Za kilka tygodni w Polsce odbędą się wybory samorządowe. Niektórzy z nas zagłosują w nich na prezydentów miast. W których miastach urzędują prezydenci, jakie są ich kompetencje i ile trwa ich kadencja?
Pierwszą turę wyborów samorządowych zaplanowano na 7 kwietnia, a drugą na 21 kwietnia. W głosowaniu Polacy wybiorą rady gmin, rady powiatów, sejmiki województw i rady dzielnic Warszawy oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Prezydent miasta to jednoosobowy organ wykonawczy w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, a także tam, gdzie urząd prezydenta obowiązywał przed wejściem w życie ustawy o samorządzie gminnym w 1990 roku.
Wybory samorządowe 2024. Miasta prezydenckie
W Polsce jest 107 miast prezydenckich. Wśród nich te o liczbie ludności powyżej 100 tysięcy. To Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Katowice, Gdynia, Częstochowa, Radom, Rzeszów, Toruń, Kielce, Sosnowiec, Gliwice, Olsztyn, Zabrze, Bielsko-Biała, Bytom, Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Opole, Tychy, Gorzów Wielkopolski, Elbląg, Płock, Dąbrowa Górnicza, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów, Chorzów i Koszalin.
Prezydent miasta - kompetencje
Prezydent miasta wykonuje uchwały rady gminy i zadania gminy określone przepisami prawa - m.in. przygotowuje projekty uchwał rady gminy i określa sposób ich wykonywania. W jego wyłącznych kompetencjach leży gospodarowanie mieniem komunalnym i wykonywanie budżetu oraz zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.
Kadencja prezydentów miast
Kadencja prezydentów miast - podobnie jak burmistrzów i wójtów - trwa pięć lat. Rozpoczyna się w dniu rozpoczęcia kadencji rady gminy lub wybrania go przez radę gminy i upływa z dniem upływu kadencji rady gminy. Jednocześnie sześć lat temu wprowadzono zasadę dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Oznacza to, że osoby zajmujące te stanowiska dzięki wyborowi w 2018 roku będą mogły ubiegać się o nie jeszcze tylko raz.
Wybory samorządowe 2024
Poprzednie wybory samorządowe odbyły się w 2018 roku, więc kadencje samorządów kończyły się w 2023 roku. Jednak w związku z kolizją terminu z przypadającymi wtedy wyborami parlamentarnymi, rząd PiS przyjął uchwałę wydłużającą jednorazowo kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 roku. Jak podano na stronie Kancelarii Prezydenta RP, ustawa o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego "ma charakter epizodyczny, co oznacza, że jej przepisy wprowadzają czasowe odstępstwo od uregulowanej już materii".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock