów zmarło.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało po godzinie 17 o nowych 129 przypadkach koronawirusa. Dotyczą województw: dolnośląskiego (25 osób), śląskiego (22), kujawsko-pomorskiego (19), wielkopolskiego (17), mazowieckiego (15), łódzkiego (14), podkarpackiego (osiem osób), małopolskiego (trzy osoby), podlaskiego (dwie), pomorskiego (dwie) i opolskiego (dwie osoby).
Resort przekazał też, że zmarło 26 osób. To: 73-letni mężczyzna, który zmarł w Kędzierzynie-Koźlu (Opolskie), 68-letni mężczyzna i 94-letnia kobieta, którzy zmarli Raciborzu (Śląskie), 70-letni mężczyzna, który zmarł Bytomiu (Śląskie), 96-letnia kobieta, która zmarła w Zgierzu koło Łodzi, 86-letni mężczyzna, który zmarł Radomsku (Łódzkie), 85-letnia kobieta, która zmarła w Gdańsku, 76-letni mężczyzna, który zmarł w Grudziądzu (Kujawsko-Pomorskie), kobiety w wieku 81 i 83 lat, które zmarły w Kozienicach na Mazowszu, dziewięć osób, które zmarły w Warszawie: mężczyźni w wieku 80, 89, 53 i 83 lat oraz kobiety, które miały 92, 89, 91, 83 i 87 lat, a także 75-letni mężczyzna i 71-letnia kobieta, którzy zmarli w Radomiu (Mazowieckie), 73-letnia kobieta, która zmarła we Wrocławiu, 46-letni mężczyzna z województwa dolnośląskiego, który zmarł w Kędzierzynie-Koźlu, 86-letnia kobieta, która zmarła Obornikach Śląskich (Dolnośląskie), 95-letnia kobieta, która zmarła w Wolicy, oraz 86-letni mężczyzna, który zmarł Poznaniu.
Rano informowano o 187 przypadkach zakażenia. Dotyczyły one województw: śląskiego (72 osoby), pomorskiego (35), dolnośląskiego (24), kujawsko-pomorskiego (16), wielkopolskiego (16), małopolskiego (osiem osób), zachodniopomorskiego (sześć), lubelskiego (trzy osoby), opolskiego (trzy), świętokrzyskiego (trzy), podkarpackiego (jedna osoba).
Jednocześnie resort poinformował wówczas o śmierci ośmiu osób.
Od początku epidemii potwierdzono w Polsce 12 218 zakażeń. Zmarło 596 chorych.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w sobotę o uruchomieniu nowej formy wykonywania testów, czyli drive-thru. - Chcemy, aby przed każdym szpitalem w Polsce, gdzie są rozstawione namioty przeznaczone do triażu, czyli gdzie jest wstępna segregacja pacjentów, którzy trafiają na SOR-y, na izbę przyjęć czy też do szpitala, powstały punkty pobrań. Na początek chcemy, żeby do tych punktów pobrań zgłaszały się osoby, które są w kwarantannie - powiedział.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę o kolejnym etapie rozluźniania obostrzeń. Dotyczą one możliwości uprawiania sportu i rekreacji. 4 maja otworzone zostaną niektóre obiekty sportowe w Polsce. Rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy będą wznowione 29 maja, a żużlowej ekstraligi - 12 czerwca.
W poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił, że jeżeli liczba infekcji utrzyma się na stałym poziomie, to będzie rekomendacja do dalszego luzowania restrykcji.
20 kwietnia rozpoczął się w Polsce pierwszy etap tak zwanego "powrotu do nowej normalności". Między innymi zniesiono zakaz wchodzenia do lasów i parków i zwiększono maksymalną liczbę osób, które jednocześnie mogą przebywać w sklepach.
Źródło: TVN24