Najnowsze

Najnowsze

Projekt "Zatrzymaj aborcję" pozytywnie zaopiniowany przez komisję

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Temat niełatwy, dyskusja niemądra. Padały argumenty o nieuporządkowanym życiu seksualnym mężczyzn i kobietach odmawiających powinności macierzyńskiej.

KRS zacznie działać?

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego zna swoje obowiązki i zwoła posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa - podkreśla rzecznik Sądu Najwyższego i dodaje, że formułowanie przez polityków pogróżek pod adresem profesor Małgorzaty Gersdorf jest niedopuszczalne. PiS zdaje się wierzyć, że nowa KRS zacznie działać, bo wycofuje się z nowelizacji ustawy.

Test elektronicznych recept

Koniec lekarskich bazgrołów. Choć był zapowiadany od lat, tym razem ma się udać. W lutym rząd przyjął projekt umożliwiający wprowadzenie recept elektronicznych, niedługo później ruszył pilotażowy program. Na początek w dwóch miastach, za dwa lata w całej Polsce.

Putin ponownie prezydentem

W czasie wyborów były oszustwa i manipulacje - donoszą obserwatorzy. Jednak wielu Rosjan z przekonaniem postawiło krzyżyk przy nazwisku Władimira Putina. Rządzi dłużej od Leonida Breżniewa i będzie bił kolejne rekordy, bo po raz czwarty zostanie prezydentem Federacji. Także dzięki głosom najmłodszych. Uwiódł ich czy zwiódł?

Budka: wycofanie nowelizacji ustawy o KRS to element gry dyplomatycznej

- To jest element gry dyplomatycznej z Zachodem, Unią Europejską - komentował w "Kropce nad i" wycofanie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa Borys Budka z Platformy Obywatelskiej. - To raczej danie szansy pani pierwszej prezes Sądu Najwyższego, żeby wywiązała się ze swoich obowiązków - przekonywał z kolei Marcin Horała (Prawo i Sprawiedliwość).

Budka: wycofanie nowelizacji ustawy o KRS to element gry dyplomatycznej

- To jest element gry dyplomatycznej z Zachodem, Unią Europejską - komentował w "Kropce nad i" wycofanie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa Borys Budka z Platformy Obywatelskiej. - To raczej danie szansy pani pierwszej prezes Sądu Najwyższego, żeby wywiązała się ze swoich obowiązków - przekonywał z kolei Marcin Horała (Prawo i Sprawiedliwość).

Prezydent: kontakty polsko-niemieckie są bardzo dobre

Wizyta w Warszawie tuż po podróży do Paryża to dowód na to, że Angela Merkel zwraca szczególną uwagę na relacje z Polską - powiedział podczas poniedziałkowego spotkania w Warszawie z kanclerz Niemiec prezydent Andrzej Duda.

Rosjanie "nie zrobią z nikogo więcej głupka"

Unia Europejska wezwała Rosję do pilnej odpowiedzi na pytania zadane jej przez Wielką Brytanię w związku z atakiem z użyciem broni chemicznej w Salisbury. UE wyraziła bezwarunkową solidarność z Londynem, a szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson oznajmił, że Rosjanie "nie zrobią z nikogo więcej głupka".

Lodowe piekło

Najtrudniejsza i najzimniejsza góra świata, lodowe piekło - jak mówią o K2 polscy himalaiści. W poniedziałek szczęśliwie wrócili do kraju. I choć ostatni ośmiotysięcznik zimą nadal nie został zdobyty, oni zdobyli uznanie wielu, między innymi po spektakularnej akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Ale ta wyprawa przejdzie do historii także z innego powodu - jeszcze nigdy tak szczegółowo i na bieżąco nie było relacjonowane życie w górskiej bazie i samo wspinanie. Pierwszy raz himalaiści mieli ciągły dostęp do internetu, mogli śledzić informacje na swój temat i komentować je, co - jak sami przyznają - bardzo zmieniło ich dotychczasowe wyobrażenie o himalaizmie i miało też wpływ na atmosferę wyprawy. Jaka była ta atmosfera i jak wygląda życie człowieka, który próbuje pokonać drugą najwyższą górę świata? Temu wszystkiemu z bliska przez prawie miesiąc przyglądali się dziennikarz "Faktów" TVN Robert Jałocha i operator Maciej Siemaszko.

"Niemcy robią wszystko, by nie zaostrzać stosunków z Polską"

Jeśli pojawiały się jakiekolwiek problemy dotyczące znaku zapytania nad reformą sądownictwa w Polsce, to Niemcy starały się trzymać od tego sporu jak najdalej. Co więcej, chowały się w pewnym sensie za Unię Europejską - mówił w "Faktach po Faktach" Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW. - Kanclerz Niemiec zrobiła dokładnie to samo, co Niemcy robią od dwóch lat, czyli umyła ręce - dodał, komentując wizytę Angeli Merkel w Warszawie. Gośćmi drugiej części programu byli Joanna Mucha (PO) i Marian Piłka, wiceprzewodniczący Prawicy RP.

"Niemcy robią wszystko, by nie zaostrzać stosunków z Polską"

Jeśli pojawiały się jakiekolwiek problemy dotyczące znaku zapytania nad reformą sądownictwa w Polsce, to Niemcy starały się trzymać od tego sporu jak najdalej. Co więcej, chowały się w pewnym sensie za Unię Europejską - mówił w "Faktach po Faktach" Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW. - Kanclerz Niemiec zrobiła dokładnie to samo, co Niemcy robią od dwóch lat, czyli umyła ręce - dodał, komentując wizytę Angeli Merkel w Warszawie.

Burza w Sejmie i kolejna próba zaostrzenia prawa aborcyjnego

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Podczas posiedzenia dochodziło do ostrej wymiany zdań między zwolennikami a przeciwnikami proponowanych zmian. Wielu polityków PiS już zapowiedziało, że projekt poprze. O samym projekcie i motywach, jakie stały za inicjatorami proponowanych zapisów, dyskutowali goście Andrzej Morozowskiego - Ryszard Kalisz i Jacek Januszewski z Fundacji Życie i Rodzina oraz inicjatywy Zatrzymaj Aborcję

Naukowcy zaniepokojeni "postępującą izolacją Polski". Apelują do polityków

Członkowie Polskiej Akademii Umiejętności są zaniepokojeni "niezręcznymi posunięciami (...) w odniesieniu do naszych sojuszników" oraz niedawnymi decyzjami dotyczącymi ustroju sądownictwa. Działania te "mogą prowadzić do ograniczania praw obywatelskich i w rezultacie dalszej izolacji oraz oddalania Polski od przyjętych zasad europejskiego ładu" - napisali w przyjętej w sobotę uchwale Walnego Zgromadzenia.

Kanclerz Merkel już w Warszawie. Na początek rozmowa z premierem

W poniedziałek po godzinie 18 rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami wśród poruszanych tematów znaleźć się mają: współpraca dwustronna, przyszłość Unii Europejskiej, unijny budżet oraz bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny.

Afrin to nie koniec. Erdogan zapowiada kolejną operację zbrojną

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że Ankara będzie kontynuowała operację wojskową w Syrii na wschód od miasta Afrin, które w niedzielę zdobyło tureckie wojsko. Celem ofensywy mają być regiony kontrolowane przez siły kurdyjskie.

Pod 50-latkiem załamał się lód. Zmarł

Nie żyje mężczyzna, pod którym załamał się lód na jeziorze w Sulicach (powiat łobeski). - Mimo akcji reanimacyjnej mężczyzny nie udało się uratować - poinformował rzecznik straży pożarnej w Łobzie Grzegorz Paluch.

Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała projekt "Zatrzymaj aborcję"

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. - Ten akt stwierdza, że ludzie niepełnosprawni mają taką samą godność jak zdrowi i powinni posiadać takie same prawa - przekonywała podczas obrad sejmowej komisji sprawiedliwości pełnomocniczka komitetu Kaja Godek. Z kolei posłanka Monika Wielichowska z Platformy Obywatelskiej mówiła, że "państwo policyjne nie rozwiąże problemu niechcianych ciąż".

Chiński "Srebrny Lis" awansował

Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi, który ze względu na charyzmę i twardą obronę interesów kraju zyskał sobie przydomek "Srebrny Lis", awansował w poniedziałek na radcę stanu odpowiedzialnego za kontakty zagraniczne, zachowując przy tym funkcję szefa MSZ.

Polak oskarżony o porwanie modelki ma usłyszeć wyrok 2 maja

Sąd w Mediolanie, przed którym toczy się proces Polaka oskarżonego o porwanie latem 2017 roku brytyjskiej modelki, odrzucił w poniedziałek wniosek o zbadanie mężczyzny przez psychiatrów, uznając, że jest on poczytalny. Wyrok w sprawie zapadnie 2 maja.

May: Rosja winna temu, co stało się na ulicach Salisbury

Brytyjska premier Theresa May podkreśliła w poniedziałek, że to Rosja ponosi winę za próbę otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków. Szefowa rządu odrzuciła zaprzeczenia strony rosyjskiej.

Domniemanego sprawcy wybuchu wciąż nie można przesłuchać

Prokuratura wie już, jaki zarzut chce mu postawić, ale wciąż nie może tego zrobić. Tomasz J., który jest podejrzewany o spowodowanie wybuchu w kamienicy na poznańskim Dębcu, najpierw zostanie przebadany przez dwóch biegłych sądowych z zakresu psychiatrii - taką decyzje podjęli lekarze.