Najnowsze

Protesty w Kazachstanie. Echo Moskwy: Nazarbajew gotowy do opuszczenia kraju

Najnowsze

Autor:
tas
Źródło:
Echo Moskwy, tvn24.pl

Były prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, tytułowany "przywódcą narodu", jest gotowy do opuszczenia swojego kraju - podało radio Echo Moskwy, powołując się na źródła w kazachskim MSZ. Wcześniej Nazarbajew, który rządził krajem przez ponad 27 lat, stracił stanowisko szefa Rady Bezpieczeństwa.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Redaktor naczelny radia Echo Mokwy Aleksiej Wieniediktow na kanale Telegram przekazał, że Nazarbajew jest gotowy do opuszczenia kraju w celach "medycznych". Więcej szczegółów nie podał. Rozgłośnia poinformowała także, że w jednym z miast, Tałdykorganie, protestujący próbowali obalić pomnik Nazarbajewa.

Odejście z polityki wieloletniego przywódcy było jednym z postulatów uczestników antyrządowych protestów, które od kilku dni trwają w Kazachstanie. Iskrą dla nich stały się podwyżki cen, między innymi gazu.

Nursułtan Nazarbajew rządził Kazachstanem od rozpadu ZSRR. Zdjęcie archiwalne kremlin.ru

Pozorna władza

W środę Nazarbajew stracił stanowisko Rady Bezpieczeństwa, instytucji przy prezydencie, która koordynuje działania w sferze bezpieczeństwa i polityki zagranicznej. 

Nursułtan Nazarbajew rządził bogatym w ropę naftową Kazachstanem ponad 27 lat - od powstania tego państwa po rozpadzie Związku Radzieckiego. W 2019 roku oddał urząd Kasymowi-Żomartowi Tokajewowi. "Przywódca narodu" nie odszedł jednak na emeryturę. Miał bardzo duży wpływ na życie polityczne w kraju. Tokajew musiał mieć m.in. zgodę swojego poprzednika przy mianowaniu większości ministrów.

Autor:tas

Źródło: Echo Moskwy, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości