Tegoroczny finał WOŚP w Lublinie odbędzie się pod znakiem mocnych brzmień. Na scenie w Galeria Olimp zobaczymy grającą metal grupę muzyczną PLOT czy też - łączący rock, metal i inne gatunki - zespół Sezamkova. Usłyszymy też, liczącą 12 dziewczyn z Czeczenii, Rosji i Turcji, Dziewczyńską Grupę Bębniarską. Będzie też sporo stoisk – m.in. policji czy żandarmerii wojskowej. Natomiast na zewnątrz galerii obejrzymy chociażby pokaz strażaków wyciągających poszkodowanych z wraku samochodu. A jeśli pogoda na to pozwoli, powstanie nawet "zagroda" z alpakami.
TVN WARNER BROS. DISCOVERY PO RAZ 9. JEST GŁÓWNYM PARTNEREM MEDIALNYM FINAŁU WOŚP
W Lublinie finał WOŚP odbywa się w Galerii Olimp przy alei Spółdzielczości Pracy 32 oraz przed budynkiem.
- Wewnątrz galerii będzie ustawiona scena i zaplanowane występy różnych grup muzycznych oraz jednej grupy tanecznej – mówi Magdalena Ćwirta z lubelskiego sztabu WOŚP.
Będzie m.in. tor do driftowania, pokazy wozów strażackich
Dodaje, że w galerii będą ustawione stoiska m.in. Państwowej Straży Pożarnej, Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Policji, Stowarzyszenia Na rzecz Dzieci z Chorobami Krwi w Lublinie, Okręgowej Rady Adwokackiej, fundacji prozwierzęcych, Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Lublinie, Wojsk Obrony Terytorialnej i Związku Łowiectwa Polskiego.
- Kolejnymi atrakcjami będą animacje dla dzieci, tor do driftowania samochodzikami zabawkowymi oraz fotobudka 360. Natomiast na zewnątrz będziemy mieli m.in. stoiska motoryzacyjne, pokazy wozów strażackich oraz zabytkowych samochodów. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, powstanie też "zagroda" z alpakami – zaznacza organizatorka.
Uczniowie szkół muzycznych, grupa bębniarska
Impreza ruszy już od godz. 10. Jako pierwsi wystąpią uczniowie szkoły muzycznej Rytm i Melodia. O godz. 10.50 na scenie pojawią się natomiast dzieci ze Szkoły Ruchu i Tańca Dance Akademy, a o 11.15 – Zespół Sygnalistów Myśliwskich "Nigdy Nie Zagaśnie" przy ZO PZŁ Lublin. - Będą przygrywać na rogach myśliwskich. O godzinie 11.30 sceną zawładnie natomiast Dziewczyńska Grupa Bębniarska. To inicjatywa prowadzona w ośrodku dla cudzoziemców w Łukowie. Dwanaście członkiń grupy to dziewczyny, których rodzice są w procedurze uchodźczej lub otrzymali już zgodę na pobyt w Polsce i zdecydowali się zostać w Łukowie. Pochodzą z Czeczenii, Rosji i Turcji – mówi Magdalena Ćwirta.
Pokaz strażaków
Na godzinę 12 zaplanowano pokaz Aikido, a o godz. 12.15 wystąpi Karolina z Gitarą, czyli Karolina Gruba z Lublina, który zdobyła sporo nagród, m.in. pierwsze miejsce i uzyskanie tytułu laureata VII Ogólnopolskiego Jesiennego Konkursu Poezji Śpiewanej "Na strunach poezji". Wydała autorski album pod tytułem "Sentymentalnie".
Natomiast na zewnątrz galerii, w godzinach 13.30-14.30, odbędzie ciekawy pokaz. Strażacy (z OSP Moszenki i OSP Krasienin) zaprezentują "imitację wypadku", czyli pokażą, jak wyciągają poszkodowanych z wraku samochodu i im pomagają.
Będzie dużo dobrej muzyki
W tym czasie (od godz. 13.30) na scenie wewnątrz galerii rozpocznie się występ podopiecznych Studia Wokalnego Bluelife-Art Krystyny Cugowskiej.
O godz. 15 zaprezentuje się lubelska grupa taneczna UDS, a o godz. 15.30 rozpocznie się koncert New Horizon.
- To zespół, dla którego inspiracją jest miłość do muzyki i chęć artystycznego wyrazu jej postrzegania. Są z Lublina. Swoją muzykę określają jako "post rock przestrzenny", grają tylko instrumental – opowiada Ćwirta.
Godzinę później rozpocznie się koncert grupy muzycznej PLOT. Zespół powstał w listopadzie 2023 roku. Gra szeroko pojęty metal, obecnie głównie covery wielu znanych zespołów.
"Po wielu zmianach składowych wracamy na scenę, aby znowu pokazać wszystkim jak pięknym gatunkiem jest metal i jak dobrze można się przy nim bawić" – napisali nam członkowie zespołu.
Rock, hardrock i rock'n'roll
O godz. 17.30 na scenie pojawi się natomiast zespół disco polo Lejdi M, a o godz. 18.15 rockowy Sugar Vice
- To trzy osobowości, które zawsze mają jeden cel: rozpalić parkiet swoją energetyczną mieszanką rocka, hardrocka i rock'n'rolla – mówi Magdalena Ćwirta.
Na koniec (o godz. 19) wystąpi natomiast zespół Sezamkova, który łączy rock, metal i inne gatunki.
"Jesteśmy związani z Orkiestrą od samego początku. Graliśmy na finałach w wielu miastach większych i mniejszych, na finale ogólnopolskim w Warszawie i na Przystanku Woodstock. Bardzo nam się podobało na samym początku, kiedy wszystko było jednym wielkim pospolitym ruszeniem. Każdy chciał się jakoś włączyć w akcję i być częścią czegoś dobrego. Uwielbiamy ten klimat i dlatego wracamy, by znów być częścią tej wyjątkowej energii!” – piszą nam członkowie zespołu.
Trwają licytacje
Imprezę zakończy tradycyjne już dla WOŚP Światełko do Nieba. Zamiast fajerwerków użyte zostaną lasery. Podczas imprezy można będzie oczywiście wesprzeć orkiestrę wrzucają datki do puszek. Cały czas można też brać udział w licytacjach internetowych.
- Na razie najwięcej osób interesuje się kupnem samochodu Wołga GAZ 24 z 1974 roku. Czyli słynnej w czasach PRL "czarnej wołgi". Aktualna cena to ponad 9,5 tys. zł. Samochód przeszedł szereg napraw. Na drugim miejscu jeśli chodzi o popularność jest licytacja rękawic bokserskich wicemistrzyni olimpijskiej Julii Szeremety. Rękawice, zostały sygnowane jej autografem, co czyni je prawdziwym skarbem nie tylko dla fana boksu. Obecnie wylicytowano już ponad 1,1 tys. zł – zaznacza Magdalena Ćwirta.
WOŚP 2025. Letnia zadyma w środku zimy
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 32 lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym, które nazywane są Finałami - wspiera polski system opieki zdrowotnej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne.
W ciągu 32 Finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 miliarda złotych, które przeznaczono na zakup 74,5 tysiąca najróżniejszych urządzeń medycznych. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko. Fundacja między innymi w ubiegłych dwóch latach prowadziła zbiórki również na rzecz osób dorosłych: w 2023 roku na walkę z sepsą, a w 2024 roku - na leczenie chorób płuc.
Motywem przewodnim 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, a towarzyszy mu hasło: "Gramy na zdrowie!". Zebrane środki przeznaczone zostaną na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.
33. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 26 stycznia, ale część tradycyjnych inicjatyw - jak na przykład warszawski Bieg "Policz się z cukrzycą!" - zorganizowana zostanie w sobotę 25 stycznia. Wszystkie najważniejsze wydarzenia będzie można śledzić na antenach TVN24, TVN, TTV, w serwisach MAX, Player.pl, TVN24 GO oraz w portalu tvn24.pl.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: WOŚP Lublin