Miasto szuka chętnych do przenoszenia żab. Kilka razy dziennie   

Akcja ratująca płazy rusza wiosną
Podobna akcja była prowadzona w Biebrzańskim Parku Narodowym
Źródło: tvn24

Miasto szuka wykonawcy, który przygotuje i zamontuje bariery ochronne w wyznaczonych lokalizacjach, a następnie przeniesie migrujące płazy. Dotychczas w Białymstoku uratowano w ten sposób ponad pięć tysięcy ropuch szarych, żab moczarowych, żab jeziorkowych i innych drobnych płazów.

Akcja ochrony płazów w Białymstoku będzie prowadzona w tym roku już ósmą wiosnę.   

Migracja płazów

Od marca inicjatywa ma ochronić migrujące przez miasto płazy. W 2013 roku, kiedy taka akcja była zorganizowana po raz pierwszy w Białymstoku, odłowiono i przeniesiono łącznie ponad 1300 płazów.

- Od lat w Polsce odnotowuje się spadek liczebności płazów, dlatego tak ważna jest ochrona tych zwierząt - mówi Anna Kowalska z zespołu prasowego Urzędu Miasta.

Od kilku lat miasto organizuje lekcje w białostockich szkołach, gdzie dzieci poznają żyjące na tych terenach płazy i formy ich ochrony. W takich zajęciach edukacyjnych w ostatnich latach wzięło udział ponad trzy tysiące uczniów

W Polsce co roku odnotowuje się spadek liczebności płazów
W Polsce co roku odnotowuje się spadek liczebności płazów
Źródło: tvn24

Przenosiny kilka razy dziennie

Zainteresowani realizacją miejskiego zamówienia mogą składać swoje oferty do 31 stycznia. Podpisana umowa będzie obowiązywała do 1 czerwca. Wybrany wykonawca przygotuje i zamontuje bariery ochronne w trzech miejscach: na wybranym odcinku ulicy Karpińskiego i fragmencie ulicy Solnickiej, przy ulicy Plażowej oraz przy drodze wewnętrznej odchodzącej od ulicy Maczka.

- Ponadto podczas wiosennej migracji płazy mają być kilka razy dziennie przenoszone i wypuszczane w bezpiecznych miejscach, między innymi na łące u zbiegu ulic Karpińskiego i Solnickiej oraz przy Stawie Dojlidzkim - tłumaczy Kowalska.

Po zakończeniu akcji wykonawca jest zobowiązany do demontażu barierek i pułapek. Całość działań musi podsumować w sprawozdaniu i dołączyć dokumentację fotograficzną.

Z informacji miasta wynika, że w latach 2013-2019 na terenie Białegostoku uratowano łącznie ponad pięć tysięcy płazów.

Okres godowy płazów przypada na początek wiosny
Okres godowy płazów przypada na początek wiosny
Źródło: tvn24
Czytaj także: