Frasyniuk: Nasze pokolenie pod przywództwem Wałęsy nie spieprzyło tego. Zwyciężyło

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Frasyniuk: Nasze pokolenie pod przywództwem Lecha Wałęsy nie spieprzyło. Zwyciężyło
Frasyniuk: Nasze pokolenie pod przywództwem Lecha Wałęsy nie spieprzyło. ZwyciężyłoTVN24
wideo 2/25
Frasyniuk: Nasze pokolenie pod przywództwem Lecha Wałęsy nie spieprzyło. ZwyciężyłoTVN24

To było największe w dziejach Polski zwycięstwo, a ono polegało na pokonaniu starego porządku, a jednocześnie wytworzeniu przekonania w pokonanych, aby przyjaciółmi zostali - powiedział Lech Wałęsa podczas obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Głos po byłym prezydencie zabierali między innymi marszałek Senatu Tomasz Grodzki, były działacz antykomunistyczny Władysław Frasyniuk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Lider był tylko jeden - powiedział Grodzki. - Ten skromny robotnik przełamał polskie przekleństwo, które brzmi: nie ma takiej rzeczy, której byśmy nie potrafili spieprzyć. Nasze pokolenie pod przywództwem Lecha Wałęsy nie spieprzyło. Zwyciężyło - mówił Frasyniuk.

40 lat temu, w sierpniu 1980 roku, w Polsce doszło do podpisania Porozumień Sierpniowych, które stanowiły wyłom w systemie politycznym bloku komunistycznego. Porozumienia doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych niezależnej od władz legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i wyjścia z systemu jałtańskiego.

Wałęsa: To było największe w dziejach Polski zwycięstwo. Kto to popsuł?

W poniedziałek w Gdańsku odbywają się oficjalne obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Głos na nich zabrał sygnatariusz tych dokumentów oraz były prezydent Lech Wałęsa. - To było największe w dziejach Polski zwycięstwo, a ono polegało na pokonaniu starego porządku, a jednocześnie wytworzeniu przekonania tych pokonanych, aby przyjaciółmi zostali - mówił.

Jego zdaniem "nigdy nie mieliśmy w takiej walce i takich osiągnięciach (...) takiej przyjaźni, jak wtedy stworzyliśmy". - Kto to popsuł? - pytał były prezydent.

Wałęsa: To było największe w dziejach Polski zwycięstwo. Kto to popsuł?
Wałęsa: To było największe w dziejach Polski zwycięstwo. Kto to popsuł?TVN24

Wałęsa: kolejnym zadaniem jest zbudować coś mądrzejszego, lepszego i bardziej przydatnego

Według niego kolejnym zadaniem "jest zbudować coś mądrzejszego, lepszego i bardziej przydatnego". - To jest zadanie dla nas. Pan Bóg dał nam krzyż na miarę naszej wielkości, a więc mamy wielki krzyż - mówił były przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w czasów Sierpnia '80.

- Dzisiaj powinniśmy zastanawiać się po pierwsze, jaki fundament położymy pod tę naszą nową budowlę - mówił dalej Wałęsa, wskazując, że "każdy kraj, każde państwo ma swój fundament". - Trzeba coś uzgodnić. Jak nam się to uda, to mamy drugie zadanie: jaki system ekonomiczny [stworzyć - przyp. red.] w tej nowości. No na pewno nie komunizm, bo nigdzie w żadnym państwie się nie sprawdził - dodał. - Ale też nie kapitalizm taki, jaki dzisiaj jest - ocenił.

Wałęsa: kolejnym zadaniem jest zbudować coś mądrzejszego, lepszego i bardziej przydatnego
Wałęsa: kolejnym zadaniem jest zbudować coś mądrzejszego, lepszego i bardziej przydatnegoTVN24

Jak mówił były prezydent, "ten kapitalizm był dopasowany do krajów, do państw i kraje jeden drugiego oszukiwał". - Ktoś nazwał to wyścigiem szczurów między państwami i tak to wyglądało - dodał. - Trzecim zdaniem, moim zdaniem, jest to, jak poradzić sobie z demagogią, populizmem i kłamstwami polityków – mówił dalej Wałęsa. I podsumował: - Tak widzę naszą przyszłość.

- To że dzisiaj wybieracie demagogów i populistów, ja rozumiem tak: to, co oni w tej demagogii pokazują, to trzeba to załatwić - kontynuował. Jego zdaniem "oni mają rację w diagnozie, nie mają racji w leczeniu".

- Wierzę głęboko, że pociągniecie dalej sprawę i dobrze odczytacie dzisiejsze wezwania i to wszystko lepiej zrobicie, a to zagwarantuje nam prawidłowy rozwój. Byśmy nie stracili szans, by o nas mówiono przez wieki: nie tylko pięknie walczyli, zniszczyli stary ład i porządek, bo był niedobry, ale zaczęli budować nowy, lepszy, mądrzejszy - wyznał.

Wałęsa: wierzę głęboko, że dobrze odczytacie dzisiejsze wezwania
Wałęsa: wierzę głęboko, że dobrze odczytacie dzisiejsze wezwaniaTVN24

Grodzki: Historia się zdarzyła, lider był jeden. To jest Lech Wałęsa

Podczas uroczystości głos zabrał także marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej. Podkreślił, że 40 lat temu Polki i Polacy w wielu miastach i wioskach "upomnieli się o wolność, prawdę, przyzwoitość i prawa pracowników".

- Lider był tylko jeden. I może ktoś uważać, że tworząc fałszywe iluzje i historię, zakłamie rzeczywistość. Ale historia się zdarzyła, lider był jeden i on tu stoi, to jest Lech Wałęsa. I czy to się komuś podoba czy nie, nie damy tego zanegować. Jako marszałek Senatu daję wam na to słowo - podkreślił.

Grodzki: Historia się zdarzyła, lider był jeden. To jest Lech Wałęsa
Grodzki: Historia się zdarzyła, lider był jeden. To jest Lech WałęsaTVN24

Jak mówił, "pojawiają się mury niechęci, mury wrogości, mury podziału". - Musimy je mozolnie zasypywać. I nie miejcie wątpliwości - to my stoimy po właściwej stronie, dbając o to, aby każdy w naszym kraju czuł się tak samo szanowany, miał takie same prawa i obowiązki wynikające z przyrodzonej godności ludzkiej - przekonywał.

Zdaniem marszałka Senatu "to nie jest łatwa batalia, ale nie należy się bać, nasi bohaterowie Sierpnia [1980 roku - red.] pokonali strach". Grodzki przypomniał, że można się było bać milicji, prześladowań i nękania rodzin, a niektórzy złożyli ofiarę zdrowia i życia, ale pokonali strach i się nie bali. - My też nie możemy się bać - powiedział.

Uroczyste otwarcie bramy Stoczni Gdańskiej
Uroczyste otwarcie bramy Stoczni Gdańskiej31.08| Lech Wałęsa złożył kwiaty pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej, później odbyło się jej uroczyste otwarcie. To właśnie z tej bramy w 1980 roku Lech Wałęsa ogłosił zakończenie protestu i powstanie pierwszego w bloku komunistycznym niezależnego związku zawodowego. Gdańsk świętuje 40. rocznicę Porozumień Sierpniowych. TVN24

- Patrzymy teraz na Białoruś, gdzie dumny naród białoruski upomina się o swoje prawa, chcąc dołączyć do rodziny suwerennych, demokratycznych, wolnych państw i narodów. Nie mamy innego wyjścia, musimy ich w tym wspierać i pamiętać, że oni idą drogą, którą nasi przodkowie szli 40 lat temu - dodał.

Podkreślił również, że dziś "należy zadać sobie pytanie, co zostało z 21 postulatów" związkowców. Zaznaczył, że wszyscy pamiętają postulaty polityczne, ale on pamięta jeden z postulatów, "który mówi, że nominacje na stanowiska kierownicze mają następować na podstawie kompetencji, a nie przynależności partyjnej". - Zadajmy sobie pytanie: czy tak się dzieje? Było tam też o służbie zdrowia. Stało się dziwnie, że organizacja, która zawłaszczyła nazwę Solidarność, idzie ręka w rękę z władzą, co nie podoba się wielu członkom tej zacnej poprzednio organizacji - mówił Grodzki.

- Ale muszą pamiętać liderzy obecnej Solidarności, że romanse z władzą często kończą się nieprzyzwoitą i niegodną końcówką - dodał marszałek Senatu.

Frasyniuk: Nasze pokolenie pod przywództwem Lecha Wałęsy nie spieprzyło tego. Zwyciężyło

Jako kolejny głos na poniedziałkowej uroczystości przed historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej zabrał były antykomunistyczny opozycjonista Władysław Frasyniuk.

- Stoję przed tą bramą równości, wolności i demokracji, bramą, która otworzyła się dla nas, obywatelek i obywateli Polski, w 1980 roku. I mogę powiedzieć z całą pewnością, że ten skromny robotnik, starszy wtedy dużo ode mnie, przełamał polskie przekleństwo, które brzmi: nie ma takiej rzeczy, której byśmy nie potrafili spieprzyć. Otóż nasze pokolenie pod przywództwem Lecha Wałęsy nie spieprzyło. Zwyciężyło - mówił.

Jego zdaniem "do tej pory Polska nie wyprodukowała niczego, co by było tak silnym symbolem polskości i Polski, jak 'Solidarność'"

Frasyniuk: Nasze pokolenie pod przywództwem Lecha Wałęsy nie spieprzyło. Zwyciężyło
Frasyniuk: Nasze pokolenie pod przywództwem Lecha Wałęsy nie spieprzyło. ZwyciężyłoTVN24

"Wszyscy obywatele, młodzi i starzy, powinniśmy stanąć w obronie demokracji, wartości, równości"

- Robotnicza, później inteligencja Solidarność, to spotkanie tych dwóch środowisk, spowodowało, że mamy nie tylko wolną i demokratyczną Polskę, ale mamy nowoczesne fundamenty. Fundamenty nowoczesnego państwa z konstytucją, państwem prawa, które chroni i jest gwarantem naszej wolności i jest państwem, które słucha i rozmawia z obywatelami - mówił dalej Frasyniuk.

Jak ocenił, "można tak powiedzieć, że odnieśliśmy gigantyczny sukces, gdyby nie to, że w 40. rocznicę trzeba zapytać: 'a dlaczego wy, panie i panowie, politycy z Prawa i Sprawiedliwości, plujecie na tę historię'". - Dlaczego dewastujecie konstytucję i dewastujecie państwo prawa? Dlaczego dialog i rozmowę zamieniliście w hasło "brat bratu wrogiem"? - pytał Frasyniuk. Rozliczy was z tego młodsze pokolenie - dodał.

Frasyniuk: mamy nie tylko wolną i demokratyczną Polskę, ale mamy nowoczesne fundamenty
Frasyniuk: mamy nie tylko wolną i demokratyczną Polskę, ale mamy nowoczesne fundamentyTVN24

Były działacz opozycji demokratycznej w PRL przekonywał, że "wszyscy obywatele, młodzi i starzy, powinniśmy stanąć w obronie demokracji, wartości, równości obywateli". - My wszyscy powinniśmy przekonywać polityków, że doświadczenie Solidarności, to umiejętność słuchania, to umiejętność prowadzenia rozmowy. Walczyliśmy o to, żeby każdy z nas miał prawo do swoich własnych poglądów i to się stało. I dobrze, to jest nasz sukces. Problem polega na tym, że ten nienawistny pan, który nie lubi ludzi, [prezes PiS - przyp. red.] Jarosław Kaczyński, ma nawyk rozmowy tylko ze sobą. Ma nawyk wspierania tylko swoich. I to trzeba zmienić - powiedział Frasyniuk.

Dyrektor ECS: Wałęsa założył nową Europę

Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku Basil Kerski przemawiając po Władysławie Frasyniuku, przyznał, iż "zawsze jest smutny, gdy ograniczamy ten sukces naszej polskiej rewolucji do naszego polskiego podwórka". - Powiem z pełną odpowiedzialnością, 31 sierpnia otwierając tę bramę, Lech Wałęsa nie tylko otworzył nowy rozdział w polskiej historii, doprowadził do drugiej niepodległości w XX wieku, ale założył nową Europę. Taka jest prawda - mówił.

- Chciałbym w tym miejscu wszystkim Polakom ruchu Solidarności podziękować bardzo serdecznie (...) za to, że w 1980 roku zbudowali nową Europę - mówił. Kerski dodał, że symboliczne otwieranie bramy stoczni podczas uroczystości "jest symbolem uznania dla tego, że nie ma solidarności bez europejskiej solidności".

Dyrektor ECS: Wałęsa założył nową Europę
Dyrektor ECS: Wałęsa założył nową EuropęTVN24

"Mamy wielkie szczęście, że zdarzyła nam się 'Solidarność'"

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, przekonywała, że "mamy wielkie szczęście, że zdarzyła nam się 'Solidarność'". - Zdarzyła nam się tu w Gdańsku, tu w Polsce, w sercu Europy - mówiła.

Dulkiewicz podkreśliła, że "40 lat temu Solidarność dała nam poczucie wspólnoty". - Kiedy dzisiaj o tym myślimy, wielokrotnie o tym mówimy, była niczym pragnienie czegoś rajskiego - zaznaczyła. - Kiedy nieważne były partykularne interesy, ale ważne było dobro wspólne, czuliśmy się razem, mimo że brama oddzielała strajkujących od tych, którzy stali tutaj, na tym placu. Tęsknimy za tą wspólnotą. Pytanie, co możemy zrobić, żeby ona trwała - podkreśliła prezydent Gdańska.

Dulkiewicz: mamy wielkie szczęście, że zdarzyła nam się "Solidarność"
Dulkiewicz: mamy wielkie szczęście, że zdarzyła nam się "Solidarność" TVN24

Dodała, że za parę godzin w tym miejscu staną inni bohaterowie, pod innymi sztandarami. "W Gdańsku w sierpniu od kilkunastu już lat jak w soczewce ogniskuje się spór, który nas podzielił - wskazywała. - Co się z nami stało? Oni i my. Od lat świętujemy podzieleni - mówiła Dulkiewicz. - Kto ma dziś prawo do Solidarności, kto ma dziś prawo do tego dziedzictwa wreszcie, kto ma prawo do 21 postulatów, nie mówiąc już o tablicach? - pytała.

W jej ocenie, "mit' Solidarności' dzieli dziś wielu". - Nie tylko tych, którzy go tworzyli 40 lat temu - podkreśliła Dulkiewicz, przemawiając w czasie uroczystości.

Dulkiewicz: mit "Solidarności" dzieli dziś wielu, nie tylko tych, którzy go tworzyli
Dulkiewicz: mit "Solidarności" dzieli dziś wielu, nie tylko tych, którzy go tworzyli TVN24

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jedna z osób będących na pokładzie samolotu azerskich linii lotniczych zarejestrowała ostatnie chwile przed rozbiciem się maszyny w środę w Kazachstanie. Na nagraniu widać między innymi pasażerów w maskach tlenowych. W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób, a pozostali z obrażeniami trafili do szpitala.

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Źródło:
Reuters, PAP

Boże Narodzenie powinno być czasem pokoju, jednak Ukraina została brutalnie zaatakowana - ocenił przyszły wysłannik do spraw Ukrainy i Rosji w administracji Donalda Trumpa generał Keith Kellogg. "Stany Zjednoczone są bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowane, aby zaprowadzić pokój w regionie" - dodał.

Rosjanie uderzyli w Boże Narodzenie. Człowiek Trumpa: jesteśmy zdeterminowani bardziej niż kiedykolwiek

Rosjanie uderzyli w Boże Narodzenie. Człowiek Trumpa: jesteśmy zdeterminowani bardziej niż kiedykolwiek

Źródło:
PAP

Samolot pasażerski rozbił się w środę w pobliżu miasta Aktau w Kazachstanie. Wicepremier kraju poinformował, że zginęło 38 osób, jest też wielu rannych. Wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną było zderzenie ze stadem ptaków i utrata sterowności.

Katastrofa samolotu pasażerskiego. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Katastrofa samolotu pasażerskiego. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Trudne warunki na drogach w wielu miejscach Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami oraz marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Niebezpiecznie będzie do godzin porannych w czwartek.

Ostrzeżenia w kilkunastu województwach

Ostrzeżenia w kilkunastu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wszyscy przechodzimy przez jakąś formę cierpienia na jakimś etapie naszego życia - mówił Karol III w świątecznym orędziu. W przemówieniu król Wielkiej Brytanii podziękował lekarzom i pielęgniarkom, którzy w tym roku leczyli jego oraz rodzinę królewską, nadając wypowiedzi osobisty charakter. Monarcha oraz jego synowa, księżna Kate, przechodzili terapię przeciwnowotworową.

Osobisty ton królewskiego przesłania świątecznego

Osobisty ton królewskiego przesłania świątecznego

Źródło:
PAP, Reuters

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zniszczyła skład amunicji na poligonie Kadamowskim w obwodzie rostowskim. Do tego celu użyła dronów dalekiego zasięgu. Poligon ten jest jednym z największych w Rosji, a skład służył do zaopatrywania rosyjskich wojsk na froncie donieckim. Informację przekazała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło w SBU.

"Piekielny" nalot na tyłach Rosjan 

"Piekielny" nalot na tyłach Rosjan 

Źródło:
PAP

77-letni kierowca samochodu osobowego wjechał w grupę pieszych w Myśligoszczy (Pomorskie). Poszkodowane zostały trzy osoby, w tym dwoje dzieci. - Ze wstępnych ustaleń wynika, że najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków jazdy i na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu, a następnie wjechał na chodnik - przekazała rzeczniczka człuchowskiej policji mł. asp. Agnieszka Prorok. Kierowca był trzeźwy.

Kierowca wjechał w pieszych. Poszkodowane trzy osoby, w tym dzieci

Kierowca wjechał w pieszych. Poszkodowane trzy osoby, w tym dzieci

Źródło:
PAP

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek rośliny zwanej dzbanecznikiem. Ma ona liście pokryte włoskami przypominającymi futro orangutana. Znaleziono tylko 39 okazów.

Ta roślina jest jak orangutan

Ta roślina jest jak orangutan

Źródło:
PAP

Orka, która kilka lat temu przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem, znów urodziła. Naukowcy przekazali tę wiadomość tuż przed świętami, mają jednak obawy dotyczące zdrowia młodego osobnika.

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Śnieżyce od początku tygodnia paraliżują ruch na drogach Islandii. Najtrudniejsza sytuacja w święta panuje na zachodzie kraju. Drogi do Reykjaviku są zamknięte. Relację z tamtych regionów otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

Źródło:
ruv.is, en.vedur.is, Kontakt24
Kompania braci

Kompania braci

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nocą na dużym obszarze kraju będzie mroźno. Temperatura obniży się do -5 stopni na Podkarpaciu. Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zapowiada się przeważnie pochmurno, a termometry wskażą dodatnie wartości.

W nocy pięć stopni mrozu

W nocy pięć stopni mrozu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN
"Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

"Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tylko jedna firma zgłosiła się do przetargu ogłoszonego przez Koleje Mazowieckie na zakup nowych pociągów z silnikami spalinowymi. Zaproponowana cena jest o kilkadziesiąt milionów złotych wyższa niż kosztorys kolejarzy. Z powodu braku szynobusów pasażerowie muszą korzystać z komunikacji zastępczej, co na niektórych odcinkach oznacza podróż trwającą nawet godzinę dłużej.

Z powodu wypadków brakuje pociągów spalinowych. Cena nowych przekracza budżet

Z powodu wypadków brakuje pociągów spalinowych. Cena nowych przekracza budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek, kierowca nie reaguje - takie zgłoszenie postawiło na nogi wszystkie służby w Staszowie (Świętokrzyskie). Kiedy jednak policjanci dotarli na miejsce zastali pustą drogę. Okazało się, że zgłoszenie wysłał automatycznie upadający na jezdnię telefon.

Telefon po upadku z dachu auta zaalarmował służby o wypadku

Telefon po upadku z dachu auta zaalarmował służby o wypadku

Źródło:
tvn24.pl

Czternaście osób, w wieku od trzech do 78 lat, po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. Mieli zawroty głowy i zaburzenia równowagi, niektórzy wymiotowali. Okazało się, że wszyscy mieli, jak podaje policja, w organizmach ślady marihuany.

14 osób, w tym dzieci, po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. "Ślady marihuany w organizmach"

14 osób, w tym dzieci, po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. "Ślady marihuany w organizmach"

Źródło:
tvn24.pl/Onet

Czy to same pszczoły "zbudowały własną architekturę" z plastra miodu, która przypomina kształtem serce? Tak przekonują internauci, komentując popularne w sieci zdjęcie. Ono jest prawdziwe, ale towarzysząca mu historia niezupełnie.

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Źródło:
Konkret24

W środę z Bałtyku w miejscowości Jantar Leśniczówka wyciągnięto mężczyznę. Mimo reanimacji, nie udało się go uratować.

Tragedia nad Bałtykiem, nie żyje mężczyzna

Tragedia nad Bałtykiem, nie żyje mężczyzna

Źródło:
tvn24.pl

W domu jednorodzinnym w Kutnie doszło do zatrucia tlenkiem węgla. W budynku przebywała pięcioosobowa rodzina. Zmarło dwóch chłopców w wieku 9 i 12 lat. Na miejsce przyleciały trzy śmigłowce LPR, które zabrały pozostałych poszkodowanych - dwoje dorosłych oraz niemowlę - do szpitala. Według wstępnych ustaleń przyczyną pojawienia się czadu mógł być niewłaściwie działający piec gazowy lub system odprowadzający spaliny.

Dwoje dzieci zmarło po zatruciu czadem. Wstępne ustalenia dotyczące przyczyn tragedii

Dwoje dzieci zmarło po zatruciu czadem. Wstępne ustalenia dotyczące przyczyn tragedii

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Czworo podróżnych przyleciało z różnych kierunków: Niemiec, Włoch, Grecji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach wszyscy zostali zatrzymani. 

Przylecieli na święta, trafili do aresztu

Przylecieli na święta, trafili do aresztu

Źródło:
tvn24.pl
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. W efekcie kumulacja wzrosła do czternastu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 24 grudnia.

Ogromna kumulacja w Lotto

Ogromna kumulacja w Lotto

Źródło:
PAP
Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Źródło:
tvn24.pl
Premium