Przyznali się do nękania Indonezyjczyków, sąd umorzył postępowanie

Oskarżeni przyznali się do winy i zawarli z pokrzywdzonymi ugodę (zdjęcie ilustracyjne)
Międzyrzec Podlaski
Źródło: Google Earth

Obrzucanie mąką, strzelanie gumowymi kulkami i groźby. Takich czynów, zgodnie z ustaleniami śledczych, miało dopuścić się trzech młodych mężczyzn wobec mieszkających w Międzyrzecu Podlaskim (woj. lubelskie) Indonezyjczyków. Po tym, jak doszło do ugody, sąd zgodził się na warunkowe umorzenie postępowania. 

Prokuratura Rejonowa w Radzyniu Podlaskim oskarżyła trzech młodych mężczyzn o uporczywe nękanie zatrudnionych w Polsce obywateli Indonezji mieszkających w budynku wynajmowanym przez agencję pośrednictwa pracy w Międzyrzecu Podlaskim.

Według ustaleń śledczych, 22-letni Wojciech W., 18-letni Emil O. i 21-letni Mateusz K. od kwietnia do maja 2023 roku mieli m.in. obrzucać cudzoziemców mąką, strzelać w ich kierunku gumowymi kulkami, grozić zabójstwem poprzez pokazywanie gestu podrzynania gardła i strzału w głowę.

Oskarżeni przyznali się do winy i zawarli z pokrzywdzonymi ugodę (zdjęcie ilustracyjne)
Oskarżeni przyznali się do winy i zawarli z pokrzywdzonymi ugodę (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło: TVN24

Warunkowe umorzenie postępowania na dwa lata próby

Proces ruszył w lutym. Sąd Okręgowy w Lublinie wydał w poniedziałek (23 grudnia) wyrok, w którym warunkowo umorzył postępowanie na dwa lata próby.

Sędzia Andrzej Wach stwierdził w uzasadnieniu, że oskarżeni uporczywie nękali obywateli Indonezji. Według ustaleń sądu zachowania oskarżonych były spowodowane pochodzeniem etnicznym pokrzywdzonych, który to występek jest ścigany z urzędu.

ZOBACZ TEŻ: Zamienił życie swojej babci w koszmar, podduszał ją poduszką i groził śmiercią

Przyznali się do winy

Jak przypomniał, oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i zawarli z pokrzywdzonymi ugodę, w której następstwie cofnęli oni wnioski o ściganie w zakresie uporczywego nękania i gróźb karalnych.

Oprócz warunkowego umorzenia postępowania, sąd orzekł wobec oskarżonych 1200 zł nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Wyrok nie jest prawomocny. 

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Wyrok nie jest prawomocny.

Czytaj także: