Blisko 20 tysięcy ton odpadów żużli z hutnictwa cynku, które były składowane w Tuplicach (woj. lubuskie) zostały wywiezione z powrotem do Niemiec. "Teren został uprzątnięty" - poinformowała w środę na platformie "X" minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
"Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze z Tuplic wywieziono 19 800 Mg odpadów żużli z hutnictwa cynku. Hałdy odpadów wróciły do Niemiec. Teren został uprzątnięty. Tak działa skuteczna dyplomacja" - przekazała w mediach społecznościowych szefowa MKiŚ.
W marcu minister przekazała, że 20 tysięcy ton odpadów z nielegalnego wysypiska w Tuplicach w tym roku opuści Polskę.
Wywóz miał ruszyć w sierpniu, ale tak się nie stało. Jak informowała wówczas wójt gminy Tuplice, "nie udało się porozumieć w sprawie składowania sprzętu oraz ustawienia sanitariatów". I tak, ciężki sprzęt wjechał do Tuplic 8 października.
- Samochody zostały załadowane i wywiozły pierwszą część odpadów. Prace związane z wywozem odpadów trwają. W najbliższym czasie, zgodnie z ustaleniami ze stroną niemiecką, firma realizująca prace ma usunąć wszystkie wskazane nielegalne odpady, które trafiły z Niemiec do Tuplic - informował wówczas Maciej Karczyński, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Tuplice są pierwsze, ale nie ostatnie
W 2015 roku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze przeprowadzili w Tuplicach kontrolę, podczas której ujawnili nielegalnie przewiezione odpady.
"Wtedy też ustalono, że za nielegalne przemieszczenie odpadów odpowiedzialne są podmioty niemieckie. Wobec braku reakcji Niemiec na liczne pisma strony polskiej, odpady w Tuplicach zostały ujęte w treści skargi na Republikę Federalną Niemiec złożonej w 2023 r. do Komisji Europejskiej, a następnie skargi do TSUE. Komisja w uzasadnionej opinii stwierdziła, że odpady z Tuplic powinny zostać zwrócone do Niemiec” – przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Szacuje się, że w Polsce jest około 35 ton odpadów nielegalnie przywiezionych z Niemiec. Jak podaje ministerstwo, Tuplice to jedna z siedmiu miejscowości, z których zostaną usunięte odpady, pochodzące z nielegalnego transgranicznego przemieszczenia z Niemiec. Pozostałe składowiska znajdują się w Starym Jaworze (woj. dolnośląskie), Sobolewie (woj. dolnośląskie), Gliwicach (woj. śląskie), Sarbii (woj. wielkopolskie), Bzowie (woj. wielkopolskie) i Babinie (Wielkopolskie).
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: x.com/hennigkloska