Najnowsze

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podał nowe dane o zakażeniach koronawirusem

Najnowsze

Autor:
akw/kg
Źródło:
Polsat News, tvn24.pl
Niedzielski: mamy do czynienia z tak wysokim utrzymaniem liczby zakażeń i wariantem koronawirusa omikron
Niedzielski: mamy do czynienia z tak wysokim utrzymaniem liczby zakażeń i wariantem koronawirusa omikronTVN24
wideo 2/21
TVN24Niedzielski: mamy do czynienia z tak wysokim utrzymaniem liczby zakażeń i wariantem koronawirusa omikron

Ostatniej doby odnotowano w Polsce "w granicach 28,5 tysiąca zakażeń koronawirusem". Taką informację podał w Polsat News rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zwrócił uwagę, że z zakażeniem nadal "nie radzą sobie osoby niezaszczepione".

Rzecznik MZ przekazał także, że liczba zgonów zaraportowana w ciągu ostatniej doby jest zbliżona do bilansu sprzed tygodnia. 1 grudnia z powodu COVID-19 zmarło 570 osób. Tego dnia odnotowano także 29 064 przypadków potwierdzonych infekcji, najwięcej w tej fali epidemii.

- Jest to świadectwo, że jesteśmy już na szczycie. Na tym szczycie nadal się utrzymujemy - skomentował Andrusiewicz. Zaznaczył, że tragiczna, duża liczba raportowanych zgonów to "pokłosie niezaszczepienia". - Nadal w gruncie rzeczy z covidem nie radzą sobie osoby niezaszczepione - tłumaczył.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Odnosząc się do wprowadzanych w tym miesiącu obostrzeń Andrusiewicza powiedział, że mają one spowodować, że "szybciej zejdziemy ze szczytu czwartej fali". - Nie chodzi o zastopowanie wzrostów, bo one już stopują, ale o szybsze zejście ze szczytu i przygotowanie przed piątą falą - opisał.

- Zdecydowanie musimy zastopować liczbę zgonów na poziomie pół tysiąca i powyżej wśród osób niezaszczepionych - oświadczył.

Zacieśnione obostrzenia przed świętami

Według najnowszych decyzji rządu od 15 grudnia zmienią się limity osób w transporcie publicznym, obiektach sakralnych, hotelach, lokalach gastronomicznych, kinach czy teatrach. Zwiększenie limitu będzie możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19.

Kluby nocne i dyskoteki zostaną zamknięte (wyjątkiem będzie noc sylwestrowa). Od 20 grudnia do 9 stycznia uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie.

Zmiany obejmą także testowanie na koronawirusa - każda osoba, która przyleci do Polski spoza strefy Schengen, będzie musiała wykonać test. Taki obowiązek będą mieć także współdomownicy osoby zakażonej koronawirusem. Zaszczepienie nie będzie - w obu przypadkach - zwalniać z obowiązku testu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Surowsze obostrzenia od 15 grudnia

Od 1 marca będzie obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla trzech grup zawodowych: medyków, nauczycieli oraz służb mundurowych.

Autor:akw/kg

Źródło: Polsat News, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: eurosport

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości