Wybory samorządowe Gorzów Wielkopolski 2024. Kandydaci na prezydenta 

Źródło:
tvn24.pl
Wybory samorządowe pierwszym testem nowej władzy
Wybory samorządowe pierwszym testem nowej władzyTVN24
wideo 2/5
Wybory samorządowe pierwszym testem nowej władzyTVN24

Wybory samorządowe coraz bliżej. Polacy za kilka tygodni wybiorą m.in. prezydentów miast, którzy będą rządzić przez najbliższe pięć lat. W walce o fotel włodarza Gorzowa Wielkopolskiego stanie pięciu kandydatów - były senator i przedsiębiorca, społeczniczka, były dyrektor urzędu wojewódzkiego, radny miasta i obecny prezydent.

Pierwsza tura najbliższych wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia, a druga 21 kwietnia. Polacy wybiorą wówczas radnych rad gmin (i miast), rad powiatów, sejmików województw, a także prezydentów, burmistrzów miast i wójtów gmin. W Gorzowie Wielkopolskim w walce o fotel prezydenta zawalczy czterech kandydatów. Przedstawiamy ich sylwetki w kolejności alfabetycznej.

CZYTAJ TEŻ: Jak zagłosują Polacy w wyborach samorządowych? Nowy sondaż to zapowiedź strat dla PiS

Wybory samorządowe Gorzów Wielkopolski 2024. Dariusz Jacek Bachalski (Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica)

Były senator i poseł Dariusz Jacek Bachalski poinformował o swojej kandydaturze w walce o fotel prezydencki 12 lutego. Przedsiębiorca i założyciel firmy edukacyjnej JDJ Bachalski idzie do wyborów samorządowych ze wsparciem Nowej Lewicy, która postanowiła go poprzeć jako kandydata niezależnego i bezpartyjnego.

W swoim programie wyborczym polityk skupia się na infrastrukturze miejskiej i przestrzeni publicznej, ludziach starszych i ich problemach czy zdrowiu mieszkańców. Głównym hasłem programu jest "Gorzów wyjątkowy". Jedną z propozycji niezależnego kandydata jest stworzenie miejskiego szpitala geriatrycznego o profilu domowo-telemedycznym. Celem jest leczenie pacjentów w domu pod okiem specjalistów, dzięki wykorzystaniu urządzeń telemedycznych i Internetu.

Bachalski postuluje także przekształcenie parku Słowiańskiego w ogród botaniczny czy partnerstwo gorzowskich szkół średnich ze szkołami w Stanach Zjednoczonych w formule Dual Diploma (tzw. polsko-amerykańska „podwójna matura”). Program miałby być finansowany przez budżet miasta w zamian za zameldowanie się i zamieszkanie w Gorzowie Wielkopolskim przez określoną liczbę lat po rozpoczęciu pracy.

ZOBACZ TAKŻE: Jak długo trwa kadencja prezydenta miasta? Co ile lat jest wybierany

W latach 2001-2005 był posłem na Sejm IV kadencji a w latach 2005-2007 senatorem VI kadencji.

Wybory samorządowe Gorzów Wielkopolski 2024. Katarzyna Miczał (KWW Twoje Miasto Gorzów)

To jedyna kobieta wśród kandydatów na prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego. W swoim programie podkreśla konieczność zatrzymywania młodych ludzi w Gorzowie. To społeczniczka. Od dawna bierze udział w wielu programach pozarządowych. Jest zaangażowana w działanie m.in. w fundacji Twoje Miasto Gorzów.

- Miasto bezwzględnie potrzebuje zmiany. (...) Czego mamy dość? Człowiek świadomy miasta ma dość słuchania ludzi, którzy nie wiedzą, o czym mówią, którzy nie chcą słuchać i przypominają sobie o nas na kilka tygodni przed wyborami. Braku dyskusji. Braku przestrzeni do partycypacji. Braku wizji. Tego mamy dość - mówiła w Echu Gorzowa.

Jej priorytetami są polityka społeczna i inwestycje społeczne. Deklaruje powołanie Centrum Aktywności Seniora, rewitalizację kamienic Nowego Miasta, Zawarcia i Zakanala, przywrócenie mieszkańcom Schodów Donikąd. 

Wybory samorządowe Gorzów Wielkopolski 2024. Roman Sondej (Prawo i Sprawiedliwość)

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego jest Roman Sondej. Samorządowiec w latach 2006-2012 kierował Lubuskim Kuratorium Oświaty, a w ostatnich latach był dyrektorem generalnym Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. "Proszę Was o zaufanie w nadchodzących wyborach. Wierzę, że razem napiszemy piękną historię naszego miasta" - napisał w mediach społecznościowych.

Sondej chce m.in. przyciągnąć młodych ludzi do miasta, poprawić komunikację miejską między Gorzowem a pobliskimi miejscowościami czy uporządkować kwestię gospodarowania przestrzeni publicznej. Częścią jego programu jest wizja wielkiego Gorzowa - miasta intensywnie się rozwijającego. Kolejnymi postulatami kandydata PiS jest zadbanie o zabytkowe kamienice miasta, które z roku na rok niszczeją czy modernizacja stadionu gorzowskiego. CZYTAJ TEŻ: Długa kolejka po władzę pod Wawelem. Kto chce usiąść na fotelu Majchrowskiego?

Wybory samorządowe Gorzów Wielkopolski 2024. Piotr Wilczewski (Koalicja Obywatelska)

O fotel prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego zawalczy Piotr Wilczewski. Obecny radny miasta startuje jako kandydat Platformy Obywatelskiej. Jak sam o sobie mówi, jest dowodem na to, że po studiach można wrócić do Gorzowa, założyć tu rodzinę i spokojnie żyć. Kandydat PO swój program streszcza w trzech najważniejszych punktach: "powiększyć Gorzów, zapewnić dobrą przyszłość dzieciom oraz zachęcić mieszkańców, żeby nie wyjeżdżali z miasta". Polityk chce stworzyć kartę mieszkańca, wieloletni plan inwestycyjny zakładający remont gorzowskich szkół, przedszkoli i żłobków. Częścią programu wyborczego jest także bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów. Trzecim punktem ogłoszonym podczas konferencji prasowej 12 lutego był "Gorzów - nie wyjeżdżajcie stąd". - Mieszkańcy muszą zostać w naszym mieście, muszą czuć się tutaj dobrze - wyjaśnił Wilczewski. Kandydaturę radnego PO poparł marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński, posłanka sejmowa Krystyna Sibińska oraz poseł Waldemar Sługocki. Na swoim koncie w mediach społecznościowych, polityk zachęca do dołączenia do “drużyny Wilka”.

Wybory samorządowe Gorzów Wielkopolski 2024. Jacek Wójcicki (Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Wójcickiego)

Obecny prezydent miasta Jacek Wójcicki ogłosił start w nadchodzących wyborach już 17 stycznia. "Podjąłem decyzję o kandydowaniu na kolejną kadencję licząc na to, iż zechcą Państwo powierzyć mi po raz kolejny stery zarządzania miastem" - ogłosił w mediach społecznościowych polityk. Tym samym Wójcicki chce zdobyć fotel prezydenta na trzecią kadencję. Głównym hasłem wyborczym jest "Gorzów w sercu". - Przez te ostatnie dziewięć lat skupiliśmy wokół siebie ludzi, którzy mają to miasto w sercu, którzy dla tego miasta poświęcają swój czas i życie - wyjaśnił prezydent.

Wójcicki chce postawić na kontynuację tego, co w ostatnich latach zrealizował. Będą to sprawy gospodarcze, zbrojenie terenów inwestycyjnych, pozyskiwanie inwestorów, czyli wzmocnienie gospodarcze miasta i jego budżetu. Polityk chce, żeby młodzi ludzie, którzy wyjadą z Gorzowa na studia chcieli do niego wrócić, pracować i zakładać rodziny.

CZYTAJ TEŻ: Informatyk powalczy o Gdańsk, wiceprezydentka Sopotu chce przejąć władzę w mieście

Obecny prezydent po raz pierwszy zwyciężył wybory na prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego w 2014 roku. W 2018 ubiegał się o reelekcję, zwyciężając w pierwszej turze.

Autorka/Autor:MR, FC/PKoz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rozpoczęły się największe demokratyczne wybory w historii ludzkości - do urn może pójść niemal miliard ludzi. I prawie wszyscy oddadzą głos na tego samego człowieka - rządzącego już od dekady premiera Narendrę Modiego, którego poparcie przed wyborami sięgnęło niemal 80 proc. Niektórzy uważają go wręcz za boga, ale jego władza ma ciemną stronę. Stronę, która może zagrozić rozpadem całych Indii. - To będzie ogromna konfrontacja i nie wiem, jak ona się skończy - mówi ekspert ds. Indii, dr Krzysztof Iwanek.

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Źródło:
tvn24.pl

Przełamanie impasu w Kongresie w sprawie amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy - powiedział w sobotę w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak dodał, "wygląda na to, że jest osobista zgoda Trumpa na tę decyzję". - Zrozumiał, że żarty się skończyły - stwierdził Nowakowski.

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Źródło:
TVN24

Dwa samoloty F-16 - jeden pilotowany przez człowieka, drugi przez sztuczną inteligencję (AI) - zmierzyły się nad bazą sił powietrznych USA Edwards Air Force Base w stanie Kalifornia. Agencja do spraw Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA) nie ujawniła, która maszyna wygrała starcie. Podała jednak, że wyniki pokazują "historyczną zmianę w lotnictwie".

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

Źródło:
PAP

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Około 30 osób odniosło obrażenia po tym jak prom pasażerski uderzył w nabrzeże w porcie w Neapolu. Statek podróżował z wyspy Capri. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Źródło:
PAP, The Maritime Executive

Siły bezpieczeństwa Iraku poinformowały, że ich stanowisko dowodzenia w bazie wojskowej Kaiso, około 50 kilometrów na południe od Bagdadu, zostało zaatakowane z powietrza. Przedstawiciel irackiego ministerstwa spraw wewnętrznych, cytowany przez AFP, mówił, że "jedna osoba zginęła a osiem zostało rannych". CNN podaje, że Izrael nie przeprowadził ataków. Centralne Dowództwo USA także oświadczyło, że nie ma nic wspólnego z eksplozją.

Silna eksplozja w bazie wojskowej w pobliżu Bagdadu

Silna eksplozja w bazie wojskowej w pobliżu Bagdadu

Źródło:
PAP

W Grójcu jeden z kierowców zauważył niebezpiecznie poruszający się samochód. Wezwał policję i zajechał drogę toyocie. Okazało się, że jej kierowca był pijany. Jak podała policja, miał blisko trzy promile alkoholu. Kierujący stracił prawo jazdy i pożegnał się z samochodem.

"Zajechał drogę podejrzanemu i nie pozwolił mu uciec". Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

"Zajechał drogę podejrzanemu i nie pozwolił mu uciec". Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W kawiarniach to pospolity widok, że klienci zamawiają kawę i godzinami przesiadują z laptopami w lokalu. Nowe są jednak refleksje restauratorów, którzy liczą kasę i widzą, o ile więcej zarobiliby, gdyby stolik służył kilku towarzyskim spotkaniom. Są już tacy, którzy idą dalej i wprowadzają kawiarnie wolne od laptopów. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Restauratorzy mówią "nie" pracy z ich lokali. "Stali goście skarżyli się, że nie mogą usiąść"

Restauratorzy mówią "nie" pracy z ich lokali. "Stali goście skarżyli się, że nie mogą usiąść"

Źródło:
TVN24

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Andrzej Duda w Vancouver spotkał się z przedstawicielami kanadyjskiej Polonii. Prezydent w swoim wystąpieniu wspomniał o trudnej sytuacji międzynarodowej w związku z toczącą się wojną w Ukrainie. - Trudne czasy przyszły dla naszej części Europy, ale wierzymy w to, że damy radę - mówił Duda. Podziękował też kanadyjskiej Polonii za lobbing na rzecz dołączenia Polski do NATO.

Andrzej Duda spotkał się z kanadyjską Polonią

Andrzej Duda spotkał się z kanadyjską Polonią

Źródło:
TVN24, PAP

Białostoccy policjanci zatrzymali 43-latka, podejrzanego o oszukanie dwóch seniorek. Mężczyzna miał zabrać im łącznie ponad 55 tysięcy złotych. Podejrzany trafił na trzy miesiące do aresztu, grozi mu osiem lat więzienia.

Syn "spowodował wypadek", a wnuk "potrącił ciężarną". Oszust okradł dwie seniorki

Syn "spowodował wypadek", a wnuk "potrącił ciężarną". Oszust okradł dwie seniorki

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Kokosanka, pingwinia albinoska z gdańskiego zoo została "Pingwinem Roku". Dzięki głosom internautów, pokonała rywali z całego świata. Jej ogromna popularność może przyczynić się teraz do ratowania żyjących na wolności afrykańskich ptaków.

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Źródło:
gdańsk.pl

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl