Przyznali się do nękania Indonezyjczyków, sąd umorzył postępowanie

Oskarżeni przyznali się do winy i zawarli z pokrzywdzonymi ugodę (zdjęcie ilustracyjne)
Międzyrzec Podlaski
Źródło: Google Earth
Obrzucanie mąką, strzelanie gumowymi kulkami i groźby. Takich czynów, zgodnie z ustaleniami śledczych, miało dopuścić się trzech młodych mężczyzn wobec mieszkających w Międzyrzecu Podlaskim (woj. lubelskie) Indonezyjczyków. Po tym, jak doszło do ugody, sąd zgodził się na warunkowe umorzenie postępowania. 

Prokuratura Rejonowa w Radzyniu Podlaskim oskarżyła trzech młodych mężczyzn o uporczywe nękanie zatrudnionych w Polsce obywateli Indonezji mieszkających w budynku wynajmowanym przez agencję pośrednictwa pracy w Międzyrzecu Podlaskim.

Według ustaleń śledczych, 22-letni Wojciech W., 18-letni Emil O. i 21-letni Mateusz K. od kwietnia do maja 2023 roku mieli m.in. obrzucać cudzoziemców mąką, strzelać w ich kierunku gumowymi kulkami, grozić zabójstwem poprzez pokazywanie gestu podrzynania gardła i strzału w głowę.

Oskarżeni przyznali się do winy i zawarli z pokrzywdzonymi ugodę (zdjęcie ilustracyjne)
Oskarżeni przyznali się do winy i zawarli z pokrzywdzonymi ugodę (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło: TVN24

Warunkowe umorzenie postępowania na dwa lata próby

Proces ruszył w lutym. Sąd Okręgowy w Lublinie wydał w poniedziałek (23 grudnia) wyrok, w którym warunkowo umorzył postępowanie na dwa lata próby.

Sędzia Andrzej Wach stwierdził w uzasadnieniu, że oskarżeni uporczywie nękali obywateli Indonezji. Według ustaleń sądu zachowania oskarżonych były spowodowane pochodzeniem etnicznym pokrzywdzonych, który to występek jest ścigany z urzędu.

ZOBACZ TEŻ: Zamienił życie swojej babci w koszmar, podduszał ją poduszką i groził śmiercią

Przyznali się do winy

Jak przypomniał, oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i zawarli z pokrzywdzonymi ugodę, w której następstwie cofnęli oni wnioski o ściganie w zakresie uporczywego nękania i gróźb karalnych.

Oprócz warunkowego umorzenia postępowania, sąd orzekł wobec oskarżonych 1200 zł nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Wyrok nie jest prawomocny. 

Wyrok nie jest prawomocny.

Czytaj także: