Zielona fala w alei Waszyngtona. "Dziewiątka" oszczędzi 10 minut

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tramwaj pojedzie wzdłuż kanału
Tramwaj pojedzie wzdłuż kanału
Tramwaj pojedzie wzdłuż kanału

Od wiosny aleją Waszyngtona tramwaje pojadą nawet 10 minut szybciej. Pomoże w tym zielona fala – algorytmy i satelitarny system GPS, który pozwala skracać czas podróży. Jak planują Tramwaje Warszawskie, pod koniec roku systemem objętych zostanie 75 procent skrzyżowań.

Zielona fala to system informatyczny zbudowany przez pracowników Tramwajów Warszawskich. Zbiera za pomocą GPS dane o pozycji wagonów na trasie. Przyspiesza to podróż tramwajem – nie czekają na zielone światło.

"Gdy tramwaj dojeżdża do skrzyżowania, system z pomocą algorytmu przełącza sygnalizację tak, by nie czekał on na zielone światło. Przetwarzanie danych odbywa się w chmurze, do której trafiają również inne dane pomagające skrócić czas przejazdu tramwajów. Jest to autorskie rozwiązanie Tramwajów Warszawskich niestosowane jeszcze w Polsce" – czytamy w komunikacie spółki.

Jak wyliczają Tramwaje Warszawskie, takie rozwiązania zostały już wprowadzone na 151 z ponad 255 skrzyżowań. Od końca ubiegłego roku priorytet otrzymało siedem skrzyżowań alei Krakowskiej. To właśnie po tej ulicy jeździ jedna z najpopularniejszych linii tramwajowych w Warszawie, czyli dziewiątka. Teraz przyszedł czas na jej przyśpieszenie na prawym brzegu Wisły.

"Odzyskiwanie" tramwajów i etatów

Jak zapowiadają tramwajarze, wkrótce zielona fala będzie działać także na Grochowie. "Zaplanowaliśmy, że pięć skrzyżowań (z Grenadierów, Międzyborską, Kinową, Międzynarodową i Saską) będzie również objętych systemem zielonej fali. Dodatkowe prace, jakie musimy wykonać, to drobne korekty kilku sygnalizacji świetlnych. Łączny czas przejazdu linii 9 między pętlami dzięki zielonej fali we Włochach, na Ochocie i na Pradze Południu skróci się o około 10 minut" – wyliczają TW.

Przykłady: dzięki systemowi linia 17 z Tarchomina dociera teraz na Służewiec o dziesięć minut wcze­śniej. Linia 41 – z Żerania Wschodniego o dziewięć minut szybciej. Przejazd przez Bródno do Dworca Wileńskiego na Pradze skrócił się z kolei o trzy minu­ty, a prędkość wzrosła o 15 procent. Linia 2 z Nowodworów do metra Młociny jedzie krócej o pięć minut, co oznacza skrócenie czasu przejazdu aż o jedną czwartą.

TW szacują, że dzięki zielonej fali udało się "odzyskać" 29 tramwa­jów i 90 etatów do ich obsługi, jest też mniejszy kłopot z szukaniem nowych pracowników, o których - jak wskazują - nie jest teraz łatwo. Skąd ta oszczędność?

- Wyobraźmy sobie jakąś linię tramwajową, która według rozkładu jeździ co 10 minut. Na tę linię trzeba wypuścić daną liczbę tramwajów. W momencie, kiedy trasę pomiędzy przystankami przejeżdżają szybciej, to w pewnym momencie zaczyna się okazywać, że tych tramwajów można wypuszczać trochę mniej. Czyli zostajemy z tą samą częstotliwością, ale potrzebujemy mniej wagonów i co za tym idzie – mniej motorniczych – wyjaśnia obrazowo Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich. - Mamy stałą liczbę motorniczych, to około 1300 osób. Każdego dnia pracuje około 800 motorniczych, licząc osoby będące w rezerwie. W tym momencie możemy ich kierować na inne trasy – wylicza nasz rozmówca.

W 2022 roku – 90 procent skrzyżowań

Redukcja zużycia energii oznacza także większą korzyść dla środowiska. Przykładem jest ul. Marymoncka. Na jej odcinku zużycie energii przez tramwaje spadło o 13 procent. "Tylko na jednej linii tramwajowej oszczędzamy w ciągu roku około 70 tysięcy złotych" – wylicza miejska spółka.

Włączenie zielonej fali w al. Waszyngtona będzie kosztowało około 400 tysięcy złotych. Wykonawca, z którym Tramwaje Warszawskie podpiszą umowę, będzie miał trzy miesiące na przeprowadzenie zaplanowanych prac.

Co będzie musiał zrobić? - Zajmie się lekką przebudową niektórych sygnalizacji świetlnych – będzie musiał dołożyć jeden rodzaj czujników na samych sygnalizatorach. Oprócz tego wdroży algorytm, który jest budowany przez naszych pracowników – tłumaczy rzecznik Tramwajów Warszawskich.

"Na koniec roku 2021 planujemy objąć zieloną falą dla tramwajów minimum 75 procent takich skrzyżowań i dlatego pracujemy nad kolejnymi projektami. Pracujemy nad przyśpieszeniem tramwajów na północnej części al. Niepodległości, co zapewni tramwajom zieloną falę od Dworca Centralnego do GUS-u. Z kolei w roku 2022, priorytetem dla tramwajów ma zostać objętych minimum 90 procent skrzyżowań z sygnalizacją świetlną" – zapowiadają TW.

Informowaliśmy także o planach budowy łącznika między metrem a dworcami:

Widok na plac przed stacją metra Centrum
Widok na plac przed stacją metra CentrumArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Według szacunków stołecznego ratusza we wtorkowym proteście rolników udział wzięło około 10 tysięcy osób. Zgromadzili się na placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki, skąd ruszyli w stronę Sejmu, kolejnym przystankiem była kancelaria premiera. Wydarzenie relacjonowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Rolnicy rozgoryczeni po spotkaniu w kancelarii premiera. Zapowiadają kolejny protest w Warszawie

Rolnicy rozgoryczeni po spotkaniu w kancelarii premiera. Zapowiadają kolejny protest w Warszawie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który miał brutalnie zaatakować kobietę w warszawskim Śródmieściu. 23-latek jest podejrzany między innymi o usiłowanie zabójstwa na tle rabunkowym i seksualnym.

Kobieta zaatakowana w centrum Warszawy. 23-latek podejrzany o usiłowanie zabójstwa

Kobieta zaatakowana w centrum Warszawy. 23-latek podejrzany o usiłowanie zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja i prokuratura w Gostyninie (Mazowieckie) wyjaśniają okoliczności potrącenia 37-letniej kobiety prowadzącej wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Zatrzymani w tej sprawie mężczyźni w wieku 34 i 44 lat nie przyznają się do prowadzenia mercedesa, który uderzył w kobietę. Jak podała policja, jeden z mężczyzn był pod wpływem alkoholu.

Potrącenie matki i niemowlaka. Jeden z zatrzymanych mężczyzn był pod wpływem alkoholu

Potrącenie matki i niemowlaka. Jeden z zatrzymanych mężczyzn był pod wpływem alkoholu

Źródło:
PAP

Do szpitala w Garwolinie (Mazowieckie) zgłosiła się młoda kobieta z martwym noworodkiem. Śledczy ustalili, że dziecko urodziło się zdrowe. 19-latka usłyszała zarzut zabójstwa.

Przyniosła do szpitala martwe dziecko. 19-latka usłyszała zarzut

Przyniosła do szpitala martwe dziecko. 19-latka usłyszała zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie poinformował, że w jednym z odholowanych samochodów znaleziono granat. Na szczęście okazał się granatem ćwiczebnym, ale było w nim prawie tysiąc złotych.

Granat w odholowanym samochodzie

Granat w odholowanym samochodzie

Źródło:
PAP

W połowie marca zniknie drogowy "banan", wytyczony kilka miesięcy temu na skrzyżowaniu Belwederskiej i Gagarina. Pod koniec kwartału zmiany obejmą też ważne krzyżówki w ciągu ulicy Sobieskiego. Zmiany w organizacji ruchu mają związek z budową linii tramwajowej do Wilanowa.

Trwają przygotowania do "likwidacji banana"

Trwają przygotowania do "likwidacji banana"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w rejonie stacji Piaseczno pociąg potrącił człowieka. Mężczyzna zginął na miejscu. Są utrudnienia w kursowaniu składów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

Pociąg potrącił człowieka. Opóźnienia na czterech liniach

Pociąg potrącił człowieka. Opóźnienia na czterech liniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z uwagi na pogarszający się stan nawierzchni kolejarze wyremontują przejazdy między ulicami Walcowniczą a Młodą w Wawrze oraz na Łodygowej na Targówku. Podczas prac zaplanowanych odpowiednio na wtorek 27 lutego i środę 28 lutego - kierowcy tamtędy nie przejadą.

Wyremontują przejazdy kolejowe na Targówku i w Wawrze

Wyremontują przejazdy kolejowe na Targówku i w Wawrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miasto pozyskało ważną decyzję z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie budowy tunelu pod linią kolejową w Rembertowie. O bezkolizyjną przeprawę przez tory mieszkańcy tej dzielnicy walczą od lat.

Krok naprzód w sprawie tunelu w Rembertowie. Sąd rozstrzygnie, kto zbuduje wiadukt

Krok naprzód w sprawie tunelu w Rembertowie. Sąd rozstrzygnie, kto zbuduje wiadukt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nadawca deklarował, że w przesyłce są t-shirty, ale do paczki zapakował mięsożerne rośliny, które są pod ochroną. Przesyłkę z zabójczymi dzwoneczkami z Malezji przejęli mazowieccy celnicy. Trafiły do ogrodu botanicznego, nie wszystkie przetrwały długą podróż.

Zadeklarował koszulki, w paczce były mięsożerne rośliny

Zadeklarował koszulki, w paczce były mięsożerne rośliny

Źródło:
PAP

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z "Newsweekiem" został zapytany o tak zwane schody smoleńskie na placu Piłsudskiego. "Nie sądzę, żeby mogły stać w tym samym miejscu" - powiedział.

Minister kultury o "schodach smoleńskich". Nie chce ich na placu Piłsudskiego

Minister kultury o "schodach smoleńskich". Nie chce ich na placu Piłsudskiego

Źródło:
Nesweek, tvnwarszawa.pl

Na terenie dawnych Zakładów Mechanicznych "Ursus" pojawił się ciężki sprzęt. Aktywiści alarmują, że inwestor wyburzył część obiektów, które są w rejestrze zabytków. Rzecznik mazowieckiego konserwatora Andrzej Mizera wyjaśnił, że pierwotnie nie wydano zgody na rozbiórkę dobudówki dawnej lakierni oraz ruin budynków powojennych, ale decyzję uchyliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ciężki sprzęt w dawnej fabryce ciągników. Konserwator "musiał zmienić stanowisko i dopuścił do rozbiórki"

Ciężki sprzęt w dawnej fabryce ciągników. Konserwator "musiał zmienić stanowisko i dopuścił do rozbiórki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cynizm, hipokryzję, obstrukcję, nieudolność, niechęć do Warszawy i brak wiedzy. Sześć grzechów wobec Warszawy wytknął wiceprezydent Michał Olszewski kandydatowi PiS na stanowisko prezydenta stolicy Tobiaszowi Bocheńskiemu.

"Sześć grzechów". Wiceprezydent Warszawy punktuje kandydata PiS

"Sześć grzechów". Wiceprezydent Warszawy punktuje kandydata PiS

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę nocą w okolicach Alej Jerozolimskich rozpoczął się pościg za kierowcą bmw. Kierowca samochodu osobowego uderzył w toyotę i karetkę pogotowia, która przewróciła się na bok. Ucierpieli ratownicy medyczni. Policjanci rozpoczęli poszukiwania osób, w akcję zaangażowano psa tropiącego. Do sprawy zatrzymali dwie osoby.

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Policja zatrzymała dwie osoby

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Policja zatrzymała dwie osoby

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzut posiadania znacznej ilości substancji psychotropowej i środków odurzających działając w warunkach recydywy usłyszał 37-letni mieszkaniec Śródmieścia. Decyzją sądu podejrzany został aresztowany.

Był wcześniej poszukiwany, notowany, karany. Znów go aresztowano

Był wcześniej poszukiwany, notowany, karany. Znów go aresztowano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co Rafał Trzaskowski sądzi o powstaniu w Warszawie ulicy Lecha Kaczyńskiego? Zaznaczył, że w tej sprawie decyzję podejmuje Rada Warszawy, a on sam zdania nie zmienił. Opowiedział też o wyborach prezydenckich.

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Źródło:
PAP