Najnowsze

Siły rosyjskie "wycofują się spod Charkowa". Ukraińską kontrofensywę utrudnią zniszczone mosty

Najnowsze

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Ukraińcy publikują nagranie, na którym zniszczony zostaje rosyjski czołg [10.05.2022]
Ukraińcy publikują nagranie, na którym zniszczony zostaje rosyjski czołg [10.05.2022]Reuters/Ukrainian Armed Forces Press Service
wideo 2/21
Reuters/Ukrainian Armed Forces Press ServiceUkraińcy publikują nagranie, na którym zniszczony zostaje rosyjski czołg [10.05.2022]

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w piątek na Facebooku, że siły rosyjskie wycofują się spod Charkowa. Zostały zniszczone trzy mosty w obwodzie charkowskim, co może utrudnić ofensywę siłom ukraińskim - podała w piątek stacja CNN.

Siły rosyjskie wycofują się spod Charkowa i usiłują uniemożliwić wojskom ukraińskim przedostanie się na swe tyły w okolicach Iziumu – poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

We wschodniej strefie operacyjnej wróg nadal atakuje ogniem rakietowym obiekty przemysłowej infrastruktury oraz ostrzeliwuje obiekty cywilne - napisano w wieczornym komunikacie.

Zdaniem sztabu utrzymuje się ryzyko ataków rakietowo-bombowych z terytorium Białorusi na cele na terytorium Ukrainy. Przeciwnik umacnia też kontrolę granicy ukraińsko-rosyjskiej w obwodach briańskim i kurskim. Siły rosyjskie ostrzeliwują z terytorium Rosji obiekty w obwodzie sumskim Ukrainy i dokonały ataku lotniczego na miejscowość Towstodubowe.

Na kierunku donieckim i taurydzkim siły rosyjskie nadal ostrzeliwują wojska ukraińskie, usiłując przejąć kontrole m.in. nad Marjinką i Nowomychajliwką. Kontynuowane są ostrzały kombinatu Azowstal w Mariupolu, gdzie wróg blokuje ukraińskich żołnierzy.

Na terenach okupowanych Rosjanie nadal dopuszczają się bezprawnych działań. Bezpodstawnie zatrzymywani są cywile, szczególnie reprezentujący proukraińską postawę - stwierdza sztab.

CNN: zniszczone mosty mogą utrudnić Ukraińcom kontrofensywę.

Zdjęcia satelitarne wykonane 12 maja pokazują zburzone fragmenty mostów w pobliżu miast Rubiżne i Staryj Sałtiw, około 17 km od rosyjskiej granicy. Oba miasta zostały niedawno wyzwolone przez wojsko ukraińskie. Inne zdjęcie, wykonane 8 maja, pokazuje, że wysadzony został także najbliższy most na południe.

Okolice Charkowa (12.05.2022)Diego Herrera Carcedo/Abaca/PAP

CNN podkreśla, że przez Doniec biegną jeszcze dwa mosty na północy, w okupowanych przez siły rosyjskie wioskach Ohircewe i Buhruwatka. Nie wiadomo, w jakim są stanie obecnie, gdyż na najnowszych zdjęciach satelitarnych zasłoniły je chmury.

CNN pisze, że mosty mają znaczenie dla tempa ukraińskiej kontrofensywy. Ponadto zaraz na wschód za Dońcem biegną ważne rosyjskie szlaki dostaw, mające kluczowe znaczenie dla rosyjskiej ofensywy na miasto Izium w obwodzie charkowskim oraz na obwód ługański.

"Choć nie wiadomo, kiedy mosty zostały wysadzone, ani kto za to odpowiada, jest mało prawdopodobne, by zrobili to Ukraińcy, gdyż mosty te są zbyt istotne dla ich kontrofensywy i dla ataku na szlaki dostaw" - ocenia CNN.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Diego Herrera Carcedo/Abaca/PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości