Trwa druga edycja akcji #ObiadydlaBohaterów. Harcerze i terytorialsi pomagają kombatantom w całej Polsce. Rozwożą im ciepłe posiłki, wspierają w codziennych sprawach. Reporter TVN24 rozmawiał z żołnierzami, którzy zaangażowali się w akcję w Wielkopolsce.
W całym kraju Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ponownie zaangażowali się w drugą edycję akcji #ObiadyDlaBohaterów. Jej organizatorami są: Fundacja "Nie zapomnij o nas", Stowarzyszeniem Odra-Niemen oraz Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Teraz, podobnie jak i wiosną, do kombatantów dostarczane są ciepłe posiłki, zakupy i leki.
- Wiosną wraz z początkiem pandemii bardzo zaangażowaliśmy się w pomoc seniorom. Są to osoby szczególnie narażone na ryzyko zakażenia koronawirusem, ale i na wiążące się z tym powikłania. Bardzo chcieliśmy im pomóc odizolować się od koronawirusa. Nasi żołnierze współpracują z seniorami, utrzymują z nimi kontakt i monitorują ich potrzeby. Pomoc jest głównie skierowana do kombatantów i weteranów - mówi TVN24 ppor. Anna Jasińska z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Seniorzy, którym pomagają żołnierze WOT, mogą też liczyć na pomoc w zwykłych codziennych sprawach.
- Naprawienie telefonu komórkowego osobie starszej, która mieszka sama i dla której to jedyny sposób na kontakt ze światem, wydaje się prozaiczne. Ale teraz to dla seniora często duży problem. Podobnie jak zrobienie zakupów, przywiezienie opatrunków z apteki. Wyręczenie osób starszych w tych czynnościach jest bardzo ważne. Dzięki temu mniej ich narażamy - dodaje szer. Marcin Mrówka z 12. WBOT.
Akcja trwa w całej Polsce. Włączają się w nią harcerze, ale też wolontariusze i pracownicy służb mundurowych.
Seniorze zostań w domu
W Poznaniu trwa też akcja "Zakupy bez barier". To wspólna inicjatywa Urzędu Miasta i Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Polega ona na wsparciu seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami mieszkającymi w stolicy Wielkopolski. Pomoc obejmuje kupowanie najpotrzebniejszych leków, żywności oraz środków czystości. Aby z niej skorzystać wystarczy zadzwonić, wysłać SMS lub e-mail.
Ze względu na pandemię rozszerza się też oferta wydarzeń kulturalnych, w których można wziąć udział online. Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu organizuje w ten sposób spotkania autorskie i wykłady. Seniorzy i osoby niepełnosprawne mogą również skorzystać z usługi wypożyczania książek na telefon.
Bez pomocy nie pozostają i ci, którym po prostu brakuje rozmowy. W Poznaniu wciąż działa "Telefon Serdeczności".
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: 12WBOT