Filipiński rząd oskarżył Chiny o "nielegalne i agresywne" użycie armatek wodnych wobec cywilnych statków biura rybołówstwa prowadzących regularną misję zaopatrzeniową dla swoich kutrów. Na upublicznionym nagraniu widać jednostkę chińskiej straży przybrzeżnej, która polewa wodą mniejszy statek. "Uniemożliwianie dystrybucji pomocy humanitarnej jest nie tylko nielegalne, ale także nieludzkie" - oświadczyła filipińska Grupa Zadaniowa ds. Morza Zachodniofilipińskiego.
Filipińska Grupa Zadaniowa ds. Morza Zachodniofilipińskiego (NTFWPS), międzyresortowy organ rządu, wezwała Chiny do zaprzestania "agresywnych działań" w rejonie ławicy Scarborough, do której roszczenia zgłaszają oba kraje.
Czytaj też: "Pływająca bariera" na Morzu Południowochińskim. Filipiny oskarżają Chiny o blokowanie dostępu do łowisk
Z relacji filipińskiej służby wynika, że trzy cywilne statki Biura Rybołówstwa realizowały w sobotę misję zaopatrzeniową dla ponad 30 filipińskich jednostek rybackich w pobliżu atolu Scarborough, kiedy zostały użyte wobec nich armatki wodne przez chińskie służby morskie. Co najmniej osiem razy.
Napięcia na linii Filipiny-Chiny. Chodzi o ławicę
Ławica, przez Filipińczyków nazwana Bajo de Masinloc, a przez Chiny Huangyan Dao, znajduje się w filipińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej o szerokości 200 mil morskich. Chiny zajęły ją w 2012 roku, wypychając filipińskich rybaków na mniej zasobne łowiska. Pekin później pozwolił im wrócić na ławicę, ale ostatnio napięcia w stosunkach z Manilą na tym tle znów się nasilają.
"Uniemożliwianie dystrybucji pomocy humanitarnej jest nie tylko nielegalne, ale także nieludzkie" – napisała w oświadczeniu NTFWPS. "Bezpośrednie i celowe" użycie armatek doprowadziło do "znacznego" uszkodzenia sprzętu komunikacyjnego i nawigacyjnego jednej z jednostek – twierdzi grupa zadaniowa. Oświadczenie opublikował w serwisie X (dawniej Twitter) Jay Tarriela, rzecznik prasowy filipińskiej straży przybrzeżnej.
Statki Chińskiej Milicji Morskiej wykonały również niebezpieczne manewry i wykorzystały "coś, co wydaje się być" urządzeniem akustycznym dalekiego zasięgu, co spowodowało "tymczasowy dyskomfort i obezwładnienie niektórych filipińskich członków załogi" – oświadczyła grupa NTFWPS.
Konflikt o ławicę Scarborough
Agencja AFP przekazała we wrześniu, że w pobliżu ławicy Scarborough filipińscy rybacy często próbują przedostawać się na bogate łowiska, ale są przeganiani przez motorówki należące do chińskiej straży przybrzeżnej. Rybacy alarmowali, że w czasie tych pościgów dochodzi do zderzeń, a Chińczycy używają armatek wodnych.
Morze Południowochińskie uznawane jest za jeden z potencjalnych punktów zapalnych ewentualnego konfliktu w Azji. Chiny roszczą sobie pretensje do prawie całego tego morza, co stoi w sprzeczności z roszczeniami kilku innych państw regionu, poza Filipinami także Wietnamu, Indonezji, Malezji i Brunei. W 2016 roku międzynarodowy trybunał przyznał rację Manili, ale Pekin nie uznał tego orzeczenia.
Morze Południowochińskie jest trasą dla handlu morskiego o wartości ponad trzech bilionów dolarów rocznie.
Źródło: PAP, X